Aamulehdessä. Suomen Yrittäjien pomo ja kokoomuksen kansanedustajaehdokas Eero Lehti kertoo Aamulehdelle haluavansa yrityksille mahdollisuuden joukkoirtisamistilanteessa irtisanoa ensimmäisenä pääluottamusmies. Tällä tempulla Lehden mukaan suurin haitta yrityksen kannattavuudelle saataisiin eliminoitua ensimmäisenä.
Lehden lausunto on mielenkiintoinen lisä kokoomuksen johdon sekaviin työelämän kannanottoihin. Peruihan Katainen lauantaina puheitaan joukkokanteista.
Työväenpuolue Kokoomuksen todellinen luonne paljastuu nytkin vähän raaputtamalla. Kokoomus on edelleen palkansaajalle vihamielisin puolue vaikka se yrittää muuta väittää.
Mitä sanovat Kepun edustajat Lehden vanhakantaisiin lahtarimielipiteisiin. Keris, Oiva ja suurin osa saittikepulaisista kannattanee Lehteä. Samoin Kepun uusliberaali Nuorisokirjailijasiipi Alkion johdolla. Myös työreformin isä Matti Vanhanen ollee Lehden linjoilla.
Saittilaisista eniten tukea Lehdelle antaa saitin kokoomusmyyrä Jäbä. Lehden kaveriksi itseään mainostanut, mainosmies Jäbä, voi jopa olla aloitteentekijä ko. lausunnolle.
Lehden mielipiteisiin ei tosin yhdy koko oikeisto. Viime viikolla jopa taatusti kokoomuslaisessa Taloussanomissa kirjoitettiin "jokaisen Lehden suunaukaisun olevan vahingollisempi yrittäjille kuin kiistelty uusi laajennettu YT-lakiesitys".
Suurin osa yrittäjistä tajuaa luottamusmiehen helpottavan yrityksen toimia irtisanomistilanteessa. Haluaisiko esim. Perlos neuvotella jokaisen 600 irtisanomansa työntekijän kanssa yksitellen. Kiilusilmäisille oikeistolaisille kyseessä ei olekaan tarkoituksenmukaisuus- tai kustannuskysymys. On kysymys rahan vallasta ostaa ja myydä ihmisiä. Orjuus tekee paluuta porvarihallituksen muodossa.
Lehden lausunto on mielenkiintoinen lisä kokoomuksen johdon sekaviin työelämän kannanottoihin. Peruihan Katainen lauantaina puheitaan joukkokanteista.
Työväenpuolue Kokoomuksen todellinen luonne paljastuu nytkin vähän raaputtamalla. Kokoomus on edelleen palkansaajalle vihamielisin puolue vaikka se yrittää muuta väittää.
Mitä sanovat Kepun edustajat Lehden vanhakantaisiin lahtarimielipiteisiin. Keris, Oiva ja suurin osa saittikepulaisista kannattanee Lehteä. Samoin Kepun uusliberaali Nuorisokirjailijasiipi Alkion johdolla. Myös työreformin isä Matti Vanhanen ollee Lehden linjoilla.
Saittilaisista eniten tukea Lehdelle antaa saitin kokoomusmyyrä Jäbä. Lehden kaveriksi itseään mainostanut, mainosmies Jäbä, voi jopa olla aloitteentekijä ko. lausunnolle.
Lehden mielipiteisiin ei tosin yhdy koko oikeisto. Viime viikolla jopa taatusti kokoomuslaisessa Taloussanomissa kirjoitettiin "jokaisen Lehden suunaukaisun olevan vahingollisempi yrittäjille kuin kiistelty uusi laajennettu YT-lakiesitys".
Suurin osa yrittäjistä tajuaa luottamusmiehen helpottavan yrityksen toimia irtisanomistilanteessa. Haluaisiko esim. Perlos neuvotella jokaisen 600 irtisanomansa työntekijän kanssa yksitellen. Kiilusilmäisille oikeistolaisille kyseessä ei olekaan tarkoituksenmukaisuus- tai kustannuskysymys. On kysymys rahan vallasta ostaa ja myydä ihmisiä. Orjuus tekee paluuta porvarihallituksen muodossa.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Pääluottamusmies joutuisi huolehtimaan siitä, että yrityksen kannattavuus säilyisi eikä ketään tarvitsisi irtisanoa.
Lehden ajatuksena lienee pästä eroon pääluottamusmiehen liian hyvästä irtisanomissuojasta.
Lehti on oikealla asialla.
olla pääluottamusmiehen asia. Eikö omistajat maksa siitä kannavuuden säilyttämisestä palkkaa nimenomaan toimivalle johdolle. Ja hyvin maksavatkin.
"Pääluottamusmies joutuisi huolehtimaan siitä, että yrityksen kannattavuus säilyisi eikä ketään tarvitsisi irtisanoa. "
????
äänestävät Lehden eduskuntaan tulee Kokoomus vielä monesti katumaan Lehden ottamista listoilleen. Lehti osaa kyllä istuntosalissa panna sen verran ranttaliksi. Fasisti mikä fasisti.
Nyt täytyy oikein suurella korvalla kuunnella kokoomuksen työelämäkannanottoja. Että ollaanko sitä palkansaajan asialla vai ei? Minusta Lehden lausunto on hengeltään hieman erilainen, mikä oli Niinistön "Työväen presidentti"-kamppailun sanoma: Samassa veneessä ollaan. Lehtihän haluaa ensimmäisenä heittää laidan yli juuri työväen omat edustajat. Kiiluvasilmäiset kääpiöyrittäjät ovat työväen pahin vihollinen, muuhun lopputulemaan on vaikea tulla. Toivottavasti kokoomus ei lähde kepulaiselle monen-tuolin linjalle, jossa yksi Helsingissä sanoo yhtä ja toinen pohjanmaalla toista.
Alkion uusliberalistit ja Korhosen juntit. Tosin kepujuntitkaan ei palkansaajista välitä. Pääasia on omat sosiaalituet joita he kutsuvat yritystuiksi.
Kokoomukselle järkeä toivottelinkin.
linjan esittelyä. Toki harvinaisen suorasukaista, jopa tökeröä. Kuitenkin hyvin linjassa muutamien muidenkin kokoomuslaisten vaikuttajien tai selaisiksi pyrkivien kanssa.
Eli oiva esimerkki siitä, mihin suuntaan Kokoomuksen viirit nykyään -enenevässä määrin- vipottavat.
kokoomuksen tv-kanava MTV3:n kanssa. Kokkaritoimittajat maikkariuutisissa levittävät Lehden omistaman Taloustutkimuksen tekemiä "galluppeja" eri kansanedustajaehdokkaitten suosiosta. Kokkarit ovat aina varmoja läpimenijöitä ja Sauli tietysti Suomen kunkku.
Aamulehti kuuluu kokoomuksen valtapiiriin. Sielläkin Eero Lehdellä aina ystävätoimittaja valmis mainostamaan hänen amerikantuliaisiaan.
eikö asia kiinnosta vai onko estyneenä. Ottiko kokoomuksen Tallinan vaaliristeily noin koville.
Eero Lehti 7.2. Ylen ohjelmassa: "Luottamusmiehellä ei ole vastuuta".
Miten tuollainen tomppeli voi olla Suomen (?) yrittäjien puheenjohtajana?
Ao. linkistä selviää, että pääluottamusmies on käytännössä erottamaton, hyvin lisäpalkattu eikä työnteosta ole niin väliä. Ihalainen peräänkuuluttaa luottamusmiehelle lisää oikeuksia. Mitä vielä puuttuu ? Ilmeisesti yrityksen liikesalaisuuksien paljastaminen on enää jäljellä.
http://www.sak.fi/liitteet/331.pdf
Työnantajille kasataan lisää velvollisuuksia ja työntekijöille oikeuksia. Koska SAK suo jotakin oikeuksia työnantajalle ?
Esimerkkinä työturvallisuuskortti-järjestelmä, ao. linkissä.
Muka vapaaehtoinen,ilman korttia työn teettäminen on vielä kalliimpaa. Tosikuvaus erään turvakorttikurssin suorittamisesta. Kurssin kesto kahdeksan tuntia, siis klo 08.00 - 16.00. Kurssi alkoi klo 09.00, ja vähintään 45 minuutin välein tupakkatauko. Kurssilaisille oli varattu ravintolaruoka, mutta vetäjä kysyi, halutaanko syömään vai tiivistetäänkö päivää. No, tietysti kaikki halusivat tiivistää, ja kurssi päättyi tenttiin klo 14. Monisivuisen monivalintatentin duunarit läpäisivät 100 prosenttisesti, ja aikaa vastauksiin käytettiin n. 5 minuuttia. Työnantaja maksoi koko lystin. Tuliko työnantajan rahalle vastinetta ?
http://www.tyotapaturmaohjelma.fi/menetelmat/koulutus/index_tyoturvallisuuskortti.htm
Olen antanut itselleni kertoa muutamilta työpaikoilta mukanaolleilta tosijuttuja työmoraalista. Yleinen käytäntö on, että puoli kolmen jälkeen on hihnalle turha yrittää tilata varastolta lisää komponentteja, varasto lopettelee päivää. Mentaliteetti on sen suuntaista, että on turha hikoilla, koska pomot saavat paljon suurempaa palkkaa eikä niitä täällä näy. Samalla Ihalainen maalailee kuvia siitä, kuinka duunarin selkänahasta viedään viimeisetkin suikaleet.
Tosin kuvatunkaltaista huonoa työmoraalia ei voi yleistää jokaiseen teollisuuden työpaikkaan, mutta liian yleinen tapa kuitenkin on.
KERRANKIIN tosi informatiivinen kirjoitus. Täällä. Kirjoita lisää. Aihe on meille palkkatyöläis-keskustalaisille tosi ajankohtainen!
Entisen koulutusjärjestelmän lisäksi SAK linjaa työnantajille uusia velvoitteita. Tarkastelun alla on työnantajien kustantama koulutusrahasto. Lisäksi SAK:n mukaan on lisättävä työajalla tapahtuvaa aikuiskoulutusta. Se lisää yrityksen kannattavuutta, ainakin teoriassa, mutta kuinka pitkällä aikavälillä. Onko yritys jo sitä ennen kadonnut kartalta kilpailun vuoksi, koska muissa maissa ei yrityksillä ole vastaavia kustannuksia ? Oheinen lainaus on SAK:n sivuilta:
Ammatilliseen aikuiskoulutukseen täysremontti
SAK:n mielestä seuraavalla vaalikaudella on toteutettava ammatillisen aikuiskoulutuksen kokonaisuudistus, jonka keskeisin lähtökohta on lisätä työikäisten aikuisten koulutusmahdollisuuksia. Tarvitaan uusia vaihtoehtoja, miten työ ja koulutus voidaan joustavasti yhdistää. Nykyistä suurempi osa työajasta on voitava kohdentaa ammattitaidon kehittämiseen. On myös parannettava osa-aikatyöntekijöiden ja määräaikaisissa työsuhteissa työskentelevien koulutusmahdollisuuksia.
Ammatillisen aikuiskoulutuksen rahoitukseen tarvitaan uusia ratkaisuja. On käynnistettävä kolmikantainen valmistelutyö, jossa selvitetään mahdollisuudet palkansaajien ammatillisen osaamisen parantamiseksi ja siihen tarkoitetun koulutuksen rahoittamiseksi niin, että osa yritysten ja työpaikkakohtaisen kannattavuuden kasvusta sijoitetaan inhimillisen pääoman kehittämiseen ja henkilöstön kouluttamiseen. Valmistelun yhteydessä on selvitettävä, voisiko Työttömyysvakuutusrahaston yhteydessä toimiva koulutusrahasto tukea tällaista työpaikoilla tapahtuvaa oppimista.
SAK:n koulutuslinjausten avainsanat: AIKUISKOULUTUS ja INHIMMILLINEN PÄÄOMA . Nuo viittaavat siihen, että työnantajan pitäisi kustantaa työntekijöille eräänlainen yleissivistävä kansalaisopetus työväenopistojen malliin. Tämä rooli kuuluu kansalais- ja työväenopistoille, ja niillä on oma rahoituspohjansa.
Muuten tiedän, että palkkatyöläis-keskustalaisilla on erittäin korkea työmoraali. Se johtuu siitä, että meillä ei ole luokkataisteluideologiaa.