Ruotsin armeijaa syytetään nuorten herkkäuskoisuuden hyväksikäytöstä kun nuoria houkutellaan armeijaan.
Mutta jos kyse on uskonnoista niin niistä vaietaan. Kirkko saa aivan surutta tuputtaa jeesus satujansa nuorille lapsille.
Nuoret eivät omaa vielä kriittistä ajattelukykyä ja tätä kirkko ja uskovaiset hyödyntää.
Siksi olisi suotavaa että uskonnoille määrättäisiin jokin ikäraja esim 21V.
Mutta jos kyse on uskonnoista niin niistä vaietaan. Kirkko saa aivan surutta tuputtaa jeesus satujansa nuorille lapsille.
Nuoret eivät omaa vielä kriittistä ajattelukykyä ja tätä kirkko ja uskovaiset hyödyntää.
Siksi olisi suotavaa että uskonnoille määrättäisiin jokin ikäraja esim 21V.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Olen yksi kirkon lapsityöjulistuksen uhri. Kotini oli alkoholistien perhe. Ellen olisi saanut turvaa hyvästä, rakastavasta Jumalasta, en olisi jaksanut tarttua elämään. Kokemusta on karttunut runsaasti sen jälkeen. Yhä voin vakuuttaa, että se on ollut elämäni kantavin voima.
Olet ilmiselvästi joutunut hyväksikäytön uhriksi ja nyt kuvittelet pelastuneesi jonkun mielikuvitus hemmon (jumalan) avulla. Se uskomasi jumala on satua ja höpötystä. Silloin kun olit herkkäuskoinen ipana vailla kriittistä ajattelu kykyä, sinulle tuputettiin näitä jumala ja jeesus satuja totena joihin nyt sitten uskot edelleen. Jo opittuja aisioita ja käsityksiä on myöhemmin hyvin vaikea muuttaa (normaalia aivotoimintaa) ja siksi sinäkin väität jumalaa todeksi vaikka sinulla ei ole esittää siitä hemmosta mitään todisteita.
Olet hyvä esimerkki henkilöstä jonka mieli raiskattu nuorena.
Ikäraja uskonnoille välittömästi.
Nyt sulla menee pussissa karkit ja etikat sekaisin ihan totaalisesti, ei se mitään harhaluuloa ole jos elämä menee hyvin ja tietää et uskon avulla on pärjännyt, olis pitänyt sinunkin olla jokunen kerta uskonnon tunneilla korvat puhtaana niin tietäisit mistä puhuisit, vielä ei ole myöhäistä jos vaikka avaisit ison kirjan ja lukaset jokusen jutun sieltä läpi, sinuahan ei voinut käännyttää ni ei luulis olevan haittaakaan, kokeileppa.
""tietää et uskon avulla on pärjännyt""
Ilman jumala uskomuksia pärjää vähintää yhtä hyvin, tai jopa paremmin. Eiköhän maailman pohjasakka ole just näitä uskiksia. Joka sekuntti joku tapetaan uskonnon takia. Mitä hyvää näet siinä?
Tiedän tasan tarkkaan mistä puhun. Jumala on satua ja höpötystä niin kauan kuin toisin todistetaan. Jumalasta ei ole yhtään sellaista tosiasiaa mikä antaisi aihetta edes epäillä sitä todeksi. En näe mitään hyvää siinä kun lapsille tuputetaan jumala satuja totena. Se on törkeää lasten hyväksikäyttöä.
sinunkin nyt ymmärtävän sen et jollakin menee uskonnon takia elämä paremmin, kokemuksia tiedän montakin mitkä on päässyt huumeista ja päihteistä eroon uskonnon avulla, siinä on 1 iso hyöty, sinun suosimat metadoni hoidot on vähän niin ja näin kun ne yleensä kielletään ja annetaan rajallisesti et ollaan kiikun kaakun jatkaako narkkaamista vai ei, jutusta ja uskonnon puolesta vois kirjoittaa loputtomiin eikä silti loppuis ne tosi asiat mitä uskonto on antanut, luepas nyt sitä isoa kirjaa ja mietiskele, ethä sinä siinä mitään häviä?
""uskontohan on vähän henk.koht asia""
Kun se pysyisikin näin, mutta kun se ei riitä teille. Teillä on hirveä vimma aivopestä joka ikinen kakara tähän teidän kuvitteelliseen uskoonne. Tiedän montakin mitkä on päässyt huumeista ja päihteistä eroon ilman jumalauskoa. Mielisairaalamme on täynnä näitä jumalaanuskovia. Uskonnon puolesta ei voi kirjoittaa kuin satuja ja höpötyksia. Faktaa niistä ei saa millään.
Todista nyt joku ihmeparantuminen tai rukous mikä toiminut. Palkkioksi lupaan järjestää sinulle 1000000$ http://www.randi.org/research/ Jos et tähän pysty niin mieti miksi väitän uskomaasi jumalaasi saduksi ja höpötykseksi.
mut miksi uskotte kansanedustajia jotka kusettaa ihan käytännön tasolla koko ajan puhumalla paskaa päin naamaa, ja te uskotte kuin sokeat kanat sitä ja äänestätte samat valehtelijat sinne siunailemaan työkiireitä ja puhumaan työvoimapulasta, vastaapa siihen??