Maailmanhistoria on ideologioiden taistelua. Fasismi koki tappionsa toisessa maailmansodassa murhaten samalla miljoonia ihmisiä. Kommunismi koki tappionsa kylmän sodan päättyessä vieden hautaan vielä fasismiakin enemmän ihmisiä. Konservatismi ja Uusliberalismi ovat saavuttaneet ylivalta-aseman globaalissa maailmassa, ja vieneet maapallon tuhon partaalle liiallisen kulutushysterian ja luonnonvarojen tuhlailemisen johdosta samalla, kun vauraus on kasaantunut vain harvojen käsiin.
Ainoa todella toimiva ideologia on ollut sosialidemokratia, joka on luonut tasa-arvoiset hyvinvointivaltiot, lakkauttanut apartheidin Etelä-Afrikassa ja pakottanut maailman heräämään häämöttävään ympäristökatastrofiin. Sosialidemokratia ansaitsee voittonsa, vaikka vihollinen onkin tänään vahva. Fasismi ja Kommunismi voitettiin, ja tänään on uusliberalismin ja konservatismin vuoro! Eläköön vapaus veljeys ja tasa-arvo! Älkää antako porvareiden myydä sitä, minkä vuoksi esi-isämme ja äitimme ovat taistelleet ja raataneet. Maa ja vauraus kuuluvat kaikille! Se on meille pyhää!
Sosialidemokratia toimii!
4
589
Vastaukset
Kokonaan toinen kysymys on, päteekö vapaus, veljeys ja tasa-arvo niihinkin, joilla ei ole puolueen jäsenkirjaa.
Jotenkin tulee natsismi mieleen.- ne sossut,
halonen etunenässä, julista globaalia liberalismia?
vauraus kuuluu kaikille? meille? sosialidemokraateille?- Nimetön
Eikös se teidän sossumummo halonen ollut mukana DDR:n tunnustamiskomiteassakin? Eli onko sosialidemokratia välillä DDR:n tukemista ja välilllä jotain muuta?
Oman etunne ajajia te olette ettekä mitään muuta!
Muistaako kukaan enää 90-luvun alkua, jolloin piti helpottaa nuorten työttömien pääsyä töihin, keinoina oli mm. työnantajamaksujen pienentäminen, minimipalkkasäädökset, yms asiat JA TE SOSIAALIDEMOKRAATIT ILMOITITTE MENEVÄNNE YLEISLAKKOON! tätä satoa nyt korjataan mielenterveysongelmien yms asioiden muodossa, kun nämä silloiset nuoret ovat tyttöminä ja alkoholisteja.
- Kalle Kemppainen
Varsinkin kun vauraus riistetään toisten ahkerampien taskusta tekemättä mitään sen eteen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ensi kesänä
Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta643315Tukalaa kuumuutta
Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh433127- 432508
Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.
Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa1112406- 311933
Okei, myönnetään,
Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘271820- 481626
Mihin hävisi
Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä851435- 391300
- 821169