Tom Tom one akku ei pidä virtoja, vaikka laite on sammuksissa. Ensin hajosi lataus, akku herjasi tyhjää vaikka latausledi paloi. Kuukauden korjausreissu Hollantiin ja kun kone palasi sieltä,toimi lataus, mutta tuli uusi murhe. Kun akun lataa täyteen, on se viikon päästä taas tyhjä vaikkei käynnistä laitetta. Taas kahden viikon reissu hollantiin. Saapui taas saatekirjelmän kanssa että laite on korjattu. Akku oli tyhjä jo tullessa ja latauksen jälkeen se taas tyhjenee kokonaan noin viikossa. Onko mulla samoja ongelmia?
Tom Tom ONE akku tyhjenee
talei
81880
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
lukeminen on taas kerran unohtunut.Siinä sanotaan selvästi,että virtaa kuluu vaikka laite on sammuksissa.
Muunkin merkkiset navigaattorit tyhjenevät alta viikossa. En tiedä Tom Tomista tarkemmin mutta ainakin muissa WinCE pohjaisissa (Medion, Mio jne)navigaattoreissa ei saa virtoja pois vaan kone menee ikäänkuin nukkumaan virtanapista. Eli laite vie virtaa pois ollessaankin.
eikä mihinkään erämaahan taskussa pidettäväksi.
kyllä mullakin on viikon päästä akku tyhjä, kaipa se on normaalia=)
Hei
Oli noin 2-viikkoa käytössä meni täysin pimeeksi.Ei lataantunut ollenkaan.
Ostin erimerkkisen tilalle .
Minun GO910 alkoi reistailemaan siten että ajoittain ei ladannut mutta kun kiinnitysjalka vaihdettiin uuteen niin sit taas toimi. GO910 mallissa virtajohto tulee kiinnitysjalkaan josta kosketuspintojen kautta virtaa siirtyy laitteeseen. Sitten kävi niin että lataukseen tuli taas häiriöitä eikä ladannut enää telakka-asemassakaan ja nyt laite on ollut jo 3 viikkoa korjausmatkalla Hollannissa. Onneksi mulla on myös Tomtom one jossa virtajohto tulee suoraan laitteeseen kiinni.
Nuvi 300:sataseni on viimeksi olut käytössä tammikuun ensimmäisellä viikolla, sen jälkeisen ajan piirongin laatikossa.
Kun akkujen hupenemisesta kerran juttua tuli, niin tarkistin.... akku täysi.
Akku tyhjenee vuorokaudessa vaikka laite on kiinni ja kun kytkee Tom Tom HOMEEN niin laitteen löytyminen kestää yleensä noin 15 min. Aina välillä tulee ilmoitus Tom Tom HOME ei vastaa. Missä vika laite on noin viikon vanha?