Olen ollut jo melko kauan ilman isompia ahmimiskohtauksia. Tänään kuitenkin heti herätessä oli monesta syystä johtuva isompi henkinen pahaolo ja masennus, ja ainoa ajatus päässä (pitkän terveen ahmimattoman kauden jälkeen,ei taas!) oli lähteä kauppaan hakemaan ahmittavaa. Henkisen pahan olon korvaaminen fyysisellä pahalla ololla. No, paha olo nyt tosiaan on.. Kaksin käsin kovalla kiireellä vetäisin naamaani fazerin suklaalevyn ja kokonaisen ison pullapitkon. Yritin oksentaa mutta ei onnistunut. Olo on henkisesti ja fyysisesti niin pohjalla että itkettää, mutta sekään ei onnistu. Lamaannun vain tähän yleiseen pahaan oloon. Ei jaksa edes yrittää nousta tästä suosta.
Aloita päiväsi näin..
ja kärsi koko ilta
3710
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
suruun ja huoleen syöminen ei koskaan oo hyvä ratkaisu :( voimia
Helppo tässä on neuvoja jaella, kun ei itsellä ole (ainakaan vielä) ihan noin paha olla, mutta itselläni auttaa ulkoilu. Kun oikein paha olo valtaa mieltä, niin lenkille ulos, oli ilma millainen tahansa. Tunti-puoltoista kun kävelet (tai edes raahustat eteenpäin) niin olo paljon myönteisempi ja väsymys mukavaa fyysistä väsymystä eikä henkistä uupumusta kotiin palatessa. Silloin ei niin hirveästi halua tehdä itselleen pahaa oloa, kun on juuri rehkinyt fyysisesti. Voi olla vaikeaa aloittaa, mutta kun pääsee kerran ovesta ulos ja on tosiaan ollut pitkän lenkin, niin huomaa kuinka paljon mukavampi on olo. Mieliala kohenee ja kunto! Suosittelen! Huolehdi itsestäsi, jooko?
Vaihda ahmimisruoat hedelmiin ja kasviksiin. Pian alkaa elimistösi havaita ravitsemustilanteen parantuneen ja ahmimistarve lakkaa. Ja sitten liikkumaan! Pikaista paranemista =D