Kertokaas viisaammat, että myydäänkö nyt (tai vähän keväämmällä) istutuksia, joissa on esim. helmililjaa, skillaa, lumikelloa yms. näitä kevätkukkijoita istutettuina ruukkuun tms.? Eli joista saisi iloa sisälle ennen kuin ulkona kukkivat. Eli tarkoitan nyt sitä, että ne saisi itse kasvattaa ja ihmetellä niiden kasvua sieltä alusta alkaen. Onhan näitä esim. narsissi-istutuksia pääsiäisen aikaan, mutta en nyt tarkoita sellaisia valmiita istutuksia, jo kukassa olevia.
kevätkukkijoista
3
518
Vastaukset
- Millamaaria
Olisi pitänyt istuttaa jo syksyllä, ja viedä kellariin tai muuhun viileään paikkaan (purkit hyvä laittaa jätesäkkiin,johon muutamia ilmareikiä, jotta tasainen kosteus säilyisi), n. 10 viikon päästä voisi tuoda valoisaan ja viileään, jolloin kasvu jo hyvässä alussa ja alkavat kukkimaan.
Tätä sanotaan hyötämiseksi. Itse olen monena syksynä ostanut ale-sipuleita halvalla ja hyötänyt niitä itse. Tosi hauskaa seurata kasvua. Kesällä tai keväällä isutan ne sitten puutarhaan, jossa useat sitten kukkivat seuraavana keväänä.
Suosittelisin käymistä kirjastossa esim. Sipulit ja mukulat niminen kirja tosi hyvä, jossa neuvotaan tätä hyötämistäkin.
Mukavaa keväänodotusta!- aloittaja
Siis vielä korjausta aloitukseen jonka unohdin laittaa. Eli tiedän kyllä että itse olisin voinut laittaa syksyllä ruukkuun. (olenkin kyllä istuttanut, mutta ulos maahan odottamaan kevättä)
Mutta myydäänkö siis tälläisiä istutuksia kukkakaupoissa tms? - Millamaaria..
aloittaja kirjoitti:
Siis vielä korjausta aloitukseen jonka unohdin laittaa. Eli tiedän kyllä että itse olisin voinut laittaa syksyllä ruukkuun. (olenkin kyllä istuttanut, mutta ulos maahan odottamaan kevättä)
Mutta myydäänkö siis tälläisiä istutuksia kukkakaupoissa tms?Olen nähnyt myytävän näin kevättalvella kukkakaupoissa ja esim. Stockalla mm. helmililjoja ja krookuksia hyödettynä ja pääsiäisen aikaan tietenkin narsisseja.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 23014879
Uusnatsien ilkivalta Joensuussa jatkuu.
Saavat mellastaa persujen suojissa miten haluavat. Särkevät ja tuhoavat toisten omaisuutta, tähän on johtanut persujen m212247Voima biisejä, mikä antaa hyvää mieltä ja vomaannuttaa
Mikä antaa voimaa ja hyvää mieltä, jos tuntuu hankalalta ja vaikealta, voima biisi tai biisejä?381883- 1561320
Huomenna sähkö maksaa jo yli 60 snt/kWh. Milloin ALV putoaa?
Kysynkin persuilta, että milloin aiotte pudottaa sähkön arvonlisäveron kuten Marinin hallitus teki sähkön hinnan noustes951260- 281159
- 121921
Huomioon ottaminen
Oletko osannut ottaa kaivattusi tai hänen (mahdolliset) tunteet huomioon? Oletko sivuuttanut ne tarkoituksella tai vahin30902Sinkkusiskoni pliis kertokaa
Sinkkunaisena haluaisin joskus normaalia läheisyyttä ja yhdessäoloa, ilman velvoitteita. Olen vapaa ja lapseton, eikä ex81744Nainen, se on sellainen juttu että kun sä vain nautit
Niin me miehet tehdään ne työt että sä voisit nauttia. Kato siinä ku sä meet mukamas töihin suojatyöpaikkaas lämpimään t80708