Tietokone hajos jouluaattona ja ostin hätäpäissäni heti uuden kun pyhät menivät ohitse ja kaikenmaailman lisäherkuilla. Käyttöjärjestelmä on kuiten Windows Xp Home edition, ja nyt mietin että oisko pitäny ostaa niitä Vista-kone kun ylistävät tätä Vistaa joka puolella. Rahaa meni ihan liikaa tähän joten ei tee mieli mitään uusia ohjelmia ostella. Pystyykö Home editionin päivittämään sitten tähän Vistaan ja paljonko se maksaa ja onko Vista parempi kuin XP ylipäätänsä? Kuinka kauan pärjään XP:llä vai onko jossain vaiheessa pakko hankkia Vista esim. päivityksien kannalta?
Teinkö oikein?
surkujensurku
91125
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
vielä kaikkia visvan ongelmia. Järkevä odottaa ja kuunteleen mitä muut kertovat ja kyselevät ja hommaa vasta sitten jos katsoo aiheelliseksi. XP:llä pärjäät vielä varmasti pitkään. Itse olen pärjännyt tällä 2-tonnisella eikä ole edes haluja vaihtaa xp:hen saati visvaan.
Microsoftin tuki XP:lle on vielä kaksi vuotta plus viisi vuotta tietoturvapäivityksiä.
XP:hän on parhaimmillaan juuri nyt, reilut viisi vuotta ilmestymisensä jälkeen :)
Ei Vista mikään pakkohankinta ole.
Itse aion tarkistaa tilanteen joskus 2009, jos nykyinen rauta (2003) ei hajoa ennen sitä.
Tietty esim. Linuxeista löytyy todella hyviä ilmaisiakin vaihtoehtoja.
Voihan se olla että jo ensi vuosikymmenellä käytetään vain "tyhmiä näyttöpäätteitä"; kaikki ohjelmistot toimivat verkon kautta (varmaan jostain Googlen palvelimilta).
Jos ostit koneesi esiasennetulla Windows XP:llä voit käsittääkseni päivittää sen halvalla Vistaan, ainakin jos se on joku "merkkikone". MS:llä on tarjous jonka mukaan vasta-ostettuun XP-koneeseen voi päivittää Vistan suurinpiirtein toimituskuluilla, olisiko pari-kolme kymppiä.
Vista Home Premium OEM 110€, ei pitäs olla kallis!? Toki XP:llä tai jopa WinME:llä tai Linuxilla pärjää jos haluaa vain surffailla, jos ajattelen näin peruspulliaisen näkökulmasta.
Arvaa vaihdanko vistaan?
Vista ultimate vetää 600mt muistia heti alkuun.. jos hommaat visvan nii osta parit muistikammat samalla
Mikäli ostit XP:n joulun jälkeen sinulle kuuluu Vista päivitysmahdollisuus, niinkuin minullakin. Mistähän ostit?
Tämä tarjous on käytettävänäsi, jos olet ostanut PC-tietokoneen, jossa on ollut alkuperäinen Windows Xp Home Edition valtuutetulta järjestelmänrakentajalta 26.10.2006 - 15.3.2007.
Näin mulla lukee päivityksenlunastuslomakkeessa.
koneesi.
Tilaa oheisesta linkistä vista oem.
http://www.microsoft.com/finland/athome/teknologiatakuu.mspx#2
Jos koneesi on Hp pitää käyttää linkkiä joka on Hp:n omilla sivuilla. Näin ainakin minulla kun ihmettelin miksi Hp:n nimeä ei löytynyt luettelosta. Löysin sen kuitenkin Hp:n sivuilta. Hintaa tuli minulle Vista premiumista n. 20 euroa eli posti- ja pakkauskulut. Tarvitset luottokortin maksaaksesi ostoksesi.