Hylsyn puhdistaminen

sitruunahapolla

Eli onko sitruunahappo syövyttävää? esim jos jättää hylsyt lillumaan happoliuokseen yöksi onko mitään jäljellä? Kuulin että konetiski aineessa on jotain mukä syövyttää hylsyä. Vaikka kunka yrittää heilutella ja ravistella pönttöä aina jää hylsyn pohjalle hieman karstaa, onko tuosta haittaa?

7

10188

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ladannut

      Omasta mielestäni aika turhaa hylsyn sisäpuolelta karstaa poistaa .Itse putsannut vain nallitilan ja hyvin on sytyttänyt.Mutta jos sen haluat tehdä ota vaikkapa sopivan kokoinen meisseli ja pyöräytä sillä kevyesti hylsyn pohjaa.

      • Vasurilaturi

        Turha pelleillä happojen kanssa. Itse puhdistan hylsyt esim öljyisellä keitiöpaperilla ja kuivaan samoin. Kaulan voi tempaist messenkihahrjalle jos yleennsä luodin ottama tila paskainen. On tietysti vibroja ja yliäänipesureita jos ammut paljon kerrallaan.


    • käytössä

      Kyllä sitruunahapolla voi putsata hylsyjä, saa olla ihan reilusti yön yli likoamassa niin lähtee noki ja lika pois. Itse käytin sitruunahappoa ennen kuin ostin ultraäänipesurin. Eikä ne todellakaan sinne happoon häviä ne hylsyt vaikka olis viikon siellä. Laimeeta ainetta se on sopivasti lantrattuna ja tehokasta. Myös konetiskiaineessa olen liottanut ja puhdistaa suurinpiirtein yhtä hyvin. Jos siellä tiskiaineessa joku aine on mikä olisi haitallinen niin ammonjakki, mutta ei sitäkään taida niissä olla, eli voi mielestäni huoleti liottaa pesuaineliuoksessakin. Kannattaa huuhdella vaikka lämpimällä vedellä huolellisesti liotuksen jälkeen sitten kuivamaan pariksi päiväksi lämpimään paikkaan tai tunniksi 75 asteiseen uuniin.

      • reloader

        Happokylvyt ei kuulu kunnon lataustoiminnan repertuaariin. Tuuskin kannattaa uuniinkaan latoa "lööjääntymään". Jos hylsyn pitää kiiltää. pyyhkäise vaikka 000-teräsvillalla. Ennen naurettavia happokylpyjä nallit pitäisi poistaa. Se edellyttää että ne puhdistetaan holkkien varjelimeseksi esim mahdl. hiekalta. Tämä puhdistus riittää normaalisti. Tai nallit poistettava erikseen tuurnalla, happokylpy, ja supistus.


      • on paras

        Moi

        Harrastelin itsekin noita sitruunahappo pesuja ja uuni kuivatusta. Työlästä ja ei tehokasta. Lisäksi tuolla uunikuivatuksella saa helposti "poltettua" hylsyyn kaikki paska kiinni pysyvästi.

        Vuosi sitten ostin riistamaalta hylsynpuhdistimen.
        http://www.riistamaa.fi/cat/product_details.php?p=420&PHPSESSID=9138d2196e29475d65c3e2a4ac98238c

        Tällä on helppoa ja huoletonta puhdistaa kiväärin ja pistoolin hylsyt. Mutta ei sillä kuitenkaan saanut ihan puhtaaksi noita uusissa "poltettuja" hylsyjä.


      • LaMag
        on paras kirjoitti:

        Moi

        Harrastelin itsekin noita sitruunahappo pesuja ja uuni kuivatusta. Työlästä ja ei tehokasta. Lisäksi tuolla uunikuivatuksella saa helposti "poltettua" hylsyyn kaikki paska kiinni pysyvästi.

        Vuosi sitten ostin riistamaalta hylsynpuhdistimen.
        http://www.riistamaa.fi/cat/product_details.php?p=420&PHPSESSID=9138d2196e29475d65c3e2a4ac98238c

        Tällä on helppoa ja huoletonta puhdistaa kiväärin ja pistoolin hylsyt. Mutta ei sillä kuitenkaan saanut ihan puhtaaksi noita uusissa "poltettuja" hylsyjä.

        Kuten jo todettukin niin RUMPU kehiin ja unohdat muut kikat, itsekin kokeillut happoa ja kun en sentään näitä "rosterin kirkastus aineita" uskaltanut kokeilla oli tulos kuten yllä
        kerrottukin.


    • Pesuri

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ny se loppuu ( Kuhmo)

      Yhtiö on myyty. Notta yyteet meleko äkkiä, notta. Pelastautukoon ken voi. Notta se on tuulista pian.
      Kuhmo
      68
      2218
    2. Parikymppinen hakkasi nelikymppisen kriittiseen tilaan

      Ja ihminen jäi junan alle lautiosaaressa...paljon on taas sattunut ja tapahtunut. Ketähän nämä uhrit mahtaa olla 🤔 htt
      Kemi
      35
      1784
    3. Harmi että välimme

      Menivät niin solmuun.
      Ikävä
      100
      1161
    4. Hei sinä rakas mies.

      Milloinkaan kohdataan? Toivottavasti pian....❤️
      Ikävä
      46
      909
    5. Ajatuksia

      Mitä ajatuksia hän herättää tänään?
      Ikävä
      87
      803
    6. Kaivattusi tärkein ulkoinen tuntomerkki

      Onko jokin muu kuin yleinen kuten kaunis, laiha. hyväkroppainen jne.
      Ikävä
      26
      797
    7. Mille kirjaimelle

      toivotat hyvää yötä , kuka on mielessäsi kun menet nukkumaan?
      Ikävä
      29
      670
    8. Katse

      Miltä se tuntuu, kun hän katsoo sinua?
      Ikävä
      41
      665
    9. Äimän käki

      Olen vähää vaille viisikymppinen mies, ja olen elellyt ilman parisuhdetta parisen vuotta. Nyt vihdoin ja viimein tuntuu,
      Sinkut
      135
      622
    10. Nainen, miten suhtautuisit

      Jos mies ehdottaisi tapaamista? Entä siihen, jos mies kertoisi tapaamisessa tunteistaan ja haluaisi seurustella?
      Ikävä
      56
      578
    Aihe