LEIJONAT ITSEKKÄITÄ

Olen nähnyt monia

Se mitä olen leijonia nähnyt, niin jokainen niistä on halunnut olla numero ykkönen. Leijona
kuvittelee osaavansa ja tietävänsä kaiken. Leijona
ei myöskään kestä minkäänlaista itseensä koskevaa
kritiikkiä, mutta heti toisia ollaan ojentamassa ja opastamassa.

Leijona haluaa myös olla tekemisissä vain itseensä
korkeampiarvoisten henkilöiden kanssa jos se vain suinkin on mahdollista. Esimerkiksi yksikin tuttava nainen ( leijona )mielistelee ja morottelee talomme lääkäriä, mutta monta vuotta jo samassa rapussa asunutta taksiautoilijaa tämä ei viitsi edes tervehtiä. Ja tämä leijonakin on vain kylmäkkö.

Leijonat ovat hyvin omahyväisiä ja itsekeskeisiä.

12

2634

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jellona-70

      Meikäläiselle ei ainakaan ole ikinä tittelit ja arvot merkannu mitään vaikka leijona olenkin.Mielistelyä en voi sietää ja kohtelen ihmisiä samalla tavalla olipa "arvo" mikä tahansa.Ja itsetunto ollut nuoresta pitäen huono mutta pikku hiljaa iän myötä alan hyväksyä itseni sellaisena kun olen vaikka työtä se on vaatinut.

      • miau123

        mä oon ihan samaa mieltä sun kans,jellona -72


    • itsekin leijona

      Huomasin alkuperäisen kirjoittajan viestissä kyllä, että se on osaltaan totta. Tai ainakin minä ja pari muuta tuntemaani jellonaa ovat hieman itsekkäitä, mikä ei ole tietenkään hyvä asia. Olen yrittänyt päästä siitä eroon, ja pyrin aina kohtelemaan kaikkia tasa-arvoisesti, mutta joskus merkki vie vallan...
      Myös itseensä kohdistuva kritiikki iskee korkealta ja turhankin kovaa, myönnän, muita muita silti saatan arvostella jopa huomaamattani vaikka sitä yritänkin välttää, myönnän.
      Vaan joka päivähän sitä yrittää tulla vähän paremmaksi ihmiseksi, eikä me jellonat sentään mitään ihmishirviöitä olla, kyllä me osataan rakastaa ja kunnioittaa ja puhua ja pussata myöskin.=)

    • pikku-piiru

      leijonat, joilla ehkä oma ego ja itsetunto on nujertunut tai nujerrettu jossain elämän vaiheessa, ja sitten se suuri ylpeys tulee esiin sieltä jostain pinnan alta, ja menee vähän överiksi. rasittavia ovat tosiaan, ärsyttäviäkin, mutta toisaalta leijonat ovat myös kilttejä, vähän sinisilmäisiä, pomputeltavissa kun osaa vetää oikeista naruista: kehua ja ylistää, vedota tunteisiin

    • horoskoopista vaan

      itse persoonasta. Ja näitä omituisia itsekkäitä löytyy joka merkistä.

      • Tuisku

        niin olen samaa mieltä kanssasi..luonteenpiirteet ja kayttäytyminen juontaa muista tekijöistä siinä ei paljoa horoskoopit merkkaile..


    • Pantterinpentu

      Mitä tarkoittaa "vain kymäkkö"?!?

    • ...olen leijona

      Tiedostan hyvinkin olevani joskus se pomottelija ja määräävä osapuoli. En kuitenkaa tallo kenenkään reviirille tarpeettomasti enkä kyllä sanoisi olevani itsekäs kuin joissakin tapauksissa.

      Ystäviä minulla on paljon, ammattini on hyvin ihmisläheinen, olen sosiaalinen että empaattinenkin ihminen. Piru kyllä suuttuessa ja tietoisesti silloin loukkaan toista. Anteeksi antaminen ja pyytäminen ei kuitenkaan ole minulle vierasta.

      Puolustan heikompaa tarpeen tullen, enkä missään nimessä luokittele ihmisiä ammatin, etnisen taustan, iän, sukupuolen tai muunkaan perusteella. Kaikki ihmiset ovat katsos arvokkaita :)

      • MIESSS

        OLEN SELLAINEN LEIJONAMIES JOKA KYLLÄ SUUTTUU JOS JOKU ARVOSTELEE LIIKAA TAI KOMMENTOI LIIKAA
        TAI VALITTAA LIIKAA..JA ENNEN KAIKKEA OLEN SELLAINEN LEIJONAMIES JOKA TUKEE TOISTA EIKÄ OLE ILKEÄ < SELLAINEN MÄ HALUAISIN OLLA


    • hmmm...

      Itse olen leijona nainen ja voin sanoa 110% varmuudella, että leijona ei mielistele tai nuoleskele ketään. Kohtelen ystävällisesti kaikkia niitä, jotka kohtelevat minua ystävällisesti. Leijona kunnioittaa ihmisen viisautta, olipa kyseessä pummi tai kuningas. Leijona katsoo alaspäin ihmisiä, mutta ei statuksen mukaan, vaan kaikki muut (kuin leijona) ovat alempana... :)

    • jellonii

      se et ollaan itsekkäitä on osittain totta. mutta se että koskaan en ktn ihmisiä ole ammatin tms takia arvioinut ja kaikki ihmiset on mulle tasavertasia ja arvostan muita ihmisiä koko sydämmestä vaikka sitä joskus huumorini tähden ei luulisi.

    • Piia

      me Leijonat olemme vähän sellaisia,ikävä kyllä..huomion kipeitä ja keskipisteeksi jos emme pääse, väistymme nopeasti sivuun. Mutta omille perheenjäsenille olemme uskollisia ja lapsiamme puolustamme 'henkeen ja vereen'. Emme me pahoja ihmisiä ole :-)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taas syytöntä illlllkkaa rangaistiin

      Niin se vain paha saa palkkansa ja rääsyämiselle ja räkimiselle laskettiin hinta. Ottaisi nyt tuo onneton lusikan kauni
      Haapavesi
      82
      1399
    2. Kadun transhoitoja - Suomalainen dokkari kertoo yhden ihmisen tarinan: "Miks oon ikinä..."

      Mielenkiintoinen dokkari tv:ssä. Sametti poistatti rintansa, kohtunsa ja munasarjansa ja eli vuosia miehenä. Pitkään pä
      Maailman menoa
      68
      1197
    3. Vähemmän metsien hakkuita, enemmän sähköautoja

      Siinä ilmastopaneelin neuvot tiivistettynä kuinka Suomi saavuttaa ilmastotavoitteensa. https://yle.fi/a/74-20155596 "S
      Maailman menoa
      214
      1184
    4. Asunnottomuus lisääntyy

      Petteri Orpon hallituksen leikkaukset ihmisoikeusjärjestö Amnestyn syynissä. Jokaisella on oikeus omaan kotiin. Jopa työ
      Maailman menoa
      202
      1174
    5. Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua

      Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais
      Ikävä
      12
      1039
    6. Sulle on tullut

      Viesti mesessä, tietääkseni. Olis ihan kiva saada vastauskin sulta, kaunis nainen😊 Mieheltä
      Ikävä
      103
      993
    7. Minä pyydän,

      jos yhtään minua haluat, näytä se jotenkin. Kosketa tai sano jotain joka rikkoo rajoja. Ota vaikka olematon roska hiuksi
      Ikävä
      65
      913
    8. Olen rakastunut sinuun mies edelleen

      Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍
      Ikävä
      128
      891
    9. Ihmeelliseltä pikkunaiselta....

      Jatkakaa vaikka tässä jos on jotain mitä joku haluaa että mä näen... En jaksa, eikä mua kiinnosta sitä jätti ketjua t
      Ikävä
      123
      788
    10. Tiesin, että olet jotenkin paha ihminen

      Vaikka muuta osaat esittää.
      Ikävä
      77
      755
    Aihe