skoda ocu-1.6 -98

no en oo varma muistanko tuon vuosimallin ihan oikein mutta kuitenkin. Linjakas auto sivulta katsottuna. Hintaa vajaa 4 tonnia ja ajettu alle 200tkm. Varusteina oli ohjaustehostaja ja keskulukitus muistaakseni, niin ja airbag... Naapurilla myynissä. Hinta ei kuulosta kalliilta vai? Pyyntö on siis 3900. Joo olen lukenut palstaa, autoa on haukuttu ja kehuttu mutta nyt ko. auton OMISTAJAT, kertokaa mielipiteenne!
5933
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Mulla sama vehje, vuotta nuorempi ja 133 tonnia ajettu. Käytettynä ostin vuosia sitten ja murheet olleet todella pieniä. Ainut useampaan kertaan vaihdettu osa on Boschin lambda-anturi. Ei muuten niveliä, ei pyörän laakereita tai vastaavia vaihdettu. Takavaimennin vaihdettu kun otti kiveen metsätiellä, tosin oli ns. kypsä putkenliitoksesta muutenkin. Ei muistu muuta mainittavan arvokasta remppaa 90 tkm huoltoa lukuunottamatta (jakohihna).

Tyyppivikoja ajoneston oikuttelu (halpa korjaus eli uuden anturikelan vaihto), keskuslukituksen oikuttelu (kalliimpi, koska kuskinoven lukko menee vaihtoon mitättömän juotoksen irtoamisen takia).

Hyvällä tuurilla moottori on 55kW 8-venttiilinen, joka oli koeteltu jo vanhemmissa Volkkareissa, hyvä ja ihmeen alhaalla vääntävä käyttökone. Ei pitäisi syödä öljyä ja 6.5 ... 7.5 litralla sataselle pitäisi pärjätä ainakin kaupungin ulkopuolella.

Alusta kannattaa tarkistaa kyllä huolella. Jos ei ole kolhittu, niin pintaruostetta pitäisi löytyä vain akseliston maalatuista osista sekä pyöräntuennasta, mutta alusta on tärkeä tarkistuskohde, sillä muuta rempattavaa tuskin tulee aikoihin ja Octavia I on niitä vähiten ruostuvia automalleja muuten, hyvän tehdassuojauksen ansioista. Kotelot ei ruostu kuumavahakäsittelyn takia ja muuten ruostuneita Ocuja ei liikenteessä ole näkynyt. Takanakin on sisälokarit - ei ruostu pyöränkaaret sieltäkään. Jos alle katsoo, niin etuosan muoviset tuulenohjainlevyt moottorin alla ja pyörien sekä puskurin välillä saisivat olla paikallaan ja mieluiten ehjiä. Voi olla liikaa vaadittu, koska Golf IV:ssä ja Ocussa omistajat ei välttämättä edes tiedä rikkoneensa niitä huonoilla teillä. Palikat maksaa herkästi sellaiset 70 euroa kipale. Kori on täyssinkitty (konepellistä tosin en ole ihan varma).

Ja jakohihnan piti olla vaihdettu 180 tkm kohdalla, tuohon malliin sen tosin vaihtaa Octavioista halvimmalla ja vieläpä vähän yksinkertaisemmin kuin vastaavaan Golfiin.

Hintapyyntö 3900 on noin tonnia halvempi kuin netissä halvimmillaan. Nimenomaan ruosteettomuus on se tekijä, joka Ocun hyvinkin erottaa samanikäisistä (ja hintaisista?) japseista. Toki omistajan huolenpito näkyy kyllä 9-vuotiaassa autossa päällekin päin.

Äänestä
  • Paljon asiallisesta viestistäsi. Yleensähän sanotaan että tutulta saa sen huonoimman auton, heh... Mutta täytyy tarkastaa nuo kohteet jonkun sellasen kanssa joka ymmärtää enempi autojen päälle. Ja myynnin syy on se kun hän osti maasturin, ei kuulemma tarvitse 2 autoa.
    Ja pitää tietenkin käydä myös koettamassa, ongelma vaan on se että mulla ei ole oikein vertailukohteita. Kannattasko vaan mennä autoliikkeeseen ja ajaa muitakin samanikäsiä, vai onko nuissa eroja?

    Äänestä

Eri automalleissa on kullekin mallille tyypillisiä vikoja. Usein kyseessä on normaali kulumavika, joka kuitenkin tulee tähän automalliin keskimääräistä aikaisemmin.

Kaikkia kyseisen mallin vikoja ei löydy jokaisesta autosta.
Listan tarkoituksena on, että ostaja osaa kiinnittää erityistä huomiota luettelossa mainittuihin seikkoihin. Kannattaa varmistua, onko autosta korjattu listan sisältämiä vikoja vai onko korjaus vielä edessä.

Vikalistaan perehtyessä tulee selvästi ilmi, miten tärkeää on auton kunnon tarkkailu ja kuluvien osien määräajoin tapahtuva vaihto. Monet viat johtuvat osien luonnollisesta kulumisesta.
Takajarrut juuttuvat monessa autossa ruostumisen tai huollon laiminlyömisen johdosta. Esimerkiksi tiettyjen automallien huollossa takajarrurummut irrotetaan ja jarruosat puhdistetaan säännöllisesti. Muussa tapauksessa takajarruongelmia esiintyy melko varmasti. Ostajan tulee tarkastaa, että huollot on tehty ajallaan ja jarrut toimivat.

Säännöllisesti huolletusta autosta ei yleensä esimerkiksi jakohihna katkea aiheuttaen mahdollisia lisävaurioita siinä tapauksessa, että männät osuvat venttiileihin. Tulee kuitenkin ottaa huomioon, että jakohihnan kestoiässä on eri automallien kesken yli kolminkertaisia eroja.

Autoissa esiintyy usein uuden mallin ensimmäisinä vuosina lastentauteja eli normaalia enemmän vikoja, koska uusi malli pyritään saamaan mahdollisimman nopeasti myyntiin. Tällöin sen lopputestaus jää ostajan tehtäväksi. Viat korjataan yleensä takuuna. Rakennetta parannetaan vuosien myötä. Käytetyn auton ostajan kannattaa ottaa tämä huomioon eikä valita ensimmäisten mallivuosien autoa.

AUTOJEN VIKASARJA
HENKILÖAUTOJEN MALLIKOHTAISIA VIKOJA

Skoda Octavia (1997-2005)


Moottoriviat


Suuri öljynkulutus bensiinimoottoreissa vuosimalliin 2004 saakka ja dieseleissä vuosimalliin 2005 saakka.
Moottorinohjausjärjestelmässä esiintyy vikoja. Moottori saattaa releviasta johtuen sammua yllättäen.
Ajonestolaitteen vikoja vuosimalleissa.
Sytytyspuolavikoja.
Polttoainepumpun sulake on palanut, vika koskee erityisesti vuosimallia 1998.
Polttoainepumppuvikoja. Polttoainepumppu tarkastetaan ja kunnostetaan tarvittaessa. Takaisinkutsu 17.1.2005.
Dieselmoottorin öljyvuotoa kytkimen puoleisesta kampiakselin tiivisteestä.
Laturivikoja.
2.0 TDI -moottoreissa kaksimassavauhtipyörän vaihto. Kaksimassavauhtipyörä vaurioituu, koska kytkimen paineputken ilmausventtiili on asennettu väärin. Takaisinkutsu 31.3.2006.

Vaihteiston ja voimansiirron viat


Vaihteensiirto on jäykkä.
Kytkin on kulunut 1,6 litran moottorilla varustetussa mallissa.
Pyöränlaakerivikoja. Laakerit ovat kuluneet joissakin tapauksissa jo 40 000-50 000 km ajetuissa autoissa.

Jarruviat


Takajarrut ja käsijarru ovat heikkotehoiset.
Jarrupaineen säätimen vikoja.
Jarrulevyt ovat kierot.

Ohjauslaitteiden ja pyöränripustuksen viat


Ohjaustehostimen nestevuotoa.
Ohjausakseleissa on valmistusvikoja. Ohjausakseli tarkastetaan ja vaihdetaan tarvittaessa uuteen. Takaisinkutsu 13.1.2004.

Sähköviat ja valoviat


Suuntavilkun relevika.
Takavalovikoja.

Sekalaiset viat


Säröjä tuulilasissa ja takalasissa.
Keskuslukitus ja lasinnostimet reistailevat.
Tuulilasinpyyhkimien vivustovika.
Vesivuotoa etumatkustajan jalkatilaan vuosimalleissa 1997-98.

Pakoputkistoviat


Pakokaasupäästöt (CO eli hiilimonoksidi) liian korkeat.


Noihin kohtiin kannattaa siis kiinnittää huomiota vanhaa Ocua ostaessa.

Äänestä
  • Tuossa on seassa uudenkin mallin vikoja, nuo takaisinkutsut. Hesarin Vikasarjan listat ovat sikäli hankalia, että näitä vikoja esiintyy osassa vuosimalleista ja autokannasta, kaikki kirjataan kuitenkin taulukkoon. Autotohtorin tarkistus voi kannattaa jos oma asiantuntemus ei riitä. Ja luulisin, että edullisella hinnalla autoa kauppaava naapuri voi havaitsemistaan vioista ihan rehellisesti kertoakin.

    Ruosteviat Ocusta puuttuu ja niiden mukana suurin huoli vanhan auton ostajalta. Toisin kuin esimerkkijapsista, samaisen Vikasarjan varoittavana esimerkkinä:
    "Corollan ruostesuojaus on puutteellinen.
    Ruostevaurioita etuovien alareunoissa, kynnyskoteloissa, keskitolpan alareunassa ja lokasuojien reunoissa. Iso-takaluukkuisessa mallissa takaluukun alareuna ruostuu. Tarkasta myös jousien tuet. Tuulilasin ja takalasin reunat saattavat ruostua. Farmarimallin takaluukku ruostuu."

    Äänestä

joku jo mainitsikin keskuslukko ongelman,se on todella kallis korjata ainakin uusilla osilla. n, 450 euroa.Näin merkkiliike.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ekaksi autoksi? kirjoitti:

no en oo varma muistanko tuon vuosimallin ihan oikein mutta kuitenkin. Linjakas auto sivulta katsottuna. Hintaa vajaa 4 tonnia ja ajettu alle 200tkm. Varusteina oli ohjaustehostaja ja keskulukitus muistaakseni, niin ja airbag... Naapurilla myynissä. Hinta ei kuulosta kalliilta vai? Pyyntö on siis 3900. Joo olen lukenut palstaa, autoa on haukuttu ja kehuttu mutta nyt ko. auton OMISTAJAT, kertokaa mielipiteenne!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu