Onko muilla sellaisia kokemuksia, että pieksämäkeläisissä liikkeissä ei asiakas saa hetken rauhaa. Halusitpa ostaa vaatteita tai kirjoja tai vaikkapa lääkkeitä, aina on myyjä heti "niskassa" neuvomassa. On tietysti hyvä, että palvelua on tarjolla. Hyvää asiakaspalvelua olisi myös se, että myyjällä olisi sen verran asiakastuntumaa, ettei karkoita häntä niskaanhuohotuksella ulos. Toki muunkinlaisia liikkeitä on, kuten nuo kuuluisat rautakaupat, joissa asiakas puolestaan juoksee myyjän perässä. Toki hyvääkin palvelua olen pieksämäkeläisistä liikkeistä saanut, mutta mutta
Tunkeilevaa palvelua
xrt
41121
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
maalaiskaupungeissa meininki on tämä,heillä on uskomaton kyky varmistaa,ettei asiakas toista kertaa enää tule.tämä käytös johtuu siitä kun asiakas on saatu sisään,se on varma,että siitä yritetään repiä kaikki irti,koska jokainen asiakas on tärkeä heille vain ostaessaan.
pääkaupunkiseudulla osataan asiakaspalvelu paremmin toisin kuin luullaan,siellä osataan olla ihmisten kanssa tekemisissä ja vuorovaikutustaidot ovat huomattavasti parempia,koska siellä he ovat kontaktissa ihmisiin jatkuvasti.maaseutukaupassa kaupan väki on tottunut vapaalla ja työssä näkemään rajallisen määrän ihmisiä ja se näkyy heti,jos tällainen peräkammarinpoika joutuu kontaktiin sen tutun 3 ihmisen sijaan jopa 5 uuden ihmisen palveluun,siihen eivät rahkeet enää riitä.
maaseutukaupassa?!? on pieksämäellä nyt sen verran ihmisiä että varmaan useimmissa liikkeissä käy enemmän kun viis asiakasta päivässä. kuitenkin toistaiseksi vielä myös kaupungiksi luokitellaan.
niin ja kaupungistahan se toki riippuu onko ihmisellä hyvät vuorovaikutustaidot vai ei. on se nyt minusta kuitenkin ihan kohteliasta jos kaupantäti kysyy tarvitsenko apua. jossain kaupoissa myyjät on sen näkösiä että tuleppa lähelle niin lävähtää. tai on niitäkin kauppoja joissa myyjää ei näy mailla halmeilla. mielummin nyt semmosessa kaupassa käyn missä myyjät tuntuu jo tutuilta kun ne jopa juttelee asiakkaille. se on niiden työtä prkl!
kannattaa varmaan harrastaa sitten niitä kaupunkikauppoja kun "maalaiskaupat" on liian palveluhenkisiä sun makuun. toivottavasti et ole palvelu alalla...
no sentään saa jotain palvelua. ja kyllä ne minusta uskoo jos niille sanoo että kattelen vaan. ja miksipä ei niiltä voisi neuvoa peräti kysyäkkin..sitä vartenhan ne sielä on.
kaikissa kaupoissa/kaupungeissa ei ole näin onnellisesti.
tässä esimerkki:
kävinpä kuopiossa eräässä nimeltä mainitsemattomassa pienessä vaateliikkeessa. olin varmaan ensimmäinen asiakas koko päivänä. myyjää ei näkynyt ensin missään. tuli mieleen että olikohan liike ees auki. no kyllä se myyjä sitten kipotteli piikkikoroillaan sieltä vaatteiden välistä mutta ei vahingossakaan sanonut päivää ei tainnut edes katsoa. siinä se löntysti ja kuletteli vaatteita edes takaisin. enpä viittinyt mitään ostaa jotten vaan häirinnyt neidin vaatteiden lajittelua. ymmärrän kyllä että tympii jos saa koko päivän olla yksin tollasessa liikkeessä ku ei käy asiakkaita, mutta kannattaisiko edes esittää palveluhenkistä silloin kun se päivän ainoa asiakas tulee. uskalla toisten siihe liikkeeseen mennä ku myyjä on sen näkönen et turpaan tulee jos jotain aiot ostaa saatika joutavia kysellä.
Totta turiset. Kuopiossa on monta tuommosta pikkukauppaa jossa palvelua saa vaan jos näyttää siltä että on rahaa kylliksi ostella enemmänkin... Ja tiedän tapauksen jossa eräs nainen etsi juhlavaatteita nimeltä mainitsemattomasta pikkukaupasta ja meni kysymään myyjältä apua. Myyjärouva tokaisin vaan että ei meillä noin isoja vaatteita ole. Eikä kyseinen asiakas edes ollut ylipainoinen.