Naapurimerkeillä näkyy olevan tämä ilmoitus, en tiedä onkohan se jo täällä mut tässä kuitenkin:
HEI.
Teen kuvakirjaa suomalaisten autoharrastajien entisöimistä ja kunnossapidetyistä autoista. Kirjan työnimenä on "Kun autot olivat Autoja", kustantaja on Alfamer Oy ja kirja julkaistaan loppuvuodesta 2007. Sisältö jaetaan vuosikymmenittäin 1900-1970 -luvuille.
Kirjaan ovat tervetulleita kaikki autot - riippumatta merkistä tai valmistusmaasta. Kansien väliin kootaan näyttävä kattaus automalleista, joilla Suomen teillä on ajettu ja joita mobilistit ja muut alan harrastajat ovat vaalineet.
Rajoituksia on vain kaksi:
- Autojen tulee ainakin ulkoapäin olla alkuperäisessä tehtaan asussaan. Museoajoneuvokatsastus ei siis ole välttämätöntä, joskin toivottavaa.
- Auton valmistusvuosi on 1979 tai sitä aikaisempi.
Kirjaan valittujen kuvien lähettäjille toimitetaan kirja heti sen valmistuttua.
Kuvien toimitus: mielellään CD- tai DVD -levyke, jonka mukana seuraa paperituloste, jossa on kuvat teksteineen, eli
- omistaja
- valmistusvuosi
- merkki ja malli ( tekniset perustiedot)
Autoista, joilla on mielenkiintoinen historia tai joiden kunnostus on dokumentoitu sanoin ja kuvin, voidaan tehdä laajempi artikkeli kirjaan.
Digikuvat parhaassa alkuperäisessä jpeg-tallennusmuodossa tai tiffinä. Diat ja hyvälaatuiset paperikuvat käyvät myös, ne luonnollisesti palautetaan.
Aikataulu:
a) Olemassa olevien kuvien toimitus maaliskuun 10. päivään mennessä.
b) Niitä varten, joilla on projekteja vielä kesken tai kuvaaminen talvella on hankalaa ahtaassa tallissa tms. takaraja on toukukuun 10. päivä, ilmoita kuitenkin jo etukäteen mistä autoista (vm/merkki/malli) kuvia tulee!
Tässä tärkeimmät, vastaan mielelläni asiaa koskeviin kysymyksiin. Tämän viestin voi välittää "alan miehille".
Yhteistyöterveisin,
Juha Vartiainen
Sotkanniemi 75
70870 HILTULANLAHTI
[email protected]
Vanhojen Jeeppien omistajille
Willys 2
0
595
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
PÄIVÄN PARAS: Nigerialainen haki turvapaikkaa Suomesta, lähti takas huilaamaan
kotimaahansa, koska turvapaikan saaminen kesti niin kauan. Ja tämän kertoo ihan Yle, eikä yhtään toimittaja kyseenalaist1473674Mikä vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?
Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin sinne tyhjään tilaan, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki953594Ohjelma "Rikollisjengien Ruotsi" hyvin paljasti jakautuneen maan
eli ns. ruotsalaiset yhdellä puolella, muslimit ja muut kehitysmaalaiset toisella puolella. Siinäkin hyvin näki mitä ma423143Pidennetään viikko 8 päiväiseksi
Ja jätetään työpäivien määrä nykyiseen 5:een. Tuo olisi kompromissiratkaisu vellovaan keskusteluun työajan lyhentämisest172490- 1812152
Jos Katja Ståhl ei pääse juontamaan Elämäni biisiä, kenet haluaisit nähdä juontohommissa?
Katja Ståhl on ollut kuluvalla viikolla sairaalahoidossa. Jos Katja Ståhl ei pääse juontamaan Elämäni biisiä, kenet halu251367- 951201
Tiesitkö? Tuure ja Saana Boelius ovat sisaruksia!
Tiesitkö? Tuure Boelius ja Saana Boelius ovat tänä syksynä kumpainenkin reality-ohjelmissa tv:ssä: Tuure Petollisissa ja241051Jos elämäsi ihminen
on osoittanut kiinnostuksensa, niin kannattaa vastata edes jotain vaikka mikä olisi. Toista mahdollisuutta ei välttämätt69988Vähäkankailla ollut ongelmia vuokra-asunnossa
Aina ne ikävätkin asiat tulevat mediaan. Jasmin ja Marko saaneet edellisestä asunnostaan häädöt ja Jasmin todettu varatt114967