Työväen Akatemia

Piponen

Kenelläkään kokemuksia kyseisestä paikasta? Kuulisin mielelläni kokemuksia sekä opiskeluun liittyvästä, että esim. millainen ilmapiiri muuten, miten porukka yleensä viettää aikaansa opiskelujen ulkopuolella ja miten mitä "speciaalia" avoimen yliopiston opintoihin sisältyy (vierailut yms.)?
Kaikenlainen info kelpaa

7

3541

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 2005-2006

      Vietin siellä välivuoteni 2005-2006 psykologian linjalla. Tykkäsin vuodesta todella paljon. Ilmapiiri oli tosi mukava kaikki tuli toimeen kaikkien kanssa ja opettajat ja muu henkilökunta ystävällistä.
      Appron tein Turkuun ja sen puitteissa oli lähipäiviä, joissa mentiin kuuntelemaan Turun yliopiston luentoja.
      Lukuvuoden alussa oli tutustumisbileet ja linjalla oli omia pippaloita silloin tällöin.
      Ja jos asui asuntolassa niin heillä myös omia pippaloitaan.
      Suosittelen lämpimästi!

    • kuka lie

      Hyödyllinen opinahjohan tämä!

      Vuoden opiskeluun saa opintotukea, voi suorittaa 25 opintopisteen perusopinnot monissa aineissa (ei hukkaan vaan osaksi myöhempiä yliopisto-oppeja) ja opiskelukulttuuri selkeytyy :)

      Tosi hyvä on myös se, että voi kokeilla millaisia eri aineet (laaja skaala melko lyhyitä kursseja) ja millaista yliopistotason opetus, tentit ym. uudet käytännöt ovat.

      Työväen Akatemia on hyvä valinta, jos ei pääse jatko-opiskelemaan tai jos ei millään ole selvillä "mikä on se oma ala".

      Itselläni on ainakin tähän asti melko hyviä kokemuksia paikasta. Asuntoloissa on myös ilmainen sauna, internet, kuntosali ja dvd-laite.... toisaalta huoneitten viileyteen saa kyllä tottua.

    • JukkaV

      Vuotena 1996 - 1997 opiskelin humanistisella linjalla, suoritin ruotsin kurssin ja psykologian approbaturin avoimen puolella. Asuin silloin Pienessä asuntolassa.

      Vuotena 2002 - 2003 opiskelin yhteiskuntatieteellisellä linjalla. Silloin suoritin sosiaalipsykologian approbaturin, kasvatustieteen pedagogisten perusopintojen täydennysmoduulin ja espanjan alkeiskurssit avoimen puolella. Asuin silloin opiston ulkopuolella.

      Paikka on hyvä. Suosittelen. :)

    • toveri

      Hei!

      Akatemian taso vaihtelee mielestäni jonkun verran aloittain. Voin suositella ainakin humanistisen ja kasvatustieteellisen linjan opintoja lämpimästi! Pettymyksiäkin on toki ollut, mutta ne ovat melko tapauskohtaisia. Akatemian avoimen perusopinnot suoritetaan yhteistyössä eri yliopistojen kanssa, joten opintojen taso riippuu lähinnä siitä, mikä avoin yliopisto on kyseessä. Vuoden aikana suoritetaan siis yhden-kahden aineen perusopinnot, sekä lisäksi akatemian omia kursseja, joita ei voi hyödyntää yliopistossa, mutta antavat loistavaa yleissivistystä. Kannattaa ottaa selville, kuinka paljon lähiopetusta perusopintojen suorittamiseen kuuluu, sillä jos opetus on vähäistä ja suoritus lähinnä itseopiskelua, kannattaa luultavasti tehdä kaksi approa.

      Akatemian henkilökunta on huippua, sijainti loistava ja opetustarjonta kattavaa. Kuten joku totesikin, jos ei ole vielä varma siitä, mikä olisi oma ala, eri kursseja on helppoa kokeilla ja saada tuntumaa moniin aloihin.

      Asuntolassa kannattaa ehdottomasti asua. Kun koulumatka on lyhyt (samalla kampuksella), pystyt helposti keskittymään opiskeluun turhan matkustuksen sijaan. Pieni asuntola rempataan juuri, joten sinne on varmasti entistäkin mukavampaa majoittua. Asuntolassa pääsee myös loistavasti mukaan sosiaaliseen elämään, me ainakin järjestimme todella paljon bileitä! Ja tosiaan asuntolan yhteydessä kuntosali, pesutupa ja sauna. Huoneiden sisustus on mukavaa Artekia. Koulun ruokalassa saa loistavaa ruokaa, joka tosin maksaa erikseen.

      No niin, tässä paljon sekavaa sepostusta vasta Akatemiasta "valmistuneelta"!

    • akatemialainen

      Älkää ainakaan muuttako Akatemian asuntoloihin. Ainakin isossa asuntolassa on sisäilmaongelmia, joiden takia porukkaa on joutunut muuttamaan pois Akatemialta.

    • Anonyymi

      Lääkislinjan kemian opettaja on ainakin tosi erikoinen tapaus... Ei mitään kurssi- eikä tuntisuunnitelmaa, tunnit menee lähinnä siihen kun kuunnellaan miten hän kiukuttelee materiaalista. Ei osaa auttaa tehtävissä, koska ei angsteiltaan kykene tutustumaan materiaaliin. Ihan naurettavaa kuraa koko paska....

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hengenvaaralliset kiihdytysajot päättyivät karmealla tavalla, kilpailija kuoli

      Onnettomuudesta on aloitettu selvitys. Tapahtuma keskeytettiin onnettomuuteen. Tapahtumaa tutkitaan paikan päällä yhtei
      Kauhava
      197
      6841
    2. Ootko rakastunut?

      Kerro pois nyt
      Ikävä
      159
      2026
    3. Onhan sulla nainen parempi mieli

      Nyt? Ainakin toivon niin.
      Ikävä
      113
      1678
    4. Ujosteletko tosissaan vai mitä oikeen

      Himmailet???? Mitä pelkäät?????
      Ikävä
      51
      1380
    5. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      55
      1228
    6. Möykkähulluus vaati kuolonuhrin

      Nuori elämä menettiin täysin turhaan tällä järjettömyydellä! Toivottavasti näitä ei enää koskaan nähdä Kauhavalla! 😢
      Kauhava
      50
      1098
    7. Älä mies pidä mua pettäjänä

      En petä ketään. Älä mies ajattele niin. Anteeksi että ihastuin suhun varattuna. Pettänyt en ole koskaan ketään vaikka hu
      Ikävä
      99
      1055
    8. Reeniähororeeniä

      Helvetillisen vaikeaa työskennellä hoitajana,kun ei kestä silmissään yhtään läskiä. Saati hoitaa sellaista. Mitä tehdä?
      Kouvola
      6
      977
    9. Tarvitsemme lisää maahanmuuttoa.

      Väestö eläköityy, eli tarvitsemme lisää tekeviä käsiä ja veronmaksajia. Ainut ratkaisu löytyy maahanmuutosta. Nimenomaan
      Maailman menoa
      251
      934
    10. Kävit nainen näemmä mun

      Facessa katsomassa....
      Ikävä
      41
      919
    Aihe