Täällä teitä halveksutaan ja pilkataan,mutta älkää välittäkö,sillä me olemme tulleet osallisiksi Kristuksesta,kunhan vain pysymme luottamuksessa joka meillä alussa oli,vahvoina loppuun asti.
Älkää siis heittäkö pois uskallustanne,jonka palkka on suuri.
Sillä te tarvitsette kestäväisyyttä,tehdäksenne JUMALAN TAHDON,ja saadaksenne sen,mikä luvattu on.
Sillä mitä kiitettävää siinä on,jos te olette kärsivällisiä,kun teitä syntienne tähden piestään?Mutta jos olette kärsivällisiä,kun hyvien tekojenne tähden saatte kärsiä,niin SE ON JUMALAN ARMOA!! Siunaus terveisin Elina.
ADVENTISTI SISARET
10
301
Vastaukset
- Sisaresi Herrassa
Näin on Elina!Kiitos että sinä rohkaiset ja kirjoitit juuri niinkuin asia on.Siunausta sinulle ja hyvää yötä!
- tällä palstalla!
Tsemppiä sinulle!
"Täällä teitä halveksutaan ja pilkataan,mutta älkää välittäkö,sillä me olemme tulleet osallisiksi Kristuksesta,kunhan vain pysymme luottamuksessa joka meillä alussa oli,vahvoina loppuun asti."
Ei teitä halveksuta eikä pilkata, mutta yritetään kyllä ohjata suoralle uskon tielle.- mutta,
Jeesuksen esimerkki ja opetukset riittävät,sillä HÄN on TIE,TOTUUS JA ELÄMÄ.
- Seraja-m55
Mikäli sen tähden tosiaankin kirjoittelette, että yritätte ohjata meitä jollekin toiselle tielle, niin mikään ei ole sen turhempaa ajankulutusta tässä maailmassa.
Me adventistit olemme juuri tässä uskossamme Kristus-tiellä sitoutuneina täysin Kristukseen hänen evankeliuminsa täydessä kirkkaudessa.
Mikään oppikysymyksemme ei tätä kumoa vähimmässäkään määrin kun se oikein ymmärretään, päinvastoin.
Yhtä väkevästi, kuin olen sitoutunut uskossa Vapahtajaani Jeesukseen, yhtä vahvasti olen myös sitoutunut kaikkeen, mitä adventismi pitää sisällään, sillä se on kirkasta raamatullisuutta.
Joten, ellet pysty keskustelemaan kuten kristitty toiselle kristitylle ilman noita valheellisia syytöksiä, niin ole hyvä ja lopeta täysin turha yrityksesi- se ei todellakaan johda mihinkään.
- hirvas
marttyyriksi kohottamista. Pysykää Jumalan evankeliumissa, niin ollaan kaikista asioista täsmälleen samaa mieltä.
- ei ole itse sääliä
mutta minkä on Raamatusta oikeaksi nähnyt jos sen hylkäisi ei voisi olla enää uskossakaan, koska tietäis että se olisi vain itsepetosta, minulla ainakin on niin vahva usko ja toivon että Jumala antaa voimia pysyä siinä loppuun asti, sanoohan Raamattu joka vahvana pysyy loppuun asti se pelastuu.Sanoit pysykää evankeliumissa, siinä olemme olleetkin, sinä et näytä vain ymmärtävän muitten evankeliumia,vai etkö halua ymmärtää en tuomitse sinua,Jumala tietää mitä kukin olemme.
- ja hän todella
on sanojensa takana!Sillä hän on niitä melkein ainoita uudestisyntyneitä ja Jumalan tahdon mukaan eläviä ihmisiä joita enää maa päällään kantaa!
Ei todellakaan mitään itsesääliä,eikä surkuttelua,vaan ASIAA!
Hän EI koroita itseään omilla teoillaan vaan hän vie ne suoraan Herralle,eikä tarvitse ihmiskiitosta! - hirvas
ei ole itse sääliä kirjoitti:
mutta minkä on Raamatusta oikeaksi nähnyt jos sen hylkäisi ei voisi olla enää uskossakaan, koska tietäis että se olisi vain itsepetosta, minulla ainakin on niin vahva usko ja toivon että Jumala antaa voimia pysyä siinä loppuun asti, sanoohan Raamattu joka vahvana pysyy loppuun asti se pelastuu.Sanoit pysykää evankeliumissa, siinä olemme olleetkin, sinä et näytä vain ymmärtävän muitten evankeliumia,vai etkö halua ymmärtää en tuomitse sinua,Jumala tietää mitä kukin olemme.
sanoit noin. Kun on olemassa vain yksi oikea Raamatun evankeliumi, niin ei voi olla olemassa "muitten" evankeliumia.
Ehkä et tarkoittanut näin, mutta eikö meille kaikille ole annettu juuri sama evankeliumi ?
- Seraja-m55
Kiitos Herralle rohkaisustasi ja lohdutuksestasi!
On aina mukava lukea aidon kristityn tekstiä, kuten sinun.
Se halveksunta ja pilkka, mitä täällä meitä kohtaan osoitetaan on kuitenkin ennustettu jo Ellen Whiten kautta ja varsinkin Raamatussa ja on sinänsä merkki niin tämän lopunajan kristillisyyden luopumuksesta kuin myös Jeesuksen tulemuksen läheisyydestä.
Mikäli sattuisin kuulumaan uskonsuuntaan, jota ei lainkaan pilkata ja halveksuta, niin silloin kyllä sisäinen hälytyskelloni alkaisi soida, mutta nyt tämä kaikki kielteinen vain vahvistaa sen, että olen todellakin Kristuksen jäännöskansan joukossa (jolla en tarkoita vain Adventtikirkkoa vaan todellisia Kristuksen seuraajia missä suunnissa tahansa), joka on alusta alkaen joutunut kohtaamaan vainoja eri tahoilta Saatanan vaikuttamana.
Saakoon Jeesus, joka rakastaa Sinua, olla kanssasi joka päivä ja siunata sinua kaikella siunauksella ja varsinkin Pyhän Hengen ihmeellisellä siunauksella!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1551957
Ellen Jokikunnas paljasti somessa ison perheuutisen - Ralph-poika elämänmuutoksen edessä!
Ellen Jokikunnas ja Jari Rask sekä Ralph-poika ovat uuden edessä. Tsemppiä koko perheelle ja erityisesti Ralphille! Lu131876- 1181317
- 911276
Nainen, jos kuuntelet ja tottelet, niin sinulle on hyvä osa
Ominpäin toimiessasi olet jo nähnyt mihin se on johtanut. Olen jo edeltä sen sinulle kertonut ja näen sen asian ja totuu1961238Evoluutioteoria on varmuudella väärin - monet tutkijat irtisaunoutuvat siitä
Tutkimuksissa on löytynyt paljon näyttöä siitä, ettei evoluutioteoria ole totta. Monet tutkijat kuitenkin vielä kannatta4271176- 62899
- 49851
- 50846
En enää koskaan äänestä vasemmistopuolueita
Olen lähes aina äänestänyt SDP:tä ja pari kertaa Vasemmistoliittoa, sillä olen aina uskonut, että vasemmisto on se, mikä220721