Oletteko autoilijat huomanneet että Espoossa kuitinmäentiellä siinä Vehon kohdalla on kolme suojatietä hyvin lähekkäin? Oletteko koskaan pysähtyneet suojatien eteen? Tiedättekö mitä laki määrää? Vai oletteko vaan niin saatanan tyhmiä että ette ymmärrä sitä? Vaikka ette selvästikään sitä ymmärrä niin eikö teillä ole minkäänlaisia käytöstapoja? Jalankulkijat seisovat suojatien edessä pakkasessa minuuttitolkulla ja letka autoja ajaa ohi ilman pienintäkään aikomusta noudattaa liikennesääntöjä tai hyviä tapoja.
Tiesittekö
autoilijat
561546
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 56
Vanhimmat
tiedätkö kuinka paljon se aiheuttaa lisää pakokaasu päästöjä, kun 20 autoa pysähtyy ja lähtee liikkelle tämmöisellä pakkasella?
Joten hyvin joudat odottelemaan. Laita enemmän vaatetta päälle, ja hieman positiivisempaa asennetta, niin kyllä se siitä.
...kun olisi minun poikaystäväni niin menisipä vaihtoon melko nopeasti.
Sinun 6-7 vuotiaan tyttäresi koulumatka osuu vastaavanlaiselle reitille.
ei velvoita normaalisti pysähtymään suojatien eteen. Normaali varovaisuus riittää. Paitsi, jos joku auto on jo pysähtynyt, niin suojatien eteen pysähtynyttä autoa ei saa ohittaa pysähtymättä.
...kun et näköjään kerralla oppinut. Laki nimenomaan velvoittaa pysähtymään jos jalankulkija on aikeissa mennä suojatielle. Napsahtaa 12 päiväsakkoa liikenteen vaarantamisesta jos jätät pysähtymättä. Tai siis napsahtaisi jos poliisit osaisivat ja viitsisivät tehdä sitä työtään mistä heille palkka maksetaan meidän kaikkien verorahoista.
...ja käytöstavat. Eivätkö ne velvoita sinua ollenkaan? Toisaalta kyllä lakikin velvoittaa mutta olet ilmeisesti niin tyhmä ettet oppinut tätä autokoulussa eli hukkaan meni sulla nekin rahat.
nyt tarkoitin normaalitilannetta. Siinä voi joku seisoskella, mutta läheskään aina ne ei näytä aikeita vaan odottavat vapaata väliä. Näissä tilanteissa ei tarvitse pysähtyä.
En minä tietenkään kenenkään päälle aja, jos on astumassa suojatielle. Tottakai suojatien lähestyessä täytyy noudattaa erityistä varovaisuutta ja auto on saatava pysähtymään tarvittaessa.
mitä sä sönkötät. Viiraaks sulla päässä vai? Ei kai kukaan nyt jossakin Espoon taajamassa pysähdy joka ikisen suojatien eteen nähdessään jalankulkijan seisomassa suojatien kohdalla.
Onks Espoo niin köyhä kaupunki, ettei ole varaa hankkia joka suojatielle liikennevaloja.
Vai onks se niin, että siellä kaikki vatipäät ajelee päin punaisia, niinkuin se loistoautoilija kehuskelee.
Ainakin me BMW kuljettajat täällä Espoossa olemme herrasmiehiä ja pysähdymme AINA suojatien eteen jos sinne on joku aikomassa mennä. Säännöt määrää ja se on myös hyvää käytöstä. Siitä sinä et taida tietää mitään mutta juuri siitä syystä sinulla ei tule koskaan olemaan uutta BMW:tä. Mukavaa loppupäivää!
Meinaatko että jos inssiajossa jätät pysähtymättä kyseisessä tilanteessa niin suoritusta ei hylätä? Mietipäs uudestaan. Se että joku odottaa vapaata väliä tarkoittaa juuri sitä että on suojatielle menossa ja silloin kuuluu pysähtyä. Miten vitun tyhmä sä oikeasti olet? Miten siihen suojatielle kukaan voi astua kun letka autoja menee puskuri puskurissa ohi? SIIHEN PITÄÄ PYSÄHTYÄ!!! Todella harvoin siinä suojatien edessä kukaan turhaan hengailee.
Mitäpä luulet että tapahtuu jos joku seisoo suojatien edessä eikä ole astunut sille. Minä pysähdyn siihen ja sinä törmäät takaa autoni perään. Kumman vika? Aivan. Pitääkö siihen pysähtyä vai ei?
Kaivapa nyt oikein lakikirjasta se kohta jossa velvoitetaan autoilija pysähtymään jos jalankulkija on aikeissa mennä suojatielle.
Ensinnäkin sanamuoto on: "on suojatiellä tai astumassa sille" (lainaus ulkomuistista).
Toisekseen velvoitetta pysähtymiseen ei ole.
Kokeile. Finlex.fi. Saatat yllättyä.
Ei muuta kuin jalkaa suojatielle. Kyllä autot pysähtyvät kun jokainen hoitaa hommansa.
Terve menoa järki.
Jalankulkijan on oikeasti tehtävä aikeensa selviksi. Pari kertaa olen suojatien vieressä seisovan jalankulkijan takia pysähtynyt. Toisella kerralla meni viitisen sekuntia ja sitten tuo tajusi mennä yli - toisella kerralla ei ollutkaan menossa. Onneksi ei ollut ruuhkaa.
Ja laki ei sano mitään pysähtymisestä tuossa tilanteessa.
> Mitäpä luulet että tapahtuu jos joku seisoo suojatien edessä
> eikä ole astunut sille. Minä pysähdyn siihen ja sinä törmäät
> takaa autoni perään. Kumman vika?
Peräänajajan.
> Aivan. Pitääkö siihen pysähtyä vai ei?
Ei pidä.
...aikeet selvät kun jalankulkija tärisee pakkasessa suojatien edessä ja katselee peloissaan kun autoletka ajaa niin kovaa ohi ettei väliin uskalla millään mennä yrittämään? Luuletko ihan oikeasti että huvikseen se siinä vaan hengailee?
Se ettei jalankulkijat uskalla mennä yli on autoilijoiden aiheuttama välinpitämättömyys liikennesäännöistä. Saisi tosiaan poliisi puuttua asiaan. Tässä maassa ajetaan kuin itänaapurissa. Parempi malli löytyisi länsinaapurin puolelta. Siellä sentään on säännöt ja normaali kohteliaisuus hallinnassa.
Asia on juuri kuten sanoit, 32§ tieliikennelaista. Se todellakin velvoittaa pysähtymään jos joku seisoo suojatien edessä ja tulkitaan aikomukseksi astua suojatielle. Asiasta on myös useita eri oikeusasteiden päätöksiä. Koitapa väittää poliisille muuta.
Et uskaltaisi itsekään laittaa jalkaa suojatielle pääkaupunkiseudun aamuruuhkassa.
...ihan varmasti pitää. Mitä sulle sanottiin autokoulussa? Missä sun käytöstavat on? Vai onko niitä? Eikö äiti opettanut?
En muista mitä autokoulussa asiasta sanottiin, mutta mitä väliä sillä on? Ei autokoulussa yritetä opettaa ajamaan vaan läpäisemään ajokoe.
Käytöstavat ovat oikein hyvät, kiitos vaan.
Sinulle suosittelen tutustumista lakitekstiin.
Miten muuten ajat esim Helsingin keskustassa kun et pääse kääntymään ilman nuolivaloa?
Ei velvoita pysähtymään. Suojatien edessä seisominen ei muuten velvoita mihinkään.
Suojatiellä olevalle tai suojatielle astuvalle jalankulkijalle sen sijaan on annettava esteetön kulku. Jos tämä onnistuu pysähtymättä, niin siitä vaan. Esim. monikaistaisella tiellä voi ihan hyvin ajaa jalankulkijan takaa tämän mentyä, ei tarvitse odottaa että kaikki kaistat on ylitetty.
Esteetön kulku ei tarkoita pysähtymistä, eikä tien vieressä seisovia tarvitse väistellä.
Kyllä näitä näkee jotka odottavat siinä kyytiä, tms. Seisovat siinä ja katselevat liikennettä että koska se mies sieltä tulee hakemaan...
Voihan siihen pysähtyä. Sitten koko jono seisoo useita sekunteja ennen kuin uskotaan ettei se tule yli... Ja pari autoa myöhemmin uudestaan.
Ei näin.
Mennään lakien mukaan ja sujuvasti. Eli jos ollaan menossa yli niin mennään yli. Jalkaa vaan tielle niin autot tekevät tilaa. Aina.
Bemarilla ajavat jupintapaiset. Monellakin heistä on kurja homma ja kurja liksa, mutta työnantajan omistamalla autolla ajetaan kuin seitsemän miestä. Välillä pistetään mustat lasit silmille ja luikitaan hakemaan sossusta toimeentuloavustusta, kun luotto korttivelka oikein tukistaa.
Kyllä olet ja lisäksi olet niin törkeäkäytöksinen että annat jalankulkijoiden seisoa suojatien edessä kun itse ajat lämpimällä autolla perse penkissä ohi. Niillähän saattaa olla vaikka kiire bussille. Ei selvästikään mitään tapoja sulla. Sanoi liikennesäännöt mitä tahansa. Ainakaan ne eivät kiellä pysähtymistä.
...velvoittaa. Suojatien edessä seisominen katsotaan ihan missä tahansa oikeudessa aikeeksi mennä suojatielle jollei kyseinen henkilö ole sitä paikalla erityisesti kieltämässä.
...jalka tielle tuossa alkuperäisen kirjoittajan mainitsemassa kohdassa klo 8.00 aamulla. Saat pullakahvit.
Onpas sinulla logiikka. Jos jokin ei ole kiellettyä se on pakollista? Joo-o.
Ja minä päästän edelleen AINA jalankulkijat yli, kunhan he osoittavat olevansa menossa yli, siis jalkaa tielle. Kohtelias jalankulkija usein odottaa sen muutaman sekunnin että autojonoon tulee tauko ja menee sitten. Minä yleensä en. Minä menen kun tulen suojatien kohdalle.
Olkoon vaan menossa yli (se on jo bonusta), mutta pysähtymistä ei vieläkään laissa vaadita. :)
Aika aikaisin pitäisi espooseen rantautua, mutta voisihan tuota käydä kokeilemassa.
...paljon mitään lukemastasi. No ei se mitään. Tuolla toisaalla parkkipaikkakeskustelussa käy selvästi ilmi että olet joku ihme minäminä asenteella oleva omaan napaan tuijottaja kenellä ei ole käytöstapoja etkä todellakaan osaa ottaa muita ihmisiä huomioon. Veikkaan että olet nainen ja vielä ainut lapsi.
...ulkona seisoskeleva jalankulkija kohteliaasti odottaa kun sisällä istuva autoilija menee ohi? Niinkö? Olet siis vilpittömästi sitä mieltä että jalankulkijan on osoitettava sitä kohteliaisuutta. Pitäisiköhän perehtyä niihin käytöstapoihin vähän paremmin.
...ei ole muuta vaihtoehtoa. Tässähän puhuttiin tästä tienpätkästä Espoossa. Tuskinpa edes tiedät mistä puhut.
Ei se silti siihen asiaan mitään vaikuta. Mulla on ainakin omasta mielestäni ihan o.k. duuni ja vuosiansiot huomattavasti suuremmat kuin mitä 2006 mallin Bemarini maksoi. Ostin sen myös käteisellä ilman velkaa. Veikkaanpa että enemmän niitä velka-autoja on muissa merkeissä. Aika harva ostaa viimeisillä rahoillaan tai vielä sen päälle velaksi 50k€:n auton. Kannattaisikohan miettiä tuo kuvio uudestaan.
Aika hyvin vedit. En tiedä minkä verran olet tätä palstaa seurannut mutta tällä rottanimimerkillä kirjoittava henkilö todellakin on minäminä asenteella ja pahimman luokan omaan napaan tuijottaja. Suosittelen ignooraamaan hänen kommenttinsa täysin. Meitä on moneen junaan ja tälle ihmiselle muut kuin hän itse ei juuri merkkaa. Raukka kuvittelee vielä olevansa oikeassa mutta kyllä se totuus siitä valkenee kun kerran napsahtaa omalle kohdalle. En tiedä miten hän haluaisi autoilijoiden toimivan jos vaikka oma lapsi seisoo siinä suojatien edessä tai alkaa tarjoamaan jalkaa ajoradalle.
Luuletko monenkin jalankulkijan tuntevan tuon sinun määritteesi ylittämisen aikeesta - että jalan TÄYTYY olla tiellä?? Tuskin. Kyllähän sitä täysjärkinen muutenkin ymmärtää jos joku ihminen on aikeissa ylittää tien tai jos tämä vaan seisoskelee siinä tien varrella. En muistaakseni IKINÄ ole pysähtynyt suojatien eteen niin että olisikin osoittautunut ettei jalankulkija olisikaan ollut menossa tien yli.
Ei sen puoleen, voihan sitä kommunikointia aina selkeyttää. Itse näytän usein kävellessäni "anna mennä vaan" kädellä ja vastaavasti autoillessani vilautan pitkiä jalankulkijalle merkiksi siitä, että olen huomannut tämän ja aion pysähtyä. Menettelemällä tällä tavalla usein riittää jo pelkkä vauhdin hidastus. Eteenkin näin talvella annan usein autojen mennä, sillä liukkaalla kelillä ihminen pysähtyy ja lähtee liikkeelle huomattavasti pienemmällä vaivalla kuin kahden tonnin auto.
Ei lakikirjassa sanota mitään esim. oven auki pitämisestä muille mutta kuitenkin sitä harrastaa melko moni...
Ajatteletko sitten noissa suojatietilanteissa "Onpa mummo ihan sen näköinen että saattais hyvinkin olla asiaa tien toiselle puolelle, mutta eipä näytä kantapää olevan tiellä joten en varmasti pysähdy!"? Vai oletko niin teoreettinen henkilö, ettet oikeasti ymmärrä että joku on menossa tien yli ellei hän täytä lakikirjan määritelmää tästä toimenpiteestä?
Turha tuijottaa noita pykäliä silloin kun kuitenkin liikutaan "varmemmalla puolella" jalankulkijan turvallisuuden kannalta. Terve järki, normaali kohteliaisuus ja kanssaihmisten huomioon ottaminen pitäisi myös merkitä jotain. Eri juttu olisi jos laki kieltäisi pysähtymisen. Silloin mennään tietysti pykälien mukaan.
Paljon kannattaa tulla näille palstoille elvistelemään palkoista ja autoista mitä omistaa.
Kuka uskoo ja ketä yleensä kiinnostaa?
Mutta ihan mielenkiinnosta, väitätkö että tuossa kohtaa koko ajoväylä (molempiin suuntiin, vai onko yksisuuntainen) on tasan auton levyinen?
En tiedä onko koskaan mielessäsi käynyt, mutta molemmat voivat olla kohteliaita.
Jalankulkijan menoa ei paljoa hidasta jos muutaman sekunnin siinä odottaa että autojono menee edestä, kun taas pysähtyminen jalankulkijan takia pysäyttää koko jonon.
Ilmeisesti tästä johtuen monet jalankulkijat osoittavat käytöksellään halukkuutensa luopua oikeudestaan kävellä suojatien yli, ja odottavat kiltisti luontevampaa rakoa. Tällöin ainut kohtelias teko on mennä ripeästi ohi että tilanne purkautuu nopeasti. Siihen kun pysähtyy arpomaan niin menee monelta päivä pilalle.
Parkkiruutukeskustelussa yritin ajaa läpi linjaa joka antaisi lisää tilaa kaikille parkkipaikalla, mutta eipä kelvannut näille MINÄ AJAN NYT TÄHÄN -tyypeille... Tosin vastaväitteiden tasosta päätellen eivät olleet kyllä auton ratissa vielä kovin montaa ajotuntia viettäneetkään. Peruuttaminen opitaan varmaan vähän myöhemmin.
Mitä tähän suojatiekeskusteluun tulee, mitä vikaa on sujuvassa ja kohteliaassa liikenteessä jos se vielä sattuu olemaan lain mukaista? Kaikki pääsevät etenemään, ja jalankulkijan ehdoilla mennään.
Ilmeisesti ne vähäisetkin järkiperäiset kommentit on nyt sitten käytetty kun pitää oikein henkilöä vastaan hyökätä. :)
...kun vaivauduit tuollaisen viestinkin kirjoittamaan. Kateellinen paska. Eihän tuo edellinen kirjoittaja mitään elvistellyt. Selitti asiat niin kuin ne on. Elvistely on sitäpaitsi täysin mahdotonta ilman kateutta ja se se vasta säälittävää on.
Tässä puhuttiin siitä mistä ensimmäinen kirjoittaja kirjoitti. En väitä mitään. Tule ja totea paikan päällä niin tiedät itsekin mistä yleensä puhut. Varsinainen asiantuntija. Kannattaisikohan olla hiljaa kun ei ole pienintäkään käsitystä mistä on kysymys, mitä itse luulet?
Yritit ajaa läpi skenaariota mikä on sekä teoriassa että käytännössä mahdoton.
Aika pitkälle samoilla linjoilla jatkat täälläkin. Olemme kuitenkin huomanneet että olet niin tyhmä ettet suostu sitä itse milläänm myöntämään joten kanssasi keskustelu on jokseenkin turhaa. Toisaalta niin on myös mielipiteesi.
Missä helvetin tuppukylässä sä oikein asut? Et siis todellakaan tiedä yhtään mistä tässä puhutaan. Tuossa kohdassa ei puhuta sekunneista kuten ei monessa muussakaan paikassa pääkaupunkiseudulla. Olisit jo hiljaa, jookos.
Tässäpä lainaus ensimmäisen kirjoittajan viestistä: "Tiedättekö mitä laki määrää?"
Minä tiedän, te ette.
Teoriassa ajamani linja on erittäinkin mahdollinen.
Käytännössä se toimii osin, eri muutama auto kun vierekkäin tuota linjaa käyttää, niin niillä autoilla on enemmän tilaa. Muut sitten parkkeeraavat ahtaasti jostain syystä (eivät osaa peruuttaa varmaan).
Tuppukylän nimi on Helsinki.
Jos odottaminen kyllästyttää niin menisivät yli. Autot tekevät kyllä tilaa, ainakin täällä Helsingissä. Aina.
...tietä Helsingissä. Juuri koskaan. Ydinkeskusta on lievä poikkeus mutta vähänkin syrjemmällä autoilijat ajavat jalankulkijoista piittaamatta.
Totta, Helsinki on tuppukylä. Huomaahan sen jo autoilijoiden käytöksestä jalankulkijoita kohtaan.
Ei, sinä et tiedä.
Täytyy myöntää etten ole lähiöissä pahemmin jalan kulkenut (mutta eipä niissä juuri ole autojakaan).
Ainakin kantakaupungilla tietä saa aina.
Sepä se. Jalankulkija seisoo suojatien vieressä. Ja ihmettelee. Eivät pysähdy. Vaikka minä olen aikeissa astua suojatielle.
Miten olet ajatellut näyttää sen aikeesi? Jos näytät vähänkään, pysähdyn. AINA. Enkä selittele. Mutta jos vain vietät aikaa tien varressa, ajan ohi.
Käykää katsomassa esim. Tukholmassa. Siellä kulttuuri on kohdallaan. Kun suojatietä lähestyy jalankulkija, hän jatkaa matkaansa ja mahdollinen auto pysähtyy. Sitä ei arvota joka kerta erikseen. Ja jos et pysähdy niin poliisi tulee ja ottaa kortin määräajaksi pois. On vaikuttanut.
Suomessa ainakin Oulussa näkee vähän vastaavaa. Siellä jalankulkija on sellainen kingi, että oksat pois. Se on kulttuurikysymys. Jos joudut liikennetilanteen vuoksi pysähtymään, älä tee sitä suojatiellä. Siellä hakataan nyrkillä auton kattoon.
Täällä jalankulkijat eivät kertakaikkiaan uskalla kävellä suojatietä kohti niin reippaasti. Tämä johtuu siitä että suurin osa autoilijoista on niin paskiaisia etteivät todellakaan pysähdy tai edes lähesty suojatietä sellaisella nopeudella että ehtisivät pysähtyä kuten laki edellyttää. Sitten täällä naristaan jostain sumuvalojen käytöstä, ei jeesusperkele...
Tuo on oikeasti paha paikka. Autoilijat ajvat ihan liian kovaa kun huomioi tilanteen missä on kolme suojatietä suht' lähekkäin. Lisäksi kyseisessä paikassa on mäen ja valaistuksen sekä vastaantulevien autojen valojen vuoksi todella vaikea huomata jalankulkijoita. Olen kolaroinut tässä paikassa kaksi kertaa kun joku on tullut perään pysähtyessäni suojatien eteen. Syyllinen on tietysti löytynyt heti. Toisella kerralla kolaroija oli taksi. Hyvinpä oli ammattimiehellä liikennesäännöt hanskassa. Aion jatkaa samalla linjalla tästä eteenkin päin. Pitää varmaan kiinnittää joku varoitus auton takalasiin: "Huomio! Pysähdyn suojatien eteen antaakseni tietä jalankulkijoille". Auttaisikohan. Vastaavia paikkoja on pääkaupunkiseutu täynnä. Tai eihän se niistä paikoista ole kiinni. Autoilijat vaan paskat välittävät suojatien merkeistä ja poliisit eivät puutu asiaan vaikka minäkin verorahoistani heidän palkkaansa maksan. Hukkaan menee nekin rahat. Pitäisiköhän tehdä valitus hallinto-oikeuteen että saisin sen osan veroistani takaisin.
katsotaan joudanko hiljentämään!
...polkupyörän tuollaisen ääliön eteen kun olin sitä taluttamassa suojatien yli. Kirjoitin siitä tännekin. Oli kiva seurata tyypin vaahtoamista kun meni Volvosta keula paskaksi. Sai vielä sakot ja minä uuden pyörän. Tervetuloa vaan kokeilemaan.
Ja pysy raukka ensikerralla siinä pyöräsi päällä kun työnnät sen auton alle!!!!
kiitos tiedosta.
Eikö siinä liikennevaloissa seisoskellessa ole mukava hieman levähtää, että jaksaa sitten kävellä tai juosta nopeammin, jos on vaikka bussiin kiire ? Ja jos on niin palava hinku, niin töppöstä vaan suojatielle, jos lähestyvän auton nopeus ei näytä liian suurelle. Kyllä normaaliautoilijat aina pysäyttää, mutta eihän sitä voi varmaksi sanoa millainen teiden ritari sieltä aina kohdalle sattuu.