Kokemuksia käpy-pihavalosta?

miettiessä

Millaisia kokemuksia Käpy-mallisista pihavaloista? Valaisevatko hyvinkin vai ovatko lähinnä tunnelman tuojia? Entä onko asennus kovinkin vaikeaa? Ja sopisivatko ne mielestänne rintamamiestalon pihalle? Eivät ainakaan ole niitä supermoderneimpia malleja mutta eivät ihan antiikkisiakaan...

11

5548

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • yli 60

      niin kävyt sopii hyvin kuvaan.

    • valaista

      Käpyvalaisin valaisee ainoastaan hiukan alla olavaa maata muutaman metrin säteellä. Siis ei kovin hyvin. Käytettyihin lampputehoihin nähden valoteho on huono.

      Niitä pitää olla suhteellisen tiheässä, jotta niillä saadaan valaistua kulkukäytävä, koristepensaita yms.

      Yleisvalaisuun niistä ei ole. Siihen soveltuvat paremmin ympärivalaisevat lamput, jotka valaisevat vaalatason yläpuolellekin.

      Asennuksen vaiikeudesta on vaikea sanoa. Mikä kullekin on vaikeaa. Joka tapauksessa pääsee kaivamaan johtouraa maahan ja kutsumaan sähkömiehen asentamaan.

      • Muuan2

        Ne kun asentaa käpyvalaisimiin, valoakin tulee ihan mukavasti.


    • rintamamiestalon pihaan

      Rintamamiestalot ovat hiukan eri ikäluokkaa kuin käpyvalaisimet. (minun mielestäni käpyvalaisimet ovat aina hirveitä, mutta kullakin makunsa...). Ehkä katselet mieluummin vaikka kuvia 40-50-luvun valaistuksesta, jos jotain löydät (pihoja ei juuri raaskittu siihen aikaan valaista), mieluummin sitten yksinkertainen pallovalaisin tällaiseen kohteeseen.

    • parhaista
      • tunnetusti firma,

        joka haukkuu muut, kehuu itsensä ja myy valaisia, jotka ovat varmasti hyviä , terapeuttisia ja ties mitä, mutta samalla törkeän hintaisia.


      • han.................
        tunnetusti firma, kirjoitti:

        joka haukkuu muut, kehuu itsensä ja myy valaisia, jotka ovat varmasti hyviä , terapeuttisia ja ties mitä, mutta samalla törkeän hintaisia.

        ei ollut firma. vaan neuvot ja vinkit joita heidän sivuiltaan löytyy (kun viitsii vähän klikkailla) ovat ihan ASIAA vaikka ostaisit minkä firman tuotteita ja valoratkaisuja pihaasi.


    • Käpy

      Meillä ollut käpyvalaisin on ollut useita vuosia ja ihan asiansa ajanut. Suurta alaa valaisin ei valaise, lähinnä kyse koristeesta ja tunnelman luojasta. Meillä valaisin on melko keskellä etupihaa lipputangon ja kukkapenkin lähellä. Asennus on varmasti yksinkertaisimmasta päästä. Mielestäni käpyvalaisimet sopivat rintamamiestalojen pihoille juuri niiden tyylikkyyden ja konstailemattomuuden takia paremmin, kuin niillä usein nähtävät ultramodernit hienoudet.

      • seinään tai tolpan nokkaan

        Käpy sopii lähinnä 70-luvun tasakattorivarin pihaan. Hyvänä puolena on tosiaan se, ettei käpy häikäise, huonona se, ettei se sen puoleen valaisekaan kuin surkean rinkulan ympärilleen.

        Rintsikkaan en kelpuuttaisi muuta kuin pelkistetyllä pyöreällä opaalilasikuvulla varustettuja valaisimia - tällaisiahan niissä ennestäänkin tapaa olla ovien yläpuolelle / nurkkiin kiinnitettuinä. Ei mitään lieriöitä, kromin tai kuparin kiiltoa ja/tai säleikkövirityksiä, eihän sellaisia ole 50-luvulla käytetty.

        Mieluiten vielä valot talon tai piharakennusten seiniin tai vaikka portinpieliin kiinni tolppaviidakon sijaan.


      • valaista
        seinään tai tolpan nokkaan kirjoitti:

        Käpy sopii lähinnä 70-luvun tasakattorivarin pihaan. Hyvänä puolena on tosiaan se, ettei käpy häikäise, huonona se, ettei se sen puoleen valaisekaan kuin surkean rinkulan ympärilleen.

        Rintsikkaan en kelpuuttaisi muuta kuin pelkistetyllä pyöreällä opaalilasikuvulla varustettuja valaisimia - tällaisiahan niissä ennestäänkin tapaa olla ovien yläpuolelle / nurkkiin kiinnitettuinä. Ei mitään lieriöitä, kromin tai kuparin kiiltoa ja/tai säleikkövirityksiä, eihän sellaisia ole 50-luvulla käytetty.

        Mieluiten vielä valot talon tai piharakennusten seiniin tai vaikka portinpieliin kiinni tolppaviidakon sijaan.

        useampikin tässä ketjussa valittanut ettei valaise kuin pienen alan! Mitä sen sitten tarvitsisi valaista? Koko piha päivänvaloa täyteen keskellä pimeintä aikaa vai???? Tarkoitushan yleensä on valaista kulkureitit jotta näet mihin astut, pensas istutuksia tai puita jotka myös samalla kyllä poistavat sen synkimmän pimeyden pihasta. Tosiasiahan on mitä kovempi valo sen pimeämpää tausta on, kun häikäistyt valosta etkä näe enää muuta kuin sen lampun. Epäsuora valo valaisee yllättävän paljon.
        Vai onko tarkoitus saada mahdollisimman halvalla ettei tarvitse ostaa kuin yksi valaisin joka sitten valaisee kaiken tarpeellisen?
        Edelleen onko pihapiiri muutoin rintamamiestalon alkuaikojen mukainen vai nykyaikainen,(laatoitus, kasvillisuus)? Jolloin lampun mallin kanssa voi käyttää mielikuvitusta ja tarkoitukseen sopivaa, eikä tuijottaa 50 lukua. Ei tietystikään tarvitse olla kromin kiilto silmissä valaisinta valittaessa


    • parempi

      pollarivalaisin? Onhan niitä rintamiestaloissa, mutta kupu alaspäin laitettuna.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      120
      1767
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      99
      1588
    3. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      48
      1099
    4. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      43
      984
    5. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      29
      929
    6. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      50
      856
    7. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      44
      822
    8. Olet myös vähän ärsyttävä

      Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.
      Ikävä
      37
      780
    9. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      56
      778
    10. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      37
      760
    Aihe