aika pahasti kun takuuajan jälkeen ei edes korjata viallista Air-Bagin merkkivalon jatkuvaa palamista. Kaikki (myös maahantuoja) tietää että vika hyvin todennäköisesti ilmenee huonojen sähköliitosten takia, usein sen 2 vuoden takuun jälkeen. Tietävät myös että vika on etupenkin alla liittimissä. Nyt kun ajan Peugeotia joka on yli 2 vuotta vanha vika pitäisi korjata omaan piikkiin. Joulukuussa 2006 ajoin vielä Citroenillä, eli saman yhtymän autolla. Vaikka oli muutaman vuoden ikäinen auto Veho korjasi sen veloituksetta. Mikähän on PSA-yhtymän oma kanta?
Maahantuojalla tökkii
jälkimarkkinointi
182649
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 18
Vanhimmat
sen tiedät onko se vika siellä penkissä,jos kerran tiesit ja kaikki muut tiesivät,miksi ostit pösön vai soititko ennustajalle.terv.tietämätön
Penkin alla liitin se joko pois ja sokeripala, tai liitimeen suihketta ja nitkutusta. Ihan tyyppivikoja näkyy tuo olevan. Olikohan Oransi, kanntaa tarkistaa kaavasta, tai kokeilemalla.
Tuo ei oikeastaan edes vika ole ainakaan miehenpuolelle, jos ei tuota osaa laittaa, ei osaa mitään muutakaan, täytyy sitten kaikkeen olla "naapuri" laittamassa.
joka asuu kerrostalossa eikä ole paikkaa laittaa ja mahdollisesti ei suurta innostusta lähteä mönkimään jonkun kanssa josta ei ole mitään tietoa. Kumooko mielipiteesi kaikesta huolimatta sen vastuun jonka Veho ottaa.
Ton ekan tyypin kommentit oli niin perseestä että ehkä tyyppi lähtee kasvamaan isoksi joskus.
Takuun jälkeen tulevat viat menee omaan piikkiin. Uudelle autolle saa myös käyttöturvan jolla aikaa voi pidentää.
Ei mikään autoliike/maahantuoja/korjaamo harjoita hyväntekeväisyyttä. Sitä varten on omat järjestönsä.
75 mamma autolla montako kilometriä tulee vuodessa,oliskos halvempi ajaa taksilla.Minä olen se eka tyyppi otin tuossa tirsat ja niin poispäin en kasvanut yhtään silä aikaa.Miksi sen mummon pitäis ne korjata jos sinä tiedät jotain minkä muutkin tietävät mutta kukaan ei ota vastuuta:)korjaa sinä ne kun kerran TIEDÄT missä vika. terv.tietävä pösöjen korjaaja.
korjauksesta takuuajan jälkeenkiin. Että silleen. Toi yksi mulkvisti voi mennä runkulle takasin.
mamma ajella autolla? Wau! Uskomatonta! Joku ostaa auton jotta sillä tulisi ajettua. Eikös maailma olekin ihmeellinen?
Joka päivä jostain kiven kolosta ryömii esiin kaltaisiasi otuksia.
siitä tarviiko se mamma autoa,ehkä vahvemmat pullonpohjat päähän niin ymmärtää tekstiä.Tietenkin mammalla pitää auto olla jos hän hurauttelee 1000000km. vuodessa se hänelle suotakoon.No eiköhän joku taas tästä hermostu,onneksi vietän stressittömänpää elämää.
voisi suositella sinullekin!!!
Toyota on ääliöitä ja kädettömiä varten keksitty.
????????
sinä runkulle ,sitikalla ei ole vuoden 07 alusta ollut mitään jatkotakuita. 2 vuotta ja paskat saa räjähtää käsiin
ero onkin. Kaikkiin tulee vikoja, mutta tosiaan maahantuoja suhtautuu niihin ihan erilailla. Esim. minun työkaverilla posahti Avensiksesta ajotietokone. Takuuaika oli mennyt umpeen 3 kk aikaisemmin, mutta tietsikka vaihdettiin takuutyönä. Että semmosta...
Mun työkavarin,kummin, siskon, miehen, pojan aveen.korjattiin vauhtipyörä, kun vanha lensi mäelle.
se hyvä että korjattiin.
Itsellä vaihdettiin eräs katkaisija pösöön 6 kk takuuajan päättymisen jälkeen ja toinen kallistuksenvakaajan pystytanko 11 kk takuuajan päättymisen jälkeen. Molemmat tehdas korvasi täysin.
Itse olen auton ensimmäinen omistaja, sekin saattaa myös vaikuttaa asiaan.
Liikkeen myöntämä takuu on vain lisäturva kuluttajansuojalle. Tapauksessasi voit vedota virhevastuuseen. Valmistajan virhevastuu tulee kysymykseen jos tarvike/laite kestää lyhyemmän ajan kuin kuluttajalla on oikeus odottaa sen kohtuudella kestävän. Itse olen tähän vedoten ja kuluttajaviranomaisilla uhaten saanut takuuajan jälkeen äänen kellossa muuttumaan ja erään (ei tosin saman) korjauksen maahantuojan piikkiin.
onkin aivan esimerkillistä ,ilo olla myös asiakas palvelussa koska mitä maahantuoja lupaa sen se myös pitää.monilla merkeillä se jää jälleenmyyjän tappioksi