Kuolonkolarit laskussa Ruotsissa

6

609

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Vastarannan kiiski

      Toivottavasti ei tänne tule niitä aita teitä.

      Ajoin Ruotsin halki viime toukokuussa kaverini kanssa ja voin sanoa että ne tiet olivat karmeita. Kaverini kertoi että niistä on siinä mielessä ollut harmia Ruotsissakin, kun hälytysajoneuvo tulee takaa ja liikenne on ruuhkaantunut, niin aita estää sinne puolelle väistämisen. Ja siitä on kuulemma paljon kirjoiteltu siellä. Ja kyllä se niin ahtaalta näyttikin, kun jouduimme ruuhkaan, ettei sinne juuri väistetä.

      Tuotahan voi kokeilla esim. Lappeenrannan itäpuolella. Siellähän on n. kilometrin matka aidalla varustettua tietä.

      • Meinaan

        Lappeenrannasta pohjoiseen. 4km suora, nelikaistainen, jossa vain keskikaiteella erotettu vastaantulijoiden puoli.

        Vuoteen 2010 loppuun mennessä pitäisi olla koko lappeenranta-imatra väli (n.40km) tuollaista nelikaistaista tietä jossa vain keskikaide.

        Samaa tyyliä käytetty saksassa jo iät ja ajat baanoilla. Huomattavasti parempi kuin leveäkaistatie eikä ole kokonaisleveydeltään paljoakaan leveämpi.


    • eikös

      Eikö keskikaiteita halvempi vaihtoehto olisi nopeusrajoituksien alentaminen? Ne rahat voitaisiin laittaa teidenkunnossapitoon.

      • ...saa vain sutta ja sekundaa.


    • Kallonkutistaja

      Ja jos katsotaan vielä viime vuoden tilastoa, on kuolonuhrimäärä edelleen hieman laskussa. Kyse on kuitenkin vielä ennakkotiedoista.

      Erikoista onkin, että kohtaamiskolareissa kuolleitten määrä on kasvanut 24% vuodesta 2005, eli sadasta 124:ään. Lisäksi moottoripyöräilijöiden kuolonuhrimääräkin on kasvussa. Jälkimmäiseen on veikattu syyksi kaskikaiteitakin, liekö niin? Mikähän olisi tilanne ilman keskikaiteita?

      Kunniaahan nuo lukemat tekevät nimen omaan suomalaisille autoilijoille, jotka ilman keskikaiteita ja kapeahkoilla teillä myös tekevät melko hyvää tilastoa.

      • ajellen meillä

        ilman keskikaiteita pysytään yhtenä ruumiina. Ei tarvi ajaa kuin Tuusulantietä, niin ennen Riihikallion risteystä on Hesasta Tuusulaan tullessa oikealla puolella pientareella jatkuva hautamuistomerkki. Hyvin nätisti kukitettu ja valaistu pimeässä. Virolainen moottoripyöräilijä törmäsi keskikaiteeseen, kuoli, ruumis meni kahtia.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!

      Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,
      Maailman menoa
      105
      5731
    2. Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa

      (Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys
      Maailman menoa
      65
      2572
    3. Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.

      Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs
      Ikävä
      241
      1585
    4. Kaivattusi nimi vol.3

      Kaipaajankin nimi olisi kiva. 🥰
      Ikävä
      94
      1380
    5. Alkanut tuntua siltä

      Että taisi olla kusetusta koko homma alusta saakka.
      Ikävä
      124
      1097
    6. 6 vkoa kulunut ilman sua

      …ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo
      Ikävä
      8
      901
    7. Viestisi kaipaamallesi ihmiselle

      Mitä ajattelet tilanteestanne tänään?
      Ikävä
      65
      882
    8. Nii, mites ne

      Hampaat??
      Ikävä
      66
      857
    9. Joululahja/Jouluntoivotus

      Millainen kaivatulle
      Ikävä
      75
      798
    10. Salailu jatkuu, poliisi tutkii

      Nykyään Pienimäki toimii Ylitornion kaupunginjohtajana. HS tavoitti hänet puhelimitse. Pienimäki korosti, ettei ole enää
      Ähtäri
      17
      741
    Aihe