Terve!
voiko kiinteästä tankista tulevan bensaletkun haaroittaa ja jakaa kahdelle koneelle?
tuleeko ongelmia jos kummatkin koneet samaa aikaan käynnissä? miten kannatais homma tehdä?
koneina yamaha 130 ja honda 8 hv
voiko kiinteästä tankista tulevan bensaletkun haaroittaa ja jakaa kahdelle koneelle?
tuleeko ongelmia jos kummatkin koneet samaa aikaan käynnissä? miten kannatais homma tehdä?
koneina yamaha 130 ja honda 8 hv
Vastaukset 8
Vanhimmat
ovat eri aikaan käynnissä, eli sulkuventtiilit letkuihin tai kolmitie hana.
Vaatii luultavasti sulut, ettei tule takaisinvirtausta koneesta toiseen, siis ilmavuotoa.
Siirtoletkun reiän on oltava riittävän suuri.
Kulutus on 0,3-0,4 litraa/hevosvoimatunti.
130 hv kuluttaa sinkki tiukalla n. 50 l/h max,eli kun tiedät letkun halkaisijan niin voit laskea polttoaineen virtausnopuden .Virtausnopeus ei saa kasvaa liian suureksi.
Letkun sisähalkaisija on oltava ainakin 8 mm.
Pienemmän moottorin kulutus ei ole merkitsevä,koska sen kulutus on erittäin vähäistä.
Tilanne,jolloin molemmat koneet käyvät ja niissä on erilliset polttoaineen siirtopumput,on ongelmallinen koska yhdistysputkeen syntyy alipaine.Tässä tilanteessa saattaa toisen koneen polttoaineen saanti takkuilla.Ainetta saa se kone,jolla on suurempi "imu".Minä laittaisin molempien koneiden polttoaineletkuihin takaiskuventtiilit.Takaiskuventtiili estää myös polttoaineen virtaamisen vikatilanteessa tankkiin päin.Samoin polttoaineen suodattimet on oltava erilliset,jos hyvän tekee.
Toisaalta asennuksen voi tehdä ilman erillisiä venttiileitäkin,mutta sitten ei avomerelle kannata männä.
Miksi tehdä yksinkertaisesta asiasta näin helvetin hankala?
Mikä on mielestäsi helppo ratkaisu ?
80 % vesillä vioista on polttoaineeseen liittyviä vikoja.
näin: Tankin imuputken päähän kolmitiehana ja siitä kummallekkin koneelle oma letku omilla halkasijoilla. (Oliko suomenkieli lähellekkään oikein.)
Tiesittekö muuten, että kun nysse on Tampereella linja-auto, niin pendolino on josse.
Kiinteään tankkiin voit helposti tehdä toisen liittymän toiselle moottorille.
Ei tule hengitysvaikeuksia yhteisessä letkussa.
kannattaa jättää tuollaiset kokeilut tekemättä. itse olen nähnyt tapauksen jossa ylisuuri pensaletku repi perälaudan ja vene upposi... ja sitten joutuikin virkavalta töihin. jäi siinä leskelle kasa romua ja surua. kannattaa käyttää järkeä ja uskoa valmistajien suosituksia. itsetehdyt kannattaa mitoittaa jonkun asiantuntijan kanssa
http://www.biltema.fi/osteri/osteri.cgi?tuote=523226&sivu=523226.htm&ryhma=2&kategoria=54&SID=296020507719020889040
http://www.biltema.fi/osteri/data/Kuvat/52_3226iso.jpg
http://www.biltema.fi/osteri/osteri.cgi?tuote=52318&sivu=52318.htm&ryhma=2&kategoria=58&SID=296020507719020889040 2 kpl
Letkua
Klemmareita
Panet pumpun tankinliitäntään,plussasta 2 A sulake,pumpun lepovirta 0,1 A ja sykevirta 0,45 A ja sen jälkeen t-haara,josta yhteet molemmille koneille,väliin suodattimet ja anna palaa.