Toverit, kuinka pitkälle olemme valmiit menemään porvarivaaran uhatessa. Oletteko rintamassa mukana, jos Eero ja Lauri lähtevät pystyttämään yleislakkoa.
Työreformi ja sen jälkeläiset on pysäytettävä keinolla millä hyvänsä. Himoverottaja Niinistö pidettävä pois vallan kahvasta.
Työreformi ja sen jälkeläiset on pysäytettävä keinolla millä hyvänsä. Himoverottaja Niinistö pidettävä pois vallan kahvasta.
Vastaukset 10
Vanhimmat
punikkiveroja vielä nostamaan jollakin keinolla?
Jos joku vielä puhuu yleislakosta tässä tilanteessa, niin kyllä täytyy olla täysin pihalla siitä mitä maailmassa tapahtuu. Paperiliiton puheenjohtaja tuhosi paperiteollisuuden Suomessa. Suomalaiset yritykset investoivat enemmän ulkomaille kuin Suomeen, koska täällä jääräpäisyyttä riittää tuhoon saakka. Puhukaa muutkin järkeä tälle tyypille.
Kyllä johtajat Laurin ja Tarjan mahtikäskyä uskovat. Pelkona on koko maan seisahtuminen.
Salevaaran juttuja, sun on pakko olla joku paperityöläinen, sen verran änkyröiltä noi sun puhees kuulostaa. Suomessa tekee töitä muutkin kuin paperiänkyrät.
Olis niillä ainakin taito johtaa töitä. Laittasivat Tatjanat Lauritkin orlinkiin.
Seisooko sulla muu kuin järki.
Joka päivä on uutisia että jonkun firman toimintaa siirtyy ulkomaille. Varmimmin tämä tapahtuu puunjalostusteollisuudessa, kun Suomen tehtaat tuottavat tappiota ja ulkomailla pärjää hyvin. Puunjalostuksen seisahtaminen Suomessa vain parantaa firmojen kykyä säilyä hengissä.
tai koko Elcoteqin lopputoiminta Suomesta. Te siellä vasemmalla olette nyt politiikassanne tulemassa tienne päähän. Firmojen lähtö on alkanut ja jatkuuuuuuuuuuuuuuu. Olkaa nyt tyytyväisiä sosialistit.
Salevaara on nyt harvinaisen väärässä yhteiskunnallisesa tilannearviossaan.
Te demariketkut vaan kehittelette yleislakkoja ja muita vedätyksiä, vaikka Suomen teolliset työpaikat kävelevät tai suorastaan juoksevat ulos maasta.
Mistä te meinaatte kohta saada leivän pöytään ja hyvinvointia kansalle. Ei sosialidemokratia ja toisten kiusaaminen voi olla ihmisen elämän itsetarkoitus.
Uskokaa nyt hyvällä, ennen kuin seuraa mitään vielä pahempaa, että tämä maa on porvarikomennossa vähintään seuraavat neljä vuotta. Näin se vaan on.
Teidän konstit on viime vuosisadalta. Koettakaa keksiä jotain nykyaikaan sopivaa, niin uskottavuutenne paranee.
Taidat olla täysi pissipää. Mutta teikäläisten tavoitehan onkin saada valtio sekaisin. Kuvittelet varmaan siitä teille etua, mutta olet väärässä. Mistä saatte leivän? Teidän yleislakollenne käy kepulisti. Entä jos lakon alkamispäivänä irtisanotaan vaikka luokkaa 5000 ihmistä työpaikoistaan alkajaisiksi, koska eihän tällaisessa maassa kannata yrittää. Ja sitten päivittäin lisää samaan tahtiin. Siirretään firmat esim. Viroon ja siitä etelään. Vieläkö kauan lakottaa?