Muistoja Kirkasta...

kuuntelija ;-)

Mikä on vahvin muistosi Kirkasta?

Itse muistan kun ajoin pitkin maakuntaa kuorma-autolla...
Oli kevät ja vielä valkoista lunta maassa, sekä aurinko paistoi ja Mersun kyljet kiilsivät. Elämä hymyili.
Mankassa pyöri sama Kirkan kasetti useamman kuukauden yhteen putkeen.
Valitettavasti se kuuntelu loppui sitten kasetin leviämiseen, mutta kuuntelinpa ainakin sen loppuun ;-)

Jälleen menetimme yhden iskelmätaivaan kirkkaimmista tähdistä. Rauha hänen sielulleen.

10

1661

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mimmix

      Olin kauppiksessa Roissa ja tyttökaverin kanssa mentiin erääseen vaateliikkeeseen. Kirka oli siellä ja tyttökaveri halusi hänestä valokuvan.
      Kirkan kainalossa sitten poseerattiin molemmat kun myyjä otti kuvan.
      Samana iltana oli keikka ja me Kirkaan ihastuneet tyttöset tietysti menimme sinne.

    • R.I.P--- Mestari ----

      Aika tuore muisto muutaman vuoden takaa... Satama ja kesäinen ilta. Lappeenranta festareitten ilmaiskeikka. Todella mahtava esitys,jengi mukana täysillä.

    • Kyukeros

      Ex-vaimoni meni 90-luvulla pyytämään nimmaria Kirkalta erääseen imatralaiseen autoliikkeeseen, missä tämä oli mainoskeikalla. Exä sai nimmarin, ja kun muita faneja ei ollut paikalla, Kirka pyysi häntä kanssaan kahville. Exä ujona ihmisenä kuitenkin kieltäytyi. Mutta jälkeenpäin häntä harmitti.

    • Kirkafani

      mikä on kirkasta ja haisee pahalta? no tietysti kirkan paska. buhahaa!

      • Idioottiääliö

        Tässä näkee taas jonkun imbesillin älynlahjat. En viitsi kommentoida enempää.


      • tai...

        Miksei Kirka koskaan käynyt Iittalan tehtailla???
        -Siellä tehtiin kirkasta lasia...


      • joo...

        Mitä sinulla ei ole mutta suurimmalla osalla on?Vastaus:AIVOT...Mee muualle kertomaan huonoja juttuja...vitsinurkat on eriksee....


    • Mie vaa

      Muistan kun olin joku ala-aste ikäinen niin aina lauantaisin äitini,kummini ja veljeni kummi tapasivat istua meillä iltaa viettäen ja aina he kuuntelivat kirkaa ja tietysti muutakin mutta kirka on vahvimmin jäänyt mieleen...=)

    • Vuosia, vuosia sitten

      Kirka oli tosi hyvä taiteilija! Tuntuu niin pahalta, että hänet on otettu pois täältä. Pidän monista kappaleista, mieleenpainuvia ovat tietysti Surun pyyhit silmistäni, Hengaillaan (tuttu juttu itsellekin joskus rautatie/metroasemalla) ja Kahden hullun matka, siitä tulee mieleen mukava yöllinen kävelyseikkailu keskellä erästä itä-Suomen kaupunkia. Kaveri kertoi soittavansa Kirkan bändissä, totta vai ei, mutta kappale jäi päähän ja tuntui siinä tilanteessa tosi aidolta. Silloin elettiin -80-luvun kaunista kesää.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta

      Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään
      Maailman menoa
      228
      21015
    2. Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla

      "älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen
      Maailman menoa
      96
      4214
    3. Lataus pakkaskelissä

      En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu
      Hybridi- ja sähköautot
      78
      2946
    4. Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?

      Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv
      Maailman menoa
      51
      2203
    5. Temutatko ?

      Ostatko kiinalaisista verkkokaupoista halpaa tavaraa tai vaatteita ja miksi? Siksi että on kiva ostaa kun halvalla saa?
      60 plus
      198
      1848
    6. Martinalta vahva viesti

      "Suuret unelmat venyttävät sinua, pelottavat vähän ja vievät mukavuusalueen ulkopuolelle. Juuri siellä kasvu tapahtuu. J
      Kotimaiset julkkisjuorut
      289
      1632
    7. Jos mies olet oikeasti...?

      Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh
      Ikävä
      136
      1577
    8. Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?

      Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?
      Maailman menoa
      73
      1561
    9. Akateemikko Martti Koskenniemi vertaa Trumpia Putiniin

      "-Suomalaisena on syytä olla huolissaan siitä, että Yhdysvallat näin vahvistaa 1800-luvun alkupuolella julistamansa etup
      Maailman menoa
      169
      1509
    10. Esko Eerikäinen paljastaa järkyttävän muiston lapsuudesta - Isä löytyi alastomana slummista

      Esko Eerikäisen tausta on monikulttuurinen, hän muutti vain 10-vuotiaana yksin kotoaan Kolumbiasta isovanhempiensa luo S
      Suomalaiset julkkikset
      15
      1393
    Aihe