Skinoren ja Dalacin, pahenemisvaihe?

Olen käyttänyt lääkärin määräämää Skinorenia ja Dalacinia reilun kahden viikon ajan akneeni. Ihoni meni yhtäkkiä todella huonoon kuntoon, punoittaa ja paiseita on alkanut ilmestyä lisää. Mitään erityistä elämäntapamuutosta ei ole tapahtunut, joten luulen että noilla aineilla on vaikutusta asiaan? Lääkäri sanoi että tuloksia alkaa näkymään 3kk jälkeen käytöstä. Pitäisikö noiden käyttö lopettaa vai vaan sitkeästi jatkaa? Olen kuullut että joidenkin aineiden käytössä on aluksi pahenemisvaihe kunnes alkaa helpottamaan. Onko se mahdollista Skinorenin ja Dalacinin kohdalla?

Älkääkä tuputtako Roaa, kyllä sen hankin mutta koitan nyt näillä ensin. :)
32984
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Ei noissa miedommissa voiteissa yleensä pitäisi mitään pahenemisvaihetta olla, koska ne ei vaikuta kovin syvälle ihoon. Vaikutus on siis pinnallinen ja finnit syntyvät syvällä ihossa. Sen sijaan jotkut a-vitamiinijohdannaisvalmisteet kuten isotretoiinivoiteet voi aiheuttaa aknen pahenemista aluksi, koska niissa vaikuttavat ainesosat menevät ihon kautta verenkiertoon ja näin vaikuttavat kehoon sisältäpäin.

Äänestä
  • Isotretioniinivoidetta ei ole olemassa. Isotretioniinia käytetään suun kautta, kauppanimi Roaccutan. Tretioniinia ja synteettista tretioniinia eli a-vitamiinijohdannaisia ovat Avitcid ja Differin. Ne nopeuttavat ihosolujen uusiutumista ja estävät talirauhasten tukkeutumista. Skinoren on tulehdusta lievittävä ja ihon uusiutumista edistävä voide ja Dalacin antibioottiliuos. Ei kai niihin pitäisi liittyä pahenemista, nimenomaan Dalacinin pitäisi kuivattaa paiseet... Mut on totta, et aineiden kans pitää olla kärsivällinen ja käyttää sinnikkäästi viikkoja ennen kuin arvioi tuloksia. Itse olen ollu tyytyväinen Basiron Wash aamulla ja Differin illalla yhdistelmään, 2kk käytön jälkeen keskivaikea akneni on parantunut tosi hyvin. Tsemppiä ja sitkeyttä sulle!

    Äänestä

kävin viimeviikolla ihotautilääkärillä ensimmäistä kertaa aknen vuoksi, ja hän määräsi scinoren voidetta aloitettavaksi kahden viikon päästä. (aluksi käytän kaksi viikkoa jotain ihoa rauhoittavaa voidetta) Lääkäri sanoi scinoren saattavan aiheuttaa aluksi punoitusta ja jopa ihon pahenemista mutta sitkeä käyttö kuulemma kannattaa! toivottavasti tämä tulee auttamaan..

Äänestä

Kommentoi aloitusta


juss_mä kirjoitti:

Olen käyttänyt lääkärin määräämää Skinorenia ja Dalacinia reilun kahden viikon ajan akneeni. Ihoni meni yhtäkkiä todella huonoon kuntoon, punoittaa ja paiseita on alkanut ilmestyä lisää. Mitään erityistä elämäntapamuutosta ei ole tapahtunut, joten luulen että noilla aineilla on vaikutusta asiaan? Lääkäri sanoi että tuloksia alkaa näkymään 3kk jälkeen käytöstä. Pitäisikö noiden käyttö lopettaa vai vaan sitkeästi jatkaa? Olen kuullut että joidenkin aineiden käytössä on aluksi pahenemisvaihe kunnes alkaa helpottamaan. Onko se mahdollista Skinorenin ja Dalacinin kohdalla?

Älkääkä tuputtako Roaa, kyllä sen hankin mutta koitan nyt näillä ensin. :)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu