En kannata Haukiputaan fuusioimista Ouluun. Ei ole oikein jos meidät oululaiset pannaan toisten velan maksajiksi.
Haukipudas on ollut aina velkavetoinen kunta jossa ei osata hoitaa asioita vaan riidellään vaan. Tulkoon omillaan toimeen ja maksakoot itse törsäilynsä ja riitelyjensä aiheuttamat taloudelliset vaikeudet.
Haukipudas on ollut aina velkavetoinen kunta jossa ei osata hoitaa asioita vaan riidellään vaan. Tulkoon omillaan toimeen ja maksakoot itse törsäilynsä ja riitelyjensä aiheuttamat taloudelliset vaikeudet.
Vastaukset 5
Vanhimmat
...Ouluun. Siellä on rikkaita asukkaita joita koko Haukipudas kadehtii...
Joo mutta tuo väite ei pidä paikkaansa, sillä kun kerran sanoin sen eräässä paikassa jossa myönnetään taloudellisia avustuksia niin sanoivat että kiviniemessä on myös köyhiä jotka hakee avustuksia, että se siitä rikkaudesta. Ei kannata yleistää. Jos on pari rikasta ei tarkoita että koko alueen kaikki ihmiset olis rikkaita.
Eikä muuten haukipudas anna kiviniemeä Oululle, se on kaikki tai ei mitään periaate. Haukipudas on luonnoltaan muuten paljon kauniimpi kuin Oulu ja puhtaampikin, sanon näin vaikken Haukiputaalla asukaan. Se on ihanaa seutua.
Velkane kunta ja rahat ei riitä mihinkää,etes uusimaan teitä.Yhistäkööt kemiin koko onnettoman haukiputaan!
Maksakoot itse velkansa.
kitisette (isot ihmiset?) itse muutin kiviniemeen oulusta ja juuri mikään ei muuttunut...verotus taisi muuttua 0,5-1 % ja jos siihen taloutenne kaatuu niin kai se sitten joutaa jo kaatuakkin...kyllä sille kunnalle on ihan v....hailee mikä sen nimi on... te kaikki stressaatte ihan liikaa tyhjänpäiväsiä asioita, jotka eivät kovinkaan paljoa elämäänne vaikuta. suokaa anteeksi pilkkuvirheet ja muut vastaavat.