Vapaana liikkuvat kissat ja koirat

jos näette kissan tai koiran liikkuvan vapaana, tulisi välittömästi viedä eläin löytötaloon. esim hämeenlinnasta löytyy. vapaana liikkuva kissa on haitta ympäristölle.
14822
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

Jankkalan kissoja ja koirtia EI pidä viedä Hämeenlinnaan. Esim. Kissakoti Kattila ei edes saa ottaa ulkokuntalaisia kissoja.

Äänestä
  • ennen otti ainakin

    Äänestä

  • että ne kirjoitti:

    ennen otti ainakin

    Mutta kyse onkin LUVASTA. He eivät saisi ottaa muisyta kunnista, joten älkää siis viekö muutenkin täyteen paikaan ulkopuolisia eläimiä. please!

    Äänestä

niin ja jos on huonokuntonen ja nälkiintyny nii sit vasta pitää viedä. sellasta ei viedä mil o omistakin.

Äänestä

....pois kadulta. niiden päälle voi astua vahingossa.

Äänestä
  • minä näin eilen kun iso koira ulosti jalkakäytävälle. omistaja ei tehnyt elettäkään asian eteen. viiden minuutin kuluttua huomasin että omistaja antoi koiransa virtsata omakotitalon portin pieleen.

    Äänestä

  • näin kaiken kirjoitti:

    minä näin eilen kun iso koira ulosti jalkakäytävälle. omistaja ei tehnyt elettäkään asian eteen. viiden minuutin kuluttua huomasin että omistaja antoi koiransa virtsata omakotitalon portin pieleen.

    Olen nähnyt ihan saman aamuisin työmatkallani.

    Äänestä

  • Turengissa kirjoitti:

    Olen nähnyt ihan saman aamuisin työmatkallani.

    poliisi paikalle jos ei koirat pysy kurissa

    Äänestä

koira viedään, jos se lasketaan toistuvasti p***lle toisten pihoihin? Mitä muuten laki sanoo tästä? Mitä tehdään naapurille, joka ei usko asiasta järkipuhetta? Turpaan?

Nimim. pihastaan pitkään p***koja siivonnut

Äänestä
  • saunan taakse

    Äänestä

  • Kerää ne kikkareet pussiin ja vie naapurin postilaatikkoon. Niin minä tekisin!

    Äänestä

tein pikku pakkasessa kävelylenkin ja en havainnut mitään väärinkäytöstä koirien suhteen. myös kissat olivat ok. vaikutti epäilyttävältä, senpä takia tein saman lenkin uudestaan ja johan alkoi löytyä asioita jotka pistivät silmään.
ensinnäkin, koira oli isäntänä kanssa lenkillä, koiralla oli liian pitkä matka vapaata narua. pieni seikka sinänsä. ei vakava rike.
toinen seikka mihin kiinnitin huomioni ole se että kissa oli vapaana ja otti hangella kiinni elävän myyrän, ilmeisesti peltomyyrä, en hämärässä tunnistanut lajia 100%:sti. kissa puraisi myyrää ja söi sen suihinsa!!

em rikkeistä pidän vakavampana tuota kissan tekosta, siksi nostinkin sen otsikkoon.

Äänestä

voi luoja mikä tyyppi. jos "maalla" asuu pitäisi tajuta että siellä ehkä muutama kissa liikkuu vapaana.. On aika tervettä pitää eläintenloukkuja takapihalla, ja viedä ihmisten lemmikkejä eläinkotiin, jotta saisi aiheutettua mahdollisimman paljon mielipahaa eläinten omistajille, sillä että heidän lemmikkinsä katoaa.
Mikään laki ei jumalauta sano että kissat eivät saisi kulkea vapaana, eikä se ole yhteiskunnan tuho jos kissa jonkun hiiren silloin tällöin suuhunsa nappaa.

Äänestä
  • Olen aivan samaa mieltä kanssasi...! Ei ole mitään eläinrääkkäystä jos kissa syö linnun tai hiiren...sen on luonnonlaki! Samanlaillahan villikoiratkin toimisivat..!

    Ja sinä "kyttääjä", jos sinua ahdistaa kun kissa syö hiiren, niin miten toimit kun kerron sinulle että leijonat ja tiikerit syö gaselleja yms.?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


koiraihminen1212 kirjoitti:

jos näette kissan tai koiran liikkuvan vapaana, tulisi välittömästi viedä eläin löytötaloon. esim hämeenlinnasta löytyy. vapaana liikkuva kissa on haitta ympäristölle.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu