Saasteita Budapestissä?

saastemörkö?

Heippa!

Te viisaat, jotka olette Budapestissä käyneet, kertokaa onko ilmanlaatu siellä ihan karsea.

Olen saanut sieltä työpaikkatarjouksen vuodeksi, mutta koska sairastan astmaa ja on allergioita, niin pelottaa että miten sitä pystyy suurkaupungissa elelemään, kun on Suomessakin maaseudulla varttunut!

Olen kyllä jonkin verran matkannut, mutta en ole koskaan ollut suurkaupungeissa kuin pari päivää. Onko Budapest esim. kesällä ihan karsea, kun siellä on niin kuuma ja ilmansaasteet jyllää? vai?

Onko astmaatikkoja, ketkä ovat käyneet Budapestissä/asuneet siellä? Kuinka meni?

t.saastemörkö

6

1151

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • muutaman vuoden takaa

      Joo, oltiin viikko Budapestissä siinä juhannuksen tienoilla. Lämpötila oli sietämättömät n. 35-37 astetta koko viikon ja oli siinä kyllä terveelläkin todella tukalaa. Saasteista en mene takuuseen, mutta ihan lonkalta sanoisin, että Helsingissä on raikkaampaa jopa helteellä. Helsinki on kuitenkin meren äärellä ja se vaikuttaa omalla tavallaan. Budapest on sisämaassa ja siellä se kuumuus on ihan eri asia kuin helle rannikolla.

      Muuten ihastuttava kaupunki, selkeä ja helppo liikkua. Voisin kuvitella asuvani siellä syksystä kevääseen, mutten mistään hinnasta kesällä.

      • Viltzu

        Manner-ilmastossa kesät tietysti ovat meikäläisten makuun liian kuumia niinkuin juuri Budapestissäkin, joka on vielä melko etelässä. Sitten nuo Itä-Euroopan kaupungit kun ovat saasteisia niin se kyllä hieman pilaa viehättävän ja mielenkiintoisen kaupungin tunnelmaa. Helsinkihän on todella puhdas, joten siinä mielessä se ero tuntuu enemmänkin.


    • j-47

      Olen asunut Budapestissa vuoden ja olen muiden vastaajien kanssa samaa mieltä siitä, että Budapest on kesällä useimmiten sietämättömän kuuma. Saasteisuus on mielestäni pahimmillaan alkusyksystä, jos sää jatkuu lämpimänä mutta muuttuu sumuisemmaksi. Näin ainakin oli sinä syksynä, jolloin elelin siellä.

      Yksi olennainen neuvo tulee mieleeni: Tonavan itäpuoli eli Pest on ilmanlaadun puolesta huomattavasti länsipuolta eli Budaa heikompi. Jos päädyt Budapestiin töihin, hanki asunto ehdottomasti Budan puolelta ja mieluummin korkeahkolta paikalta - jos se vain on mahdollista. Siellä on ratkaisevasti raikkaampi ilma.

    • fuks

      wien voisi onnistua ja bratislava , muutta ei budapest

      • saastemörkö?

        Kiitos kaikki ketkä ovat kommentoineet...kyllä toi asia aika paljon meikeläistä huolettaa, että katsoo nyt mitä tapahtuu! Kuumuuden nyt voikin kestää jotenkin, on sitä hengattu muuallakin kuumissa paikoissa, mutta noi saasteet, jos ei henki kulje. Iiiiiks...


    • Mimimi

      Tunnetusti Budapestin pahin ilmansaastesolmu on Budan puolen Moszkva Térillä, puhtainta ilma taitaa olla Budan kukkuloilla jossa on enemmän puita ilmaa puhdistamassa ja myös tuuli pääsee puhaltamaan. Toisaalta Budan kukkuloiden vuokrataso on aika huima... Allergiselle taas Unkarin erilaiset kasvit voivat olla vaivaksi, mutta tämä koskee mitä tahansa maata. Kesällä mm. akaasiapuiden valkoista nöyhtää on kaikkialla, "lumipenkoiksi" asti.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      66
      4500
    2. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      105
      3505
    3. ROTAT VALTAAVAT ALUEITA

      Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj
      Äänekoski
      37
      3208
    4. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      26
      2628
    5. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      47
      2523
    6. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      5
      2139
    7. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      22
      2014
    8. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      197
      1913
    9. Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut

      Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh
      NATO
      395
      1552
    10. Huomenta kulta

      En mä halunnut sulle ilkeillä,päinvastoin. Miks mä niin tekisin ku rakastan sua ❤️ mut anteeksi jos ilmaisin itseäni huo
      Ikävä
      9
      1418
    Aihe