Onko koira islaminuskoisille jokin paholainen? Rappukäytävässä huivipäiset naiset pomppivat seinille ja älisevät kilttiä mustaa koiraani peläten, joskus säikähdämme minä ja koira enemmän sitä teatteria ja varsinkin jos kulman takaa tullaan. Onko koiran värillä väliä vai pelkäävätkö muslimit kaikkia koiria?
Joskus olen vähän ärähtänytkin kun itsekin pelästyin: että ei sitä tarvitse pelätä, toisinaan vaan huvittaa....Suomessa kun on miljoona koiraa ja niitä pidetään täällä "ihmisen parhaina ystävinä."
Mikä uskomus koiriin liittyy??
8
802
Vastaukset
- muhaha
koira "rikkoo" puhtauden, eli jos koira nuolaisee yms niin et ole enään puhdas :p. Sitäkin ememmän vaikuttaa se, että kun ihmiset lähtevät kotimaastaan (puhutaan nyt islamilaisesta maasta) koiria ei pidetä oikein koti eläiminä ja siellä seikkailevat koirat levittävät tauteja ja purevat ihmisiä(kunnolla). joten kun he saapuvat suomeen tai muuhun maahan missä koiria pidetään lemmikki eläiminä he eivät ymmärrä ja luulevat koiria samanlaisiksi kuin kotimaassaan.
periaatteessa ihan kulttuuri/ihmis kohtanen.- Isoptera
Ja mitähän ne muslimit sitten täältä hakevat? En ollenkaan ymmärrä miksi he tänne tulevat... voisitko valaista asiaa?
Saastaistahan se on koko Euroopan kristitty väki, koiria koko kopla, niin miksi puhtaat muslimit tänne änkeävät??????
T: islamista jotain tietävä
- Uskomus.....
Siita, etta huoneisto missa on koira/koiria ei enkelit astu..
Lisaksi, etta arabi maissa ei koiria pideta kotielaimina lainkaan. Koirat on kulkukoiria ja levittavat tauteja, vesikauhusta alkaen. Ja kayttaytyvat yleensa varsin agressiivisesti..- rakin naapuri
jotkut paskiaiset pitävät koiraa, tuota joka tunkion tonkijaa, ihmisen veroisena, jopa korkeampanakin olentona! Voiko suurempaa sairautta korvien välissä ollakaan?
- minulla on
kokonaista kaksi kissaa. Estävätkö ne enkelien pääsyn kotiini? No enpä vaihtaisi kissojani niihin, jos pitäisi valita.
Muslimimaissa taidetaan kohdella eläimiä muutenkin kurjasti. Täällähän ei juuri vesikauhuisia koiria näekään.
Lumivyöryyn Alpeilla joutunut muslimi pelkää bernhardilaista, joka hänet kinoksesta pelastaa, buahahaa. Säälittävää.
- muslimienKIN ystävä
Koira on likainen, kuten sika, muslimeille Koraanin mukaan. Mutta tottavie minuakin - ihan perusluterilaista - inhottaa kaupunkikoirien tunkeminen samoihin rappuihin ja omistajien lepsuus päästää koiransa nuuskimaan ja koskettelemaan vaatteitani.
- kuitenkin
Muslimit käyttävät koiria kuitenkin vaikkapa talonraunioihin hautautuneiden ihmisten etsinnässä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht1763407Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3732171Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii542117- 421998
Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua321481Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em931241- 541203
Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.
Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul4091114Jumala puhui minulle
Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles1171029- 47903