Akne pillereiden jälkeen normaalia!!!

Monet manailevat että ovat saaneet aknen sen jälkeen kun ovat lopettaneet e-pillerit. Mutta haluaisin nyt rauhoitella näitä ihmisiä, että se on ihan normaalia tietyn ajan lopettamisen jälkeen.

E-pillerithän vaikuttaa todella pitkään kehossa niiden lopettamisen jälkeen. Monilla, jotka kärsivät seksuaalisesta haluttomuudesta pillerien takia, seksihalut palautuvat VASTA VUODEN sen jälkeen kun on lopettanut pillerit. Hedelmällisyyskään ei välttämättä palaudu heti. Siinä siis kestää aika pitkään ennenkuin naisen hormonitoiminta tasaantuu pillereiden lopettamisen jälkeen. Itselleni tuohon aikaan sisältyi ihon rasvoittumista, finnejä, hiusten rasvoittumista, hiusten lähtöä...ja nämä kaikki inhottavat asiat ovat IHAN NORMAALEJA, ne kertovat vain siitä että hormonisi menevät hetkeksi sekaisin kun lopetat pillerien käytön. Itselleni tämä vaihe tuli oikeastaan vasta useamman kuukauden jälkeen siitä kun lopetin pillerit. Ja se itse vaihe kesti useamman kuukauden, eli vasta nyt noin vuoden jälkeen pillerien lopettamisesta alkaa ihon rasvantuotanto ja finnien määrä tasaantumaan ja vähenemään. Olin jo jossain vaiheessa epätoivoinen, mutta nyt näkyy vähän valoa tunnelin päässä.

Kärsivällisyyttä kanssasisaret! Voipi olla hyvä idea käyttää jotain miedompaa lääkettä, esim. voidetta aknen hillitsemikseksi, mutta aina niistä ei ole apua. Luulen kuitenkin että useimmissa tapauksissa akne menee ohi itsestään ajan kanssa. Sitkeyttä ja kärsivällisyyttä peliin!
71134
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat
  • eiväthän ehkäisypillerit ole varsinaisesti mitään lääkkeitä parantamistarkoituksessa, vaan niitä käytetään ensisijaisesti ehkäisyyn. Ja se akne voi tulla senkin jälkeen kun esim. suhde kariutuu ja seksiä ei enää harrasta ja jättää sen takia pillerit pois.

    Niin toki, onhan niitä pillerittömiäkin/lääkkeettömiä ehkäisykeinoja, mutta niistä näen luotettavimmaksi vain sterilisaation ja näistäkin eniten miehen sterilisaation, koska se on luotettavampi ja helpompi kuin naisen vastaava.

    Äänestä

Lopetin pillerit (Diane Novat) noin kahdeksan kuukautta sitten, syötyäni niitä ensin noin viisi vuotta putkeen. Ihon kunto on vaihdellut näiden kuukausien aikana. Aluksi kasvojen iho ja päänahka alkoi rasvoittua oikein kunnolla. Nyt onneksi kasvojen ihon rasvoittuminen on vähän tasaantunut. Ajattelin nyt kokeilla olla vähintään vuoden ilman pillereitä ja katsoa rauhoittuuko iho ihan itsestään. Kärsivällisyyttä tässä tosiaan vaaditaan. Itsellä vhh-ruokavalio on mielestäni vähän auttanut tilannetta, tosin muutama näppy on melkein koko ajan naamassa. Mutta se on pientä verrattuna siihen, missä kunnossa naama on joskus pahimmillaan ollut.

Äänestä

Olen ollut nyt reilu puoli vuotta ilman pillereitä ja 7 vuotta niitä söin. Iho on aivan kamala ja tuntuu pahenevan vain koko ajan. Tekisi mieli aloittaa pillerit uudestaan, mutten viitsisi pelkästään ihon takia. Voiko se tosiaan kestää näin kauan että ihon rasvoittuminen tasaantuu?!

Äänestä

Itse lopetin pillerit 11kk sitten, iho ja hiukset ovat vasta nyt alkaneet mennä huonoon kuntoon. Meinaa jo hermot mennä!

Ihoon, varsinkin leukaan ja poskiin, on alkanut tulla pieniä "vesikellomaisia" finnejä, joten iho näyttää hyvin epätasaiselta ja röpelöiseltä. Myös finnejä tulee. Heti kun yhdestä on päässyt eroon, ilmestyy kaksi lisää. Ihanaa

Äänestä

Jos olisin tiennyt silloin kun pillerit aloitin, että ne voi aiheuttaa näin pahan aknen puhkeamisen, en olisi koskenut mokomiin myrkkyihin pitkällä tikullakaan.

Yli vuoden olen jo kärsinyt todella pahoista finneistä naamasta, eikä loppua ole näkyvissä. Ennen ihoni oli ongelmaton ja kaunis, nyt kiroan hormonaalista ehkäisyä joka on tuhonnut ulkonäköni ja melkein jopa elämäni.

Äänestä

Onhan se ihan normaalia, mutta ei siitä silti tarvitse kärsiä. Jos kuukausitolkulla vain odottaa ihon paranevan itsestään on riskinä, että naamaan jää pysyvät kuoppa-arvet. Näin kävi muuten itselleni. Jos siis iho on kovin huonona pillereiden lopettamisen jälkeen niin suosiolla vaan ihotautilääkäriin pyytämään vaikkapa Roaccutan-reseptiä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


e-pillereiden lopetus kirjoitti:

Monet manailevat että ovat saaneet aknen sen jälkeen kun ovat lopettaneet e-pillerit. Mutta haluaisin nyt rauhoitella näitä ihmisiä, että se on ihan normaalia tietyn ajan lopettamisen jälkeen.

E-pillerithän vaikuttaa todella pitkään kehossa niiden lopettamisen jälkeen. Monilla, jotka kärsivät seksuaalisesta haluttomuudesta pillerien takia, seksihalut palautuvat VASTA VUODEN sen jälkeen kun on lopettanut pillerit. Hedelmällisyyskään ei välttämättä palaudu heti. Siinä siis kestää aika pitkään ennenkuin naisen hormonitoiminta tasaantuu pillereiden lopettamisen jälkeen. Itselleni tuohon aikaan sisältyi ihon rasvoittumista, finnejä, hiusten rasvoittumista, hiusten lähtöä...ja nämä kaikki inhottavat asiat ovat IHAN NORMAALEJA, ne kertovat vain siitä että hormonisi menevät hetkeksi sekaisin kun lopetat pillerien käytön. Itselleni tämä vaihe tuli oikeastaan vasta useamman kuukauden jälkeen siitä kun lopetin pillerit. Ja se itse vaihe kesti useamman kuukauden, eli vasta nyt noin vuoden jälkeen pillerien lopettamisesta alkaa ihon rasvantuotanto ja finnien määrä tasaantumaan ja vähenemään. Olin jo jossain vaiheessa epätoivoinen, mutta nyt näkyy vähän valoa tunnelin päässä.

Kärsivällisyyttä kanssasisaret! Voipi olla hyvä idea käyttää jotain miedompaa lääkettä, esim. voidetta aknen hillitsemikseksi, mutta aina niistä ei ole apua. Luulen kuitenkin että useimmissa tapauksissa akne menee ohi itsestään ajan kanssa. Sitkeyttä ja kärsivällisyyttä peliin!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu