Nizza pääsiäisenä

Olen menossa pääsiäisenä Nizzaan, miten lämmin mahtaa silloin olla, lieneeköhän vesi jo "uintikelpoinen"? Mitäs hotellia suosittelette, pieni poika mukana matkalla, joten lapsiystävällinen sijainti ym olis tärkeä. kiitos etukäteen
93614
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Olen ollut joskus Nizzassa toukokuun puolessa välissä Cannesin filmifestareitten aikaan ja silloin ainakin merivesi oli todella kylmää. Pääsiäinenhän on huhtikuun alkupuolella joten veikkaisinpa että jollet harrasta avantouintia ei uinti välimeressä silloin ole kovinkaan suuri nautinto;)

Äänestä
  • ok, kiitos vastauksesta, täytyy toivoa että ainakin ilma olis lämmin:)


    muita vinkkeja jos on niin tervetulleita on!

    Äänestä

Jos tykkää pasta ruuista niin kannattaa mennä syömään spaghettissimoon.Sijaitsee vanhassa kaupungissa kadulla jossa on paljon muitakin ravintoloita.

Äänestä
  • kiitos vinkistä, eiköhän se poikakin tykkää !

    Äänestä

Itse ainakin pidin Harvey hotellia todella hyvänä ja siellä oli paljon myös lapsiperheitä. Sijainniltaan hyvällä paikkaa eli kaikki tarpeellinen lähellä.
Samalla kun käy Nizzassa kannattaa pyörähtää paikallisjunalla Ventimigliassa Italian puolella. Ainakin meidän mielestä siellä paljon hauskaa ostettavaa tuliaisiksi ja rantakadulla todella hyvää ruokaa (on muuten TODELLA paljon halvempaakin kuin Nizzassa). Junamatka ei tainnut kestää kuin puolituntia ja lippujen hinnat oli viiden euron luokkaa. Ja sama junahan pysähtyy myös Monacossa. Itse teimme päivän matkan kolmessa valtiossa. aamupala ranskassa, lounas monacossa ja päivällinen italiassa.

Äänestä
  • kiitos tiedosta

    Äänestä

  • 2x nizzan kirjoitti:

    kiitos tiedosta

    Myös Nizzasta Espanjan suuntaan lähdettäessä on aivan lyhyen matkan päässä mm. Antibes, Cannes ja Juan-les-Pins jotka myös ihania paikkoja etenkin pikkukaupungit Antibes ja sen vanhakaupunki.

    Äänestä

Mitenkäs reissu sujui?Toivottavasti nautitte!

Äänestä
  • kiitos kysymästä, kiva ja hieno paikka, ja pienellekin lapselle mukava, kesäkuun alussa uudestaan, ilman poikaa..:)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Nimetön kirjoitti:

Olen menossa pääsiäisenä Nizzaan, miten lämmin mahtaa silloin olla, lieneeköhän vesi jo "uintikelpoinen"? Mitäs hotellia suosittelette, pieni poika mukana matkalla, joten lapsiystävällinen sijainti ym olis tärkeä. kiitos etukäteen

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu