Missä vika kun kuumaa ilmaa ei tule lämmityslaitteesta? Vesipumppu vaihdettu, moottorilämmöt kohdillaan, joskus laskee vähän liian alas. Mutta siis moottori lämpöisenä ei puhalla kuumaa ilmaa???
Missähän vois olla vikaa vikaa vikaa...
Missähän vois olla vikaa vikaa vikaa...
Vastaukset 14
Vanhimmat
vika on todennäköisesti ns.ilmaläpässä,kennossa pyörii aina kuuma vesi ja vaijeri ohjaa kyseistä läppää joka sekoittaa kylmää ilmaa kennosta tulevan kuuman sekaan!!!!
että lämppärin purkamisex ja läpän liikeradan tutkimisex menee...
vai oisko ihan vaan termostaatti?!??
Ei felisiassa ole automaattista ilmastointia ,vaan lämmöt säädetään käsipelillä hanikasta.
Itse epäilisin vaijerivikaa säätimen ja lämmittimen kennoon vievän letkun välillä.
termostaatilla ja automaatti-ilmastoinnilla tarkoitetaan ihan eri asioita. mutta kun kirjoittaja sanoo, että moottorin lämpö nousee normaaliin, niin termostaatissa ei ilmeisesti vikaa. Olisko vaan ilmakupla lämppärin kennossa tai putkistossa niin että vesi ei kierrä kunnolla. Onhan vettä tarpeeksi?
Eli automaatti-ilmastoinnin lämmön säätelee nimenomaan lämpökennolle vievään letkuun asennettu termostaattiohjattu venttiili "suntti", kun taas manuaalinen lämpö säädetään letkussa olevalla hanalla ,joka säätelee kuuman moottorijäähdytysveden virtaamista lämmittimen kennoon.
Eli tässätapauksessa on mahdollisesti se hanaan menevä vaijeri pois paikaltaan säätimen ,tai hanan puolelta ja ensiavuksi voi kääntää tämän hanan käsin auki lämmön saamiseksi autoon.
Siis jos se vika on siinä....
En puhu ilmastoinnista mitään. MOOTTORIN jäähdytysvesikierrossa on termostaatti, tajuatko! Se säätelee, kuinka kuumaksi moottori saa tulla. Jos tuo termostaatti falskaa, niin moottori ei lämpene kunnolla, jolloin ei myöskään sisälle voi tulla lämmitä ilmaa. Mutta kuten edellä kirjoitin, termostaatti on ilmeisesti kunnossa joten edelleenkin epäilen, että lämppärin kennostossa on ilmaa.
Puhuimme samasta asiasta!
Kyllä. Olen tietoinen ,että moottorin jäähdytystä ohjaa termostaatti.
Tiedän myöskin ,että automaattista ilmastointia ohjaa termostaatti ,mutta kysymys kuuluukin ,että tiesitkö sinä?
EI OLE AUTOMAATTI-ILMASTOINTIA. Älä jauha enempää!
"Ei felisiassa ole automaattista ilmastointia ,vaan lämmöt säädetään käsipelillä hanikasta."
Kopsasin tämän tosta ylempää omasta tekstistä.
Missä kohden tuossa lukee ,että felisiassa on automaatti-ilmastointi?
morjens vaan
Vaan fat boy alias XXXXX...(sensuroitu)
Nooo ,älä ota minua niin vakavasti. ;)
voi piru että nauratti,mahanahka repes ja alatermostaatti päästti muutaman tipan ,,lähtiä wcaan!
Kokeile lämppärin letkuja, meneekö sinne edes kuumaa vettä! Jos ne letkut löytyy, niin todennäköisesti sitten menevä ja palaava vesi ovat kuumia, mikäli lämpöä ei kennossa siirry lämmitysilmaan. Vikaa voi etsiä silloin ilmanohjauksesta, jos se perustuu johonkin läppäsysteemiin.
Jos kiertävä vesi on viileää, niin sitten letkuissa voi olla ilmaa. Voihan sitä olla lämppärin kennossakin, silloin voi kuulua korinaa.
En usko,että vika on termostaatissa.Omasta termari levis eikä lämmöt koneessa nouse.