LEIJONAT ITSEKKÄITÄ

Olen nähnyt monia

Se mitä olen leijonia nähnyt, niin jokainen niistä on halunnut olla numero ykkönen. Leijona
kuvittelee osaavansa ja tietävänsä kaiken. Leijona
ei myöskään kestä minkäänlaista itseensä koskevaa
kritiikkiä, mutta heti toisia ollaan ojentamassa ja opastamassa.

Leijona haluaa myös olla tekemisissä vain itseensä
korkeampiarvoisten henkilöiden kanssa jos se vain suinkin on mahdollista. Esimerkiksi yksikin tuttava nainen ( leijona )mielistelee ja morottelee talomme lääkäriä, mutta monta vuotta jo samassa rapussa asunutta taksiautoilijaa tämä ei viitsi edes tervehtiä. Ja tämä leijonakin on vain kylmäkkö.

Leijonat ovat hyvin omahyväisiä ja itsekeskeisiä.

12

2682

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jellona-70

      Meikäläiselle ei ainakaan ole ikinä tittelit ja arvot merkannu mitään vaikka leijona olenkin.Mielistelyä en voi sietää ja kohtelen ihmisiä samalla tavalla olipa "arvo" mikä tahansa.Ja itsetunto ollut nuoresta pitäen huono mutta pikku hiljaa iän myötä alan hyväksyä itseni sellaisena kun olen vaikka työtä se on vaatinut.

      • miau123

        mä oon ihan samaa mieltä sun kans,jellona -72


    • itsekin leijona

      Huomasin alkuperäisen kirjoittajan viestissä kyllä, että se on osaltaan totta. Tai ainakin minä ja pari muuta tuntemaani jellonaa ovat hieman itsekkäitä, mikä ei ole tietenkään hyvä asia. Olen yrittänyt päästä siitä eroon, ja pyrin aina kohtelemaan kaikkia tasa-arvoisesti, mutta joskus merkki vie vallan...
      Myös itseensä kohdistuva kritiikki iskee korkealta ja turhankin kovaa, myönnän, muita muita silti saatan arvostella jopa huomaamattani vaikka sitä yritänkin välttää, myönnän.
      Vaan joka päivähän sitä yrittää tulla vähän paremmaksi ihmiseksi, eikä me jellonat sentään mitään ihmishirviöitä olla, kyllä me osataan rakastaa ja kunnioittaa ja puhua ja pussata myöskin.=)

    • pikku-piiru

      leijonat, joilla ehkä oma ego ja itsetunto on nujertunut tai nujerrettu jossain elämän vaiheessa, ja sitten se suuri ylpeys tulee esiin sieltä jostain pinnan alta, ja menee vähän överiksi. rasittavia ovat tosiaan, ärsyttäviäkin, mutta toisaalta leijonat ovat myös kilttejä, vähän sinisilmäisiä, pomputeltavissa kun osaa vetää oikeista naruista: kehua ja ylistää, vedota tunteisiin

    • horoskoopista vaan

      itse persoonasta. Ja näitä omituisia itsekkäitä löytyy joka merkistä.

      • Tuisku

        niin olen samaa mieltä kanssasi..luonteenpiirteet ja kayttäytyminen juontaa muista tekijöistä siinä ei paljoa horoskoopit merkkaile..


    • Pantterinpentu

      Mitä tarkoittaa "vain kymäkkö"?!?

    • ...olen leijona

      Tiedostan hyvinkin olevani joskus se pomottelija ja määräävä osapuoli. En kuitenkaa tallo kenenkään reviirille tarpeettomasti enkä kyllä sanoisi olevani itsekäs kuin joissakin tapauksissa.

      Ystäviä minulla on paljon, ammattini on hyvin ihmisläheinen, olen sosiaalinen että empaattinenkin ihminen. Piru kyllä suuttuessa ja tietoisesti silloin loukkaan toista. Anteeksi antaminen ja pyytäminen ei kuitenkaan ole minulle vierasta.

      Puolustan heikompaa tarpeen tullen, enkä missään nimessä luokittele ihmisiä ammatin, etnisen taustan, iän, sukupuolen tai muunkaan perusteella. Kaikki ihmiset ovat katsos arvokkaita :)

      • MIESSS

        OLEN SELLAINEN LEIJONAMIES JOKA KYLLÄ SUUTTUU JOS JOKU ARVOSTELEE LIIKAA TAI KOMMENTOI LIIKAA
        TAI VALITTAA LIIKAA..JA ENNEN KAIKKEA OLEN SELLAINEN LEIJONAMIES JOKA TUKEE TOISTA EIKÄ OLE ILKEÄ < SELLAINEN MÄ HALUAISIN OLLA


    • hmmm...

      Itse olen leijona nainen ja voin sanoa 110% varmuudella, että leijona ei mielistele tai nuoleskele ketään. Kohtelen ystävällisesti kaikkia niitä, jotka kohtelevat minua ystävällisesti. Leijona kunnioittaa ihmisen viisautta, olipa kyseessä pummi tai kuningas. Leijona katsoo alaspäin ihmisiä, mutta ei statuksen mukaan, vaan kaikki muut (kuin leijona) ovat alempana... :)

    • jellonii

      se et ollaan itsekkäitä on osittain totta. mutta se että koskaan en ktn ihmisiä ole ammatin tms takia arvioinut ja kaikki ihmiset on mulle tasavertasia ja arvostan muita ihmisiä koko sydämmestä vaikka sitä joskus huumorini tähden ei luulisi.

    • Piia

      me Leijonat olemme vähän sellaisia,ikävä kyllä..huomion kipeitä ja keskipisteeksi jos emme pääse, väistymme nopeasti sivuun. Mutta omille perheenjäsenille olemme uskollisia ja lapsiamme puolustamme 'henkeen ja vereen'. Emme me pahoja ihmisiä ole :-)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      277
      4722
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      134
      3050
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      45
      2941
    4. Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?

      Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k
      Maailman menoa
      41
      2911
    5. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      77
      1826
    6. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      106
      1694
    7. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      28
      1531
    8. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      64
      1471
    9. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      97
      1322
    10. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      227
      1222
    Aihe