Tieliikenne on nykyisin niin onnenkauppaa ,kun tiellä sohlaa vastaan juuri "kortin"saaneet mammanpojat.Muutetaan ajokoulun aloitus ajaksi täysi 21 v.Silloin on jo järki ja itsesuojeluvaisto paremmin kehittyneet.
Muutetaas aloitusaikaa..
Kurin palautusta....
5540
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Muutaman sakon kautta oppivat kyllä.
muutaman sakon eikä muutaman ruumiin kautta!!!
ehkä pitäs mielisairaaloistakin ottaa ikärajat pois, nii sutki saatais sinne...
Jälleen tämä toistuva ahdasmielinen näkemys etteivät minua nuoremmat saisi päästä liikenteeseen häiriökseni...
Todellisuudessa opetusiän alkua oltaneen alentamassa ja sehän on vain hyvä. Eu-säännöksetkin taitavat sanoa, että ainoat sallitut B-kortti-iät ovat 18 v. tai kansallisella päätöksellä maan sisäisesti alimmillaan 17 v. Tämähän on käytössä Englannissa.
Ei se ole ahdasmielinen näkemys vaan täynnä itsesuojeluvaistoa. Minä olen ollut samaa mieltä kuin aloittaja jo kauan, jopa ennen kuin itse täytin 18. Toivottavasti eivät ainakaan laske! ikärajaa, pitäisivät edes samana. Ihanne tosiaan olisi 21 v.
Joku mainitsi eiköhän ne muutaman sakon jälkeen opi. Huh huh. Siihen asti siis pitäisi pelätä milloin joku kouho ajaa päälle. Ei hyvältä näytä.