Jos ostat vaikkapa jonkun kodinkoneen ja siinä on takuuaika 2 vuotta. Kone hajoaa 23 kuukauden ja 29 päivän päästä ja saat uuden. Onko uuden takuu 1 päivä vai 2 vuotta. Myyjä väittää että 1 päivä.
takuuaika, mikä se on?
9
1207
Vastaukset
- kodinkonemyyjä
Vasyaus.Kyllä uudessa koneessa on 24kuukauden takuu eikä mitään 1 pvää.
- jasperi
Jos kone vaihdetaan takuuaikana uuteen samanlaiseen, takuuaikaa on jäljellä tasan saman verran kuin alkuperäisessäkin. Takuu ei ala alusta. (ellei erikseen muuta sovita) Virhevastuu on sitten eri asia.
- ostelija
jasperi kirjoitti:
Jos kone vaihdetaan takuuaikana uuteen samanlaiseen, takuuaikaa on jäljellä tasan saman verran kuin alkuperäisessäkin. Takuu ei ala alusta. (ellei erikseen muuta sovita) Virhevastuu on sitten eri asia.
Eli jos käyt vaihtamassa takuuajan viimeisenä päivänä laitteen niin sillä uudella ei ole takuuta ollenkaan. Aika törkeätä.
- Joo joo
Jos virheellinen tavara korvataan uudella niin usein eväävät uuden laitteen takuun kokonaan. En ole sataprosenttisen varma onko se laillista. Sataprosenttisen varma olen kuitenkin siitä että uuteenkin laitteeseen sovelletaan sen koko odotettavan eliniän ajan lakisääteistä virhevastuuta.
- Joskus erehtynyt
Paskamaista mikäli kone hajoo. Vähän aikaa sitten palstalla tuskaili ostaja joka oli ostanut koneen
Citymarketista. Noin kahdeksan viikkoo soutamista ja huopaamista. Asiakkaan oma aktiivisuus toi lopulta tuloksen Ei takuuta voi evätä, sensijaan erilaiset vapaaehtoiset vakuutukset lakkaavat siihen, kun tuote vaihdetaan.
- Fakta homma
okaro kirjoitti:
Ei takuuta voi evätä, sensijaan erilaiset vapaaehtoiset vakuutukset lakkaavat siihen, kun tuote vaihdetaan.
Takuun VOI evätä, sillä se on määritelmänsä mukaisesti maksuton ja VAPAAEHTOINEN lisäetu kuluttajalle. Lisäetu nimenomaan lakisääteiseen virhevastuuseen nähden.
Käytännössä kuluttajaa tosin kustaan silmään myöntämällä "takuita", jotka roimastikin alittavat virhevastuuajan pituuden. Tähän ei kuitenkaan tarvitse tyytyä, vaan virhevastuu kattaa kunkin tuotteen kohtuudella odotettavissa olevan eliniän. Tämä taas vaihtelee tuotekohtaisesti, mutta yleensä puhutaan vuosista, ei kuukausista. - on myös käyttöikä
Fakta homma kirjoitti:
Takuun VOI evätä, sillä se on määritelmänsä mukaisesti maksuton ja VAPAAEHTOINEN lisäetu kuluttajalle. Lisäetu nimenomaan lakisääteiseen virhevastuuseen nähden.
Käytännössä kuluttajaa tosin kustaan silmään myöntämällä "takuita", jotka roimastikin alittavat virhevastuuajan pituuden. Tähän ei kuitenkaan tarvitse tyytyä, vaan virhevastuu kattaa kunkin tuotteen kohtuudella odotettavissa olevan eliniän. Tämä taas vaihtelee tuotekohtaisesti, mutta yleensä puhutaan vuosista, ei kuukausista.eli jos televisiollasi on vaikka 2vuoden takuu ja menee rikki sen jälkeen, on hyvä ottaa aina yhteys ostopaikkaan. Kaikilla tuotteilla on käyttöikä.
Vaikkapa luistimet pitää kestää kauden ajan.
Jos ostat lenkkarit säästä kuitti, jos mielestäsi ne menevät liian lyhyen käytön jälkeen rikki, ota yhteys myyjäliikkeeseen he lähettävät tuotteen tehtaalle ja yleensä tehdas joko korjaa tai lähettää uudet tilalle.
Muistakaa säästää kuitit kaikesta mitä ostat, näin voidaan todeta ostoaika.
- Anja p
Alkuperäinen takuuhan on annettu sille alkuperäiselle tuotteelle. Ostaessasi uuden tavaran 2 vuoden takuulla, takuu kertoo, että ostopäivästä lähtien seuraavan kahden vuoden aikana sinulla on toimiva tavara.Myyjä on siis oikeassa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työsuhdepyörän veroetu poistuu
Hallituksen veropoliittisen Riihen uutisia: Mitä ilmeisimmin 1.1.2026 alkaen työsuhdepyörän kuukausiveloitus maksetaan2246989Pakko tulla tänne
jälleen kertomaan kuinka mahtava ja ihmeellinen sekä parhaalla tavalla hämmentävä nainen olet. En ikinä tule kyllästymää421259Fuengirola.fi: Danny avautuu yllättäen ex-rakas Erika Vikmanista: "Sanoisin, että hän on..."
Danny matkasi Aurinkorannikolle Helmi Loukasmäen kanssa. Musiikkineuvoksella on silmää naiskauneudelle ja hänen ex-raka271062- 75901
Hävettää muuttaa Haapavedelle.
Joudun töiden vuoksi muuttamaan Haapavedelle, kun työpaikkani siirtyi sinne. Nyt olen joutunut pakkaamaan kamoja toisaal48855Katseestasi näin
Silmissäsi syttyi hiljainen tuli, Se ei polttanut, vaan muistutti, että olin ennenkin elänyt sinun rinnallasi, jossain a61847Työhuonevähennys poistuu etätyöntekijöiltä
Hyvä. Vituttaa muutenkin etätyöntekijät. Ei se tietokoneen naputtelu mitään työtä ole.93804Toinen kuva mikä susta on jäänyt on
tietynlainen saamattomuus ja laiskuus. Sellaineen narsistinen laiskanpuoleisuus. Palvelkaa ja tehkää.38791Tietenkin täällä
Kunnan kyseenalainen maine kasvaa taas , joku huijannut monen vuoden ajan peltotukia vilpillisin keinoin.14756- 43733