kaksoselle kaksoset ?

BabyBeat

Hei!

Onko kokemuksia tai tietoa siitä kuinka yleistä on että kaksonen saisi kaksoset? Onko kaksosuudella positiivinen vaikutus vai hyppääkö mahdollisuus yhden sukupolven yli niinkuin sanotaan? Olen itse kaksonen ja olen rv 11. Kaksosia on kyllä sekä minun että mieheni puolella.

11

2059

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Täti

      Minä tunnen kahdetkin kaksoset, joista toisella on kaksoset.
      Toiset kaksosnaiset ovat hyvin samannäköisiä olleet lapsesta asti, en tiedä, ovatko kuitenkaan identtiset. Näistä toisella on kaksosina tyttö ja poika.
      Toinen kaksosnainen on taas ihan erinäköinen ja -tyylinen kaksossiskonsa kanssa, ja hänen kaksoslapsensa ovat molemmat tyttöjä, ja hyvin paljon samannäköisiä keskenään.

      • Äitikö

        hei! Olen itse kaksonen ja olen odottanut kaksi kertaa kaksosia jotka kuitenkin olen menettänyt. Ja nyt odotan taas kaksosia joten kyllä se on mahdollista.


    • -nainen-

      Itse olen kaksonen ja minulla on kaksoset, jotka ovat saaneet alkunsa ihan normaalisti, ilman lapsettomuushoitoja. Äitini suvussa on myös muita kaksosia meidän lisäksemme.

      • supermom67

        okei tarina menee näin mä olen yksi kolmosista!ja mull on 9v kaksospojat sitten 7v poika 2v kaksospojat 1vkaksostytöt ja odotan kaksosia syntyväksi. Syyskuun alkupuolella pitäisi syntyä ja onhan tässä jo ikääkin aika lailla jännitti raskauden alussa että ei kai tämä ihana yllätys meen kesken ja että ei kai kaksosilla ole mitään hätää


    • kaksosäiti

      Itsekin luulin, että kaksosuus hyppää yhden sukupolven yli vaan eipäs hypännytkään! Ja onneksi niin, kylläpä on kiva elää kaksosuus uudelleen omia tuplia seuratessa. Hurjan mukavaa!

    • ***

      Minulla on myös suvussa kaksoset, joista toisella on kaksoset, joista taas toisen luultiin pitkään odottavan kaksosia:) Nämä "ekat" kaksoset ovat tätejäni ja siis toisella tädillä kaksoset, tyttö ja poika. Toinen tädeistäni ei voi saada lapsia. Jostain olen kuullut/lukenut uskomuksen, että jos toinen kaksosista saa kaksoset, se ikäänkuin "vie" toiselta hedelmättömyyden. Näin tässä tapauksessa ainakin voisi uskoakin... Mutta siis kun serkkuni ei odottanutkaan kaksosia, ovat nämä kaksoset, jotka ovat tyttö ja poika, molemmat saaneet lapsia, "yksösiä".

      • sepu

        MInä olen itse kaksonen ja minulla on nyt kahdet kaksoset 7v pojat ja 3kk tyttö ja poika.ja niin vaan luulin että ei niitä kaksosia ihan yhtenään synny kaksoselle,mutta näinkin voi käydä.


      • kaksostytöt
        sepu kirjoitti:

        MInä olen itse kaksonen ja minulla on nyt kahdet kaksoset 7v pojat ja 3kk tyttö ja poika.ja niin vaan luulin että ei niitä kaksosia ihan yhtenään synny kaksoselle,mutta näinkin voi käydä.

        Sillähän on tietenkin suuri merkitys onko itse identtinen vai erimunainen kaksonen. Identtisyys kun on vain "luonnon oikku", eikä ole periytyvää sorttia.
        Erimunaisuus taas on ja voi hyvinkin osua jo kaksoselle itselleen. Itse en olisi ikinä maailmassa uskonut saavani kaksoset, vaikka olen erimunainen kaksonen. Shokki oli aikamoinen, enkä ole siitä vieläkään oikein toipunut...(tytöt nyt 5,5kk). Tytöillä myös 3v. isoveli.

        Erimunaisella kaksosella on n. 5:n prosentin mahdollisuus saada kaksoset itse, kun ei kaksosella on n. yhden prosentin mahdollisuus. Näin tilastot kertovat.


      • tuleva tuplamami
        kaksostytöt kirjoitti:

        Sillähän on tietenkin suuri merkitys onko itse identtinen vai erimunainen kaksonen. Identtisyys kun on vain "luonnon oikku", eikä ole periytyvää sorttia.
        Erimunaisuus taas on ja voi hyvinkin osua jo kaksoselle itselleen. Itse en olisi ikinä maailmassa uskonut saavani kaksoset, vaikka olen erimunainen kaksonen. Shokki oli aikamoinen, enkä ole siitä vieläkään oikein toipunut...(tytöt nyt 5,5kk). Tytöillä myös 3v. isoveli.

        Erimunaisella kaksosella on n. 5:n prosentin mahdollisuus saada kaksoset itse, kun ei kaksosella on n. yhden prosentin mahdollisuus. Näin tilastot kertovat.

        Tästä asiasta kirjoitellaan jatkuvasti ja varmaan hyvä niin, kun näitä asioita ei oikein monikaan ymmärrä.
        Niin kuin nimimerkki kaksostytöt kirjoitti, riippuu todellakin paljon siitä onko erimunaiset kaksoset vai identtiset.

        Erimunaisiin kaksosiin liittyy nämä periytyvät asiat. Naiseltahan irtoaa silloin kaksi munasolua jotka molemmat hedelmöittyy. Syntyy kaksoset, jotka ovat sisarukset keskenään samanlaisesti kuin eri ikäiset sisarukset. Ovat yhtä vähän tai yhtä paljon samannäköisiä kuin mitkä tahansa sisarukset.
        Myös hoidot vaikuttavat tähän kaksosraskaustyyppiin.

        Identtisten kaksosten kohdalla tapahtuu jossain vaiheessa jakautuminen. Ensin on siis ollut tulossa yksi vauva, mutta jostain syystä se jakautuukin kahdeksi. Näillä on sama perimä, jonka takia ovat samannäköisiä.


    • meil ei kaksosii, silti

      Miehen kaksosuudella ei ole mitään merkitystä, koska naiselta ne munasolut irtoaa.
      Meil ei kaksosii lähellä sukua, mut silti siskolla ja mulla on niitä.

    • Lone twin

      Olen itse kaksonen ja lisäksi mieheni äiti oli kaksonen. Miehen sisko sai kaksoset.
      Tiedä sitten, jos olisimme kolmannen lapsen halunneet olisiko silloin tullut kaksoset?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kylläpä on nautinnollista taas tämä palstan vassari valitus!

      Lähes jokainen avaus on vassareiden kitinää ja valitusta. Eikö se tarkoitakin, että silloin asiat menee maassamme parem
      Maailman menoa
      121
      3433
    2. Palkansaajilta kupattiin 27,5 mrd euroa työeläkkeisiin

      Jo pelkän himmelin toimintakulut olivat 400 miljoonaa euroa, jolla olisi mukavasti tuottanut myös sote-palveluja hyvinvo
      Maailman menoa
      35
      2829
    3. HS: persujen v. 2015 turvapaikanhakijoista alle puolet töissä

      Aikuisina Suomeen tulleista ja myönteisen päätöksen saaneista vain 42 prosenttia oli vuonna 2023 töissä, vaikka he ovat
      Maailman menoa
      93
      2659
    4. Mikä kaivatussasi herätti mielenkiintosi

      Kun tapasitte ensi kerran? Ulkonäössä? Luonteessa tai olemuksessa? Kuinka nopeasti mielenkiinto muuttui ihastukseksi?
      Ikävä
      104
      1720
    5. Persut muuten hyväksyvät 2 + 8 mrd. euron maatalous- ja yritystuet

      Vaikka molemmat tukimuodot tiedetään haitallisiksi, koska ovat käytännössä pelkkää säilyttävää tukea, eivätkä kannusta k
      Maailman menoa
      74
      1528
    6. Valkoinen Golf

      Kukahan on tämä ukko, joka työkseen kyylää pienen ässän asiakkaita viikon jokaisena päivänä.
      Kuhmo
      19
      1244
    7. Martina Aitolehti podcastissa: Ero

      Martina Aitolehti podcastissa: Ero Martina Aitolehti kertoi BFF-podcastin https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/696
      Kotimaiset julkkisjuorut
      209
      1187
    8. Kaikki ovat syntisiä!!!

      Näin täällä koko ajan vakuutellaan uskovaisten toimesta. Myös Päivi Räsänen on toistanut tätä samaa matraa jatkuvasti. N
      Luterilaisuus
      376
      1124
    9. Haluaisitko sinä

      Että välimme selkeäisivät vai tämäkö riittää sinulle?
      Ikävä
      64
      977
    10. Moottorisahalla kauppaan

      Missäs päin kaupunkia tämä yöllä moottorisahalla kauppaan yrittänyt asiakas askaroi? https://poliisi.fi/-/mies-yritti-s
      Kajaani
      12
      977
    Aihe