Tämähän oli odotettua, kun joku kansalle merkittävä ihminen kuolee, tietty kansanosa purkautuu lähettelemällä herjaviestejä.
Tämä johtuu siitä ettei osata käsitellä omia tunteita ja silloin helpoin tapa saada oma mielipiteensä voimakkaasti esille on haukkuminen. Tyypillistä nuorille ja psykopaateille joilla empatiankykyä ei vielä ole/tule.
Tällaisia ei voi välttää mutta ei niistä kannata mieltäänkään pahoittaa niiden jotka ovat asiasta loukkaantuneet. Kaikki eivät vain tajua.
Syy herjaviesteihin
2
462
Vastaukset
- Tätä tarvittiin
Isot kiitokset asiallisesta kommentistasi. Näin se varmasti on. Ymmärrän kyllä että ihan teineissä oikeasti on niitä, jotka eivät ko. laulajaa juurikaan tunteneet, mutta silti jotain kohtuullista käytöstä olisin odottanut.
Kuten sanottu, tilanne oli aika samanlainen Juicen poismenon jälkeen. Minusta tällä kertaa loanheitto on kuitenkin pahempaa; johtuneeko sitten tästä mielestäni jonkin verran suuremmasta julkisuudesta..
Provosoitua ei kannata, siinä olet enemmän kuin oikeassa.- käsitellä vaikeita tunteita
Samanlaista oli tsunamiuhrien pilkkaaminen. Jotain koko kansaa koskettavaa tapahtuu, ja toiset ärsyyntyvät surusta ja pahasta olosta. Reaktiot ovat silloin hyvinkin loukkaavia. 60-luvun rokki-ja poppitähdet alkavat olla korkeassa iässä, jokainen täältä joskus lähtee. Olen sitä mieltä,että kauneinta ja armollisinta on päästä lähtemään näin, kuten Kirka. Omassa kotonaan,eikä pitkällisen sairauden uuvuttamana vuodeosastolla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht2664783Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii803227- 362643
- 472523
Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua451797- 971590
Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle
Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘941368PS uusimman gallupin rakettimainen nousija
https://yle.fi/a/74-20170641 Aivan ylivoimaisesti suurin kannatuksen nousu PS:lle. Nousu on alkanut ja jatkuu 2 vuoden1441005- 69988
- 99938