Mulle tuli tossa muutama kuukausi sitte kainaloihin ihottumaa jotka on sellaisina läiskinä ja selvärajaisina, kutisee myös. on välillä tosi kuivaa ja välillä melkein jopa märkivääkin tai jtn.. Sitten lääkäri epäili että olisi silsaa ja määräsi siihen voidetta -> ei auttanut. Noh kävin taas näyttään ja määräsi edelleen silsaan kuukauden mittaisen sisäisen kuurin -> ei auta sekään. Ja nyt eilen tuli käsiin kämmenen vastakkaiselle puolelle(en muista nimeä),kyynärpäihin ja käsivarsiin, jalkapohjat kutisee myös ja päänahka on kutissut jo monta vuotta ja olen huomannut päänahassa selvät alueet jotka kutisevat ja otsaan (hiusrajaan)ilmaantui vähän niinkuin jatkeeksi punainen ihottumaläiskä. Niin ja nämä kämmenten vastakkaisella puolella olevat niin ne on suurimaksi osaksi vähän sellaista rakkulamaista ja kaikki nämä ihottumat KUTISEE niin paljon että tekis mieli raapia juuriharjalla...osaiskos kukaan valaista mua vähän, tai onko kenelläkään samanlaista??
kiitoksia jo etukäteen vaivaa nähneille!
kiitoksia jo etukäteen vaivaa nähneille!
Vastaukset 4
Vanhimmat
Ihan samanlaisilta oireilta kun minulla alkoi atopia. Ensin ilmestyi tosin niskaan kaksi selvärajaista ihottuma läiskää samoin yksi ilmestyi oikean käden taipeeseen. Ihmettelin siinä pari kuukautta kun ihottuma läiskät eivät kadonneet kutisivat vain niin pirusti. Kokeilin hydrocortisonia mutta ei siitäkään ollut apua. Kului taas vähän aikaa. Ei muutosta ihottumaläiskiin muuta kun ne alkoivat tulehtuun ja märkimään. Sitten tuli talvi aika ja alkoi tapahtuun. Ihottuma alkoi leviämään koko ylä vartaloon ja molemmat käsivarret tulivat täyteen ihottumaa helvetti oli irti. Siitä alkoi tämä pirun kärsimys joka jatkuu näin 2 vuotta myöhemminkin. Tosin armeeja ajan iho piti oireilusta taukoa (oli vain muutama läiskä siellä täällä. Mutta tänä talvena on taas koko ylä kroppa ollut tammikuusta asti ihottumassa.
Palatakseni takaisin sinuun niin epäilisin samaa eli atopiaa. Tosin tuo saataa olla myös taliköhnää. ( sitä on lääkärienkin vaikea erottaa kumpaa tautia se on) Sillä ei ole tosin väliä sillä hoito on sama molemmissa. Silsaa tuo tuskin on jos siihen ei silsan lääkkeet tehoa se on jotain muuta. Suosittelen että pyytäisit lääkäriltä lähetteen ihotauti lääkärille. He ainakin voisivat varmistaa mitä se on. Valitettavasti terveyskeskus lääkärit jatkavat pompottelua loputtomiin jos ei itse avaa suutaan ja vaadi pääsyä erikoislääkärille. ( Kokemusta on)
Toivottavasti on apua tästä edes vähän. Kysy ihmeessä lisää jos joku asia jää vaivaamaan. Tsemppiä kyllä se siitä joskus selviää. Se tosin vaatii aikaa ja kärsivällisyyttä. Sekä paneutumista ja asioista itse selvää ottamista. Etenkin kannattaa aina lääkärissä ilmaista oma mielipide ja pitää puoliaan.
Hyvää päivän jatkoa ;-)
Kyllähän tuo kuulostaisi joko psoriasikselta tai atopialta. Itselläni on jälkimmäinen ja jouduin menemään yksitysellelääkärille tämän vuoksi heti uuden vuoden jälkeen. Iho alkoi menemään huonoon kuntoon jo tuossa lokakuussa, mutta tammikuun ensimmäisinä päivinä ihottumaa alkoi olemaan pitkin kehoa. pahinta se oli käsissä ja kasvoissa. posket olivat ihan auki ja vuotivat kudosnestettä sekä verta. Sain suunkautta otettavan kortisoni kuurin sekä perusvoiteen 5 eri kortisonia ja 15 x valohoitoa. Nyt olen hoitanut ihoani käynyt valohoidoissa 11 kertaa ja iho on loistavassa kunnossa :) en olisi uskonut, että sen voi näin hyvään kuntoon edes saada. suosittelen, että menet yksityiselle ihotautilääkärille, hän osaa määrätä oikeat rasvat ja mahdolliset valohoidot. kallista "huvia" mutta tarpeeseen tulevaa varmasti. terveyskeskuslääkärille on tämän asian tiimoilta turha mennä.
Kiitos todella paljon teille molemmille! =)
Juu ei ikävä kyllä ole varaa yksityiselle mennä, mutta terveyskeskukseen se on mentävä ja todella vaadittava sinne ihotauti lääkärille menemistä...koska sitä ihottumaa alkaa olla jo selässäkin.
Täytyy kyllä sanoa, että se yksityiselle lääkärille meneminen ei ole halpaa. Minä kävin yksityisellä kaksi kertaa ja hintaa tuli n. 120e kelan korvausten kanssa. Ja rasvat kanssa maksavat ihan kivasti (tosin iho on kuin unelma) ja valohoidoista joutuu maksamaan 100e omavastuuta. Eli kallista on, mutta sen arvoista. Mutta itse teet niinkuin parhaaksi näet. Minulla silällään oli helppoa, koska vanhempani maksoivat kaiken tämän huvin (ja maksavat vielä hetken). Jos asuisin poikaystäväni kanssa jo nyt, niin en kyllä tiedä miten ihoni laita olisi, ihan vain korkeiden hintojen takia :/