missä vika? Kesällä muutettu taloon. -82 vuoden 1000 litran varaaja ja högfors 16 ergi 2 puukattila. Varaaja alimitoitettu taloon nähden,180 neliötä. ei mitään järkeä polttaa kalliita klapeja kun varaajan lämpö ei nouse yhtään....viduttaa :)
puukattila ei nosta varaajan lämpöä
Japp78
106960
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
oikean kokoisia, kuivia puita tarpeeksi ja oikein nousee se lämpö.
Vaihtoehto: Jokin on rikki.
Tutki asia ammattitaitoisen, miel. vanhemman puukattiloihin erikoistuneen ammattimiehen kanssa. ( putkimies tms.)
Jos siellä pannussa ihan normaalisti tuli palaa, eli veto on kunnollinen ja puu kuivaa eikä mitään mätää lumppia, niin kumma on, jos ei varaajassa lämpö nouse. Vähintään pitää veden kiehua siellä pannussa, jos ei energia varaajaan siirry.Itse käytän 35 kW:n pannua ja samankokoista varaajaa, talo on luokkaa 130 neliötä.Alkuun vaan ylämittari nousee, alamittarit eivät alkuun nouse lainkaan, vasta kun tuli on ollut siellä pannussa päälle tunnin. Lopussa nousevat sitten varsin vauhdikkaasti.Jos pannu oikein asenettu, täyttää se sitä varaajaa ylhäältä alaspäin, eikä siis sekoita voimakkaasti siellä olevaa vettä.On myös huomioitava, että kovalla pakkasella talo ottaa tehoa melkoisesti, sinun asumuksesi päälle 10 kW:a, joten varaajan lataamiseen jää tehoa aika vähän.Jos pannun teho on vaikkapa 20 kW:a ja aiot kovalla pakkasella varaajan lämpötilaa nostaa vaikkapa 50 astetta, niin joudut paahtamaan 7 tuntia(Latausteho 10 kW:a).35:n kilowatin alapalokattilalla sama hoituu 3 tunnissa, mutta homma on sikäli helppoa, että se tapahtuu yhdellä pesälllisellä, ei tarvitse varvata pannuhuoneessa.
Jos et ymmärrä yhtään noin yksinkertaisista asioista, niin siirry kerrostaloon.
Tai sitten tilaa högfors ergi-kuution varaaja erikoistunut ammattimies (200 euroa/tunti).
kerrostalon omistajalla ei taida olla ihan oikea lääkitys kun tulee tänne noin idiootteja kirjottaan. No sepä se kun asia onkin yksinkertanen,siksi en ymmärräkään miksi se lämpötila ei nouse. Jos kattila veden lämpötila on noin 95 astetta koko päivän niin luulishan sen varaajankin lämpötilan edes asteen nousevan :)
Luulisi varaajan lämpiävän, mutta ei vaan lämpene, ellei kuumaa vettä kierrätetä pannusta varaajaan. Sulla ei lataussysteemit varmaan ihan toimi. Siellä pitäisi latauspumpun hyristä ja painaa kuumaa vettä pannusta varaajan yläosaan ja alaosasta takaisin pannuun sekoitusventtiilin kautta, joka huolehtii, ettei pannuun tule liian kylmää vettä.
niin ei enää ole vaivana ja lämmitä vain taloasi sillä kattilalla.
Varaajasi on juuri oikean kokoinen tuolle kattilalle. Varaaja mitoitetaan kattilan ei talon mukaan.
Sinulla on ilmeisesti kiertovesipumppu palanut, sulakepalanut, tai kaikkein todennäköisimmin pumppu jumahtanaut kesän jäljiltä kiinni (nyt voi tosin joi olla palanutkin, kun ei heti autettu alkuun).
Tee seuraavasti: Kun vesi on noussut kattilassa mainitsemaasi 90 asteeseen. Aukaise tässä vaiheessa alaluukku, jolloin pesä palaa todella iloisesti ja lämpö kattilassa nousee, jos pumppu ei pyöri. Mikäli lämpö ei nouse yli sadan, varaaja latautuu. Älä poistu kattilan vierestä tämän kokeen aikana.
Miksiköhän lämpötila kattilassa ei nouse yli sen 95 ;en vaikka kokopäivän lämmittelet,pitäshän sen kiehua jossain vaiheessa???toimiiko mittari oikeen. mahollisesti kaikki kunnossa mittaria lukuunottamatta.
kyllä se kattilan lämpö nousee,muttei lataa varaajaa. tossa kattilan päällä on joku rauta möhkäle jonka sisässä on kuulemma kuormaauton termostaatti tai joku....se on luultavasti jumissa tai jotain kun ei päästä vettä varaajan yläosaan. yritin kolkutella sitä vasaralla ja välillä jopa varaajan lämpö nous.vika varmaan siinä.
Sulla on kattilan ja varaajan välillä sellainen messinkinen mutikka (kuumalla puolella)josta lähtee 3 putkea. Sen mutikan sisällä on termostaatti joka huolehtii ensin kattilan kuumaksi (nokeaa vähemmän kattilaa) ja sen jälkeen antaa lämpöä varaajaan. Kun termostaatti jumiutuu varaajaan ei pääse lämpöä. Sisällä oleva termostaatti on samanlainen kuin autoissa oleva että ei muuta kuin auki ja uusi tilalle niin homma hoituu.