Ruoan arvonlisävero poistettava muka on. Koska köyhät tarvitsevat halpaa ruokaa.
Hyvätuloisethan eivät syö, vaan elävät pyhällä hengellä.
Miten tämä nyt, menikään.ARVONLISÄVEROTUS UUSIKSI!
Kaikki, ELINTASOSAIRAAT, maksakoot vaan ennakkoon itselleen kelankorvauksiin rahaa.
Arvonlisäveroa, vaan lisää kaikkeen roskaruokaan; makkarat,kerma yms. mukaanlukien. Samoiten kallilla talviaikana kasvatettuihin vihanneksiin, joita rikkaat lappavat turpaansa.
Tämä on järkevin ehdotus, jos nyt arvonlisässä on mitään järkeä. - Niin kauan kuin KELA maksaa sairauskulut elintasosairaille, tämä on paras ratkaisu!
Hyvätuloisethan eivät syö, vaan elävät pyhällä hengellä.
Miten tämä nyt, menikään.ARVONLISÄVEROTUS UUSIKSI!
Kaikki, ELINTASOSAIRAAT, maksakoot vaan ennakkoon itselleen kelankorvauksiin rahaa.
Arvonlisäveroa, vaan lisää kaikkeen roskaruokaan; makkarat,kerma yms. mukaanlukien. Samoiten kallilla talviaikana kasvatettuihin vihanneksiin, joita rikkaat lappavat turpaansa.
Tämä on järkevin ehdotus, jos nyt arvonlisässä on mitään järkeä. - Niin kauan kuin KELA maksaa sairauskulut elintasosairaille, tämä on paras ratkaisu!
Vastaukset 7
Vanhimmat
hinnat sitten alas vaan! Köyhät lapsiperheet haluavat syödä terveellisesti, mutta kylläisiksi. Ale hedelmille, marjoille, täysjyväviljalle, maitotuotteille ja juustoille lasten kasvua silmällä pitäen, valkoiselle lihalle ja kaurapuurolle. Vai kuinka?
Esim kala-allergia; Pelkkää broileriako pitäisi napsia, jos ei raaski maksaa oikeasta siasta maksaa pöydän koristeeksi ja vatsan täytteeksi? Tasa-arvohan kärsisi jos alvia laskettaisiin tietyiltä tuotteilta!
Kasvisruokavaliotakin voisi kokeilla välillä.
Vegetarismi on hyvin terveellistä.
Suurin osa maailman ihmisistä joutuu pakolla elämään vegetaarisella ruokavaliolla,kun ei
rahat riitä kalliiseen eläinvalkuaiseen.
Kasviksia. Mikäpä siinä, ei kasva järkikään kun ei ole suomen järvissä kalaa, UNOHETAAN KEITOSTA KALA POIS. Minne ihmeeseen kalat hävisivät? Mutta minkälaista ruokaa kasvikset ovat? apulannalla kasvatettua? EI TAIDA OLLA KOVIN TERVEELLISTÄ. vihannekset ovat hyviä vain, mikäli ne kasvatetaan luonnonlannalla.
Eikö luomu olekaan terveellistä köyhälle? NO. Sovitaan, että ei. Vähävaraisemmat syövät vaan perunaa (APULANTAPOTTUVA). KYLLÄ SITTEN EI SAA elintasosairauksia hyvätuloisilla olla, kun voivat kaikkien herkkuvihannesten lisäksi syödä puksuttaa kaikkea mikä on terveellistä eli luomua.
>Suurin osa maailman ihmisistä joutuu pakolla elämään vegetaarisella ruokavaliolla,kun ei
rahat riitä kalliiseen eläinvalkuaiseen.>
Eikös samoilla alueilla ole eniten sairauksiakin?
Pelkkä kasvisruokavalio tulisi erittäin kalliiksi, ja jos ajattelemme, että elättäisimme keskiverto suomalaisperheen eli mies, vaimo ja kaksi lasta pelkällä kasvisruoalla. Paljonko maksaisi saada tarpeellinen kalori määrä vähäisen energia sisällön omaavilta kasviksilta? Sen sijaan liha auttaa saavuttamaan tämän rajan, ja on yhdessä kasvisten kanssa erittäin terveellinen.
Entäpä rasvat? Ihminen tarvitsee rasvoja selvitäkseen. Joten kertoiisko mistä saisimme rasvoja tarpeeseemme jos eläisimme pelkillä kasviksilla?
Kyllä, kyllä. Peruna on juures ja on ollut aina, Suomalaisten perusruokaa. Peruna on erittäin kaloripitoinen. Siihen kun lisätään porkkanat ja muut juurekset, ja myös kaali, niin perusruoka on valmis. Muut vihannekset, taas ovat minulle liian kalliita ostaa samoin liha, erityisesti vaalea liha. Kalaa syön noin 500 kg/vko, siitä valkuaiset. Hernekeittopäiviäkin mahtuu kuukauteen ainakin 10. Keitto on hyvää sellaisenaan, vaikkei lihaakaan siinä ole. En valita hyvää on. Eipä kyllä ole varaa muunlaiseen ruokaan. Enkä näin ollen pystykään ymmärtämään elintasosairaita.
......