Elikkäs mikä mielestänne on paras koirarotu ja miksi?
Paras koirarotu
***
1027684
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 102
Vanhimmat
Sellaiset rodut joita on käyetty työkoirina, metsästykeen ym.
Ei niitä "hienoja" näyttelyihin jalostettuja koiria.
Noita ns. "työkoiria" ei ole jalostettu vääristyneiksi, vain ihmisen silmän iloksi. Kuten vaikka villakoirat jne.
Parhaita lajeja ovat siis metsästys ja vetokoirat, kuten vaikka huskyt ja ajokoirat.
1.Pohjanpystykorva
2.Rotweiler
3. Jämttlanninpystykorva
4. Pittbull
Samaa mieltä
Paras koira on aasialaisen keittiön mukaan valmistettu joka ei aiheuta allergioita eikä saastuta vaatteiden kautta julkisia kulkuneuvoja tai -tiloja. Toiseksi paras on hot dog kaikilla mausteilla =[}
Olen hankkimassa Chihuahuaa kun se on se maailman pienin koirarotu! Se on hyvin terve ja pitkäikäinen rotu ja syö vähän! Sen voi ottaa mukaansa lähes minne vain. Laittaa kassiin, kun käy esim. kaupassa.
Jos en saa Chihuahuaa, niin otan kiinanpalatsikoiran. Se on vähän edullisempi, mutta turkin hoito työlästä!
Chihuahuat on ihanii mutta äiti ei anna tätä pikku koiraa ottaa mutta sitten kun muutan omaan kotiin niin sit.....
On eläin rääkkäystä laittaa koira johonkin laukkuun vaikka pieni onkin!!! ei tarvitse ottaa mallia julkkiksista jotka tekevät mitä lystää mutta hoida koiraasi hyvin!!
sitä paitsi chihuaua ei ole maailman pieninkoira rotu!!
maailmanpieninkoirarotu on: Prazsky krysavik joka on vain enintään 20,5cm korkea chihuaua voi olla 24cm korkea!
Olet valitettavasti väärässä.
Prazsky krysavik eli suomeksi Prahanrottaterrieri: paino 1,5 - 3,5kg ja Säkä 20 - 23cm
Chihuahua: paino 1,5 - 3kg ja Säkä 15 - 23cm
Ei kyllä paljoa eroa ole, mutta ero se on pienikin, eli Chihu on maailman pienin koira.
Sama kun Tanskandoggista luullaan, että on suurin koira. Väärässä ovat ihmiset taas. Irlanninsusikoira kiilaa tanskan edelle.
Irlikset: Säkä uroksilla väh. 81cm
Taskat: Säkä uroksilla väh. 80cm
Taas ihan pikkiriikkinen ero, mutta irlis säkäkorkeudeltaan tanskista suurempi. Tosin Tanska kyllä painaa enemmän.
Mun kaverilla on chihuahua, en suosittelisi, hirveä räksyttäjä ja puree kaikkia!
idiootti älä sitä koiraa syytä, vaan niitä omistajia
Eihän se oo ees koira vaan ylisuuri hiiri!!!
Mun lempirodut on staffi ja schapendoes.
VÄÄRIN
irlanninsusikoira: 81 cm
tanskandoggi: 80cm
venäjänpohjamutakoira: 109cm
JA PAINAA PUOLET ENEMMÄN KUN TANSKAN DOGGI!
harmi,ei voida sulle chiuahuaks muuttuu! ne on söpöjä mut niissä on oikeesti hirvee hoito homma! meilä on ollu semmonen ja se räksytti ko hullu! sit me myytiin se.
nii,mut jos se oli pentu nii sille tuli hampaita törppö!
Chihuahuat on hirveitä se on rotta ja pienet rodut on HIRVEITÄ koiran pitää olla iso ettei erehdy hiirestä
Valitan mutta prazsky eli prahanrottakoira ei ole pienin rotu vaan se on se chihuahua. VALITAN ÄÄLIÖ
Prahanrottakoira voi olla isompi kuin chihuahua tai pienempi
american bulldogiin.
Lihaksikas iso koira.
Oikein koulutettuna ja hoidettuna aivan ihana.
onnittelut tulevalle hää parille!;-) lihaksikas ja komea koira,mahtavaa!!! ihana ihastus! kuinka monta kerrosta hää kakussa on? 100?200?300?400?500?600?700?800?900?1000?!? ihanaa!!!;-)
Berninpaimenkoira !!!
Kiinanharjakoira.
- pirtsakka päivän piristäjä
- jaksaa leikkiä loputtomiin
- ulkona viihtyy vaikka kuinka paljon(kesällä)
- harmi vaan, että karvatonversio paleltuu ulkona talvella.
meillä on semmonen ja se onntosi hankala koira
Sillä olipa koira mikä tahansa se ei petä.
Minä olen hurahtnut labradorinnoutajiin,muttä pidän koirasta kuin koirasta.Jokainen valitsee koiransa,mutta se pitää hoitaa ei vain ruokkia.
ULKoilun lisäksi se on huoomiotava myös sisällä
se vaatii rapsuttelua ja sille voi jutella se ymmärtää.Tämä on pieni vaiva siihen nähden mitä koiraltasi saat.Koira on ihmisen paras ystävä
laidasta laitaan suosikkeja jopa koirissakin..kärkinelikkö on tietysti newfoundlandinkoira.rottweiler.bernhardinkoira ja muista suursnautseri.saksanpaimenkoira.tanskandoggi
Suomenlapinkoira on vienyt sydämeni.
ovat kaikki niin ihania..
1.BERNHARDINKOIRA
2.BERNHARDINKOIRA
3.NEWFOUNDLANDINKOIRA
4.IRLANNINSETTERI PUNAINEN
5.IRLANNINSETTERI PUNAINEN
6.ROTTWEILER
7.SUURSNAUTSERI
8.LEONBERGER
9.MASTIFFI
10.SAKSANPAIMENKOIRA
11.DOBERMANN
DOBERMANNI ON MUN YKKÖS SUOSIKKI NE ON MEINAA NIIN IHANIA
Makuasioista ei voi kiistellä eikä parhaasta koirarodusta. Minulla on ollut erirotuisia/kokoisia koiria mutta tämä meidän kääpiömäyräkoira on mennyt syvälle sydämmeen. Ihanan jästipäinen rakastettava otus ja älykäs.
Itselläni kääpiösnautseri, kultainen luonne, mutta myös niin itsepäinen, hauska luonne.
Ompakysymys.....jokaisella on oma makunsa, josta ei voi kiistellä !!!!!
Omasta mielestäni satakunnanseisoja on PARAS!
sopii... on rotikka tai sakemanni. Itte olen tykästyny aktiivisiin koiriin, joiden kaa pitää olla kokoajan menossa. Plussaa on vielä haasteellinen koulutus. Joten itse olen päätynyt näihin kahteen rotuun.
Dogo Argentino = Erittäin älykäs ja niin kaunis.
Kiinanharjakoira = Pieni ilopilleri, hauska koiruus.
kyllä länsigöötanmaanpystykorva on paras. aina iloinen tohottaja. pienehkö koira jolla on ison koiran luonne ja eleet. helppo ottaa mukaan ja sosiaalinen tuntemattomillekkin ihmisille ja koirille=)
Jöötit on ihania meillä on neljä jööttiä kotona ja itselläni on kaksi
kaksi aivan ihanaa koiraa jotka on norjanharmaahirvikoira jeppe ja suomenjajokoira laku. kummatkin ovat ihania mutta minulla ei ole mitään suosikki/parasta rotua koska TODELLA JA TAAS TODELLA MONET koirarodut ovat aivan ihania!!!
en voisi edes ottaa mitään niin `PARASTA` rotua koska jok ikinen koira on oma persoonansa!
minusta on myös todella tyhmää vihata yhtä ainoaa rotua tai yhtä koiraa joka on joskus rähissyt sinulle! oma mielipiteeni tietenkin ottakaa kantaa!!
Aivan samaa mieltä
Mä rakasttan kaikenlaisia noutajia meillä on ollut kultainennoutaja Rasmus ja nyt on novascotiannoutaja Cassu. Niissä on vaan joku erityinen piirre josta mä tykkään
kleinspitz. Ihana rotu. Valpas, iloinen, nauravainen, helppo kouluttaa, älykäs. Varsinainen ilopilleri. Myös mittelspitziin pätee ihan samat sanat.
Mun mielstä paras rotu on Bichon Frise, Koska niil on tosi hyvä luonne, eikä niiltä irtoo karvaa.
Luonne: Iloinen, vilkas, helppo kouluttaa, lapsi rakas, reipas, tulee hyvin toimeen toisten koirien kanssa, Rakastaa temppujen tekemistä ja on miellyttämisen haluinen, sopii kerrostaloon, vanhukselle, lapsiperheeseen se kyl sopii paremmin.
Tietty turkin hoito aika töylästä.
Mut ei se oo mitään sen rinnalla miten paljon iloo koirasta on!!!!!!!!!!!!
Mulla on 3 Bichonii. Ne on niinku TOSI ihania!!!!!!!!! :D
Islanninlammaskoira tietenkin!!! Sopivan kokoinen, (säkä nartuilla 42c), iloinen ja leikkisä vielä vanhanakin. Aktiivinen ja sopii monenlaiseen tarkoitukseen; paimennukseen, vahtikoiraksi, perhekoiraksi lapsiystävällisyyden takia sekä koiratoimintaan esim. agilityyn, hakuun, jäljestämiseen, koska on todella oppivainen luonteeltaan. Kaikenlaisista koirista (eläimistä) pitävänä silti islantilaiset menee ylitse muiden:)
Tässä on mun lempparit koirat 1-5. 1 on paras , 2 on toisiksparas jne... näillä kaikilla on ihanat luonteet ja erityisesti 1:llä
1 : Suomenlapinkoira - Niin ihanan kiltti ja nöyrä luonne
2 : kultainennoutaja - ihana
3 : labradorinnoutaja -nätti
4 : Berhandilainen - ihanan iso
5 : Bichon Frise - ei niin allergisoiva
``Sama kun Tanskandoggista luullaan, että on suurin koira. Väärässä ovat ihmiset taas. Irlanninsusikoira kiilaa tanskan edelle.
Irlikset: Säkä uroksilla väh. 81cm
Taskat: Säkä uroksilla väh. 80cm
Taas ihan pikkiriikkinen ero, mutta irlis säkäkorkeudeltaan tanskista suurempi. Tosin Tanska kyllä painaa enemmän. ´´ VÄÄRIN! Pakistanin bulldoggi on maailman suurin koira rotu urokset n. 91,4–106,7 cm
Ja paras koira rotu on dogo argentino jos osaa kouluttaa oikein:) meilläki on sellane 6 v dogo argentino
Minun ehdoton suosikki on suomenlapinkoira. Kiltti, ystävällinen ja nöyrä. :)
Ehdottomasti Jack russel terrieri. Omani kuoli juuri eilen auton alle jäätyään, mutta ennen hänen hankkimistaan en pitänyt pieniä koiria koirina. Tämä kyllä oli enenmmän koira kuin moni iso. Lähti vaikka hirven perään, jos näki. Osasi osoitta mieltään, olla itsekäs, osoittaa hellyyttä, iloa ja paljon muuta. Sisällä käyttäytyi kuin hieno lady ja pihalla kuin hullu ad/hd tapaus. :D Yllätyin myös hänen vahtivietistä ja taidoista. Ei kukaan koskaan uskaltanut ilman lupaani astua kynnyksen yli. Siitä piti Sasha huolen. Vaikka olikin pieni koira, niin kummasti kaikki joista se ei pitänyt tai ei päästänyt sisälle pelkäsivät kuin mastiffia. Kai se oli se nopeus ja ärhäkkyys.
sashalla oli tapana "piirittää" tai istua naaman eteen ja murista. Piiritys oli sitä, että se juoksi tuntemattoman ympäri varmaan sen pari kertaa sekunnissa ja vahti ettei liiku mihinkään suuntaan.
Eli Jack russel ja mieluiten aito ja alkuperäinen britti, kuin suomen pilattu liian lyhytjalkainen kanta. Sairaita nuo kennel liitot ja jalostajat.
Jackrussell, ihana koira :)
Pakko sanoa chihuahua, kun tuo tuossa vieressä nyt nukkuu. Vaikka uskon että muukin rotu olisi voinut hurmata. Toisin kun tuolla ylempänä vähän kamalaan sävyyn tätä rotua palvottiin on Chihuahua omasta mielestäni ihanin koira suuren sydämmensä ja egonsa vuoksi. Todellakin suuri koira pienessä koossa, ovathan ne pippuritkin tulisia vaikka pienessä koossa ovatkin ;). Chihu on myös todella energinen ja uskollinen, todella ihmisrakas ja leikkisä. Pientä vahtiviettiä löytyy, mutta jos koiransa kouluttaa niin ei chihu mikään räksyttävä pieni koira ole.
Ja tietenkin, onhan tuo suloisin näky koko maailmassa!
Sekarotuiset ovat parhaita!
Meillä 1 sekarotuinen narttu.
5 rotua sisältää.
Se on kun ihmisen mieli! :DDDDDDDDDD
Siperianhusky: Kilttejä yleensä, riippuu koulutuksesta ja muutenkin aivan ihania.
MUN LISTA
1.bostoninterrieri
2.bokseri
3.american bulldoggi
4.staffoshiren bullterrieri
5.Dogo argentino
Jack russelin terrieri,itselläni on 4 vuotias poika,aivan uskomattoman ihana, oppii nopeasti temppuja, hänellä on pitkät hermot ja jos koiraani alkaa ärsyttää hän vain lähtee pois ja menee esim sängyn alle rauhoittumaan ei ikinä ole purrut. hänellä on kova tahdomvoima ja suojeluvietti mutta koulutuksella pysyy hyvin kasassa.::) suosittelen mutta vaatii paljon aktiviteetteja ja aikaa ulkoilutukseen ja leikkeihin,turkki on melko helppo hoitoinen, sitä pitäisi nyppiä mutta itse käytän trimmammossa 2kk välein talivisin harvemmin. itselläni siis 3 ja 4 vuotiaat lapset.
Kaikki spanielit, joista tosin ehdoton suosikkini on cockerspanieli. :) Luonne on ihana ja kiltti, tosin myös leikkisä. Cockerista saa myös monipuolisen harrastuskoiran, ja on muutenkin mielestäni minulle sopiva rotu. :) Muutkin spanielit ovat tosi kivoja, kuten fieldspanieli. ;)
Pomeraniaanit! :) Iloisia, uskollisia, reippaita ja avoimia (oikein koulutettuna, jos kouluttaa huonosti siitä saa elämäänsä suloisen tuohoajan,piirun hirviön... Näin kävi kamulleni...)
Lempparini on chihuahua ja bison frice!
P.S. Käykää kattoos Haluan seuraa keskustelu! Ja neuvokaa!!
1.Kaukaisianpaimenkoira
2.Landseer
3.Hovawart
4.Saksanpaimenkoira
5.Shiba
1 suomenpystykorva
2 karjalankarhukoira
3 suomenlapinkoira
4 suomenajokoira
5 norjanharmaahirvikoira
OLD LINE SIPERIAHUSKY
Oma koira on paras koira! Meillä on ollut Siperian husky, pari Alaskan malamuuttia, Sakemanni, ja nyt kermana pinnalla Westie ja Cairn terrierit. Eli tänään parhaat koirat on terriereitä.
Paras koirarotu on manchesterinterrieri tai beauceron.
Saksanpaimenkoira. Vaativa, mutta uskomaton rotu! PS. Mamman ei tarvinnut enää pelätä murtovarakaita, kun iso susikoira oli kotosalla 24/7.
australianterrieri
Sanoisin itse buldoggi..
Perustelen hieman: Ystävällinen, ei ole vaikea kesyttää, hyväksyy hyvin uudet perheenjäsenet ja vieraat, pienehkö murtohälytin, sopivan kokoinen.
Japaninpystykorva, kettuterrieri, kääpiö collie, collie ja chihuahua
Walesin springerspanieli ja karkeakarvainen mäyräkoira. Siinä mun lempparirodut :)
itsellä novascotiannoutaja ja se on kyllä paras rotu!!
Mun mielest kenialainen pohkeennuolijakoira on just paras -_-
perustelen sillä et tietty pohkeet pysyy puhtaina ;)
hmmm, paras rotu, ehkä valkoinen paimenkoira. en silleen osaa sanoa miksi, mutta olen aivan ihastunut tähän rotuun.
Mäyrikset!!! Söpöjä, osaa aina piristää ja karvaisuus (pitkäkarvasilla).
Hei, Olisiko kellään mielessä lapsiperheeseen sopivaa koiraa. Mieluiten pieni ja lapsiystävällinen. Meidän perheeseen on tullut hirveä koirakuume......
Tiibetinspanielit on ainakin yleensä lapsiystävällisiä eikä tarvi hirveesti liikuntaa ;)
Kymmenen parasta ovat:
1 Saksanpaimenkoira
2 Valkoinenpaimenkoira
3 Berninpaimenkoira
4 Dogo argenttiino
5 Staffit
6 Labradorinnoutaja
7 Vinttikoirat
8 Kiinanharjakoira
9 Dalmatiankoira
10 Kultainennoutaja
meillä labradori ,ei sen ihanampaa ole.ei räksytä on kiva perhekoira.
ollut monta vuotta ykkönen.
jippppiiiii...................
Mä ainakin tykkään tiibetinspanielista varmaan sen takia kun meillä on sen rotunen.
Tykkään myös shetlanninlammaskoirasta ja perhoskoirista ♥ Tykkään monista muistakin, mutta ehkä pienemmät on mun makuun.
Niitä on kyllä monia.. Mutta aloitetaas vaikka pitbulleilla, ihan mahtavia koiria! Myös dogo argentinot ja staffit on aivan vienyt sydämen. Erilaiset laumikset on kans aivan ihania, kuten owczarekpodhalanskit ja keskiaasiankoirat! Alkukantaiset koiratkin on niin valloittavia, esim. huskyt tai kaanaankoirat. Myös rottweilerit ja bullterrierit on ihania! Seurakoirat on vähän niin ja näin, mutta jotkut terrierit ja isot seurakoirat (nöffi, leonbergi) on mahtiksia. Villakoirat on kanssa ihania, löytykiin täältä kotoa yksi kääpiövillis. Isovillakoirat on
hei! olisiko teillä jotain koira ehdotuksia sureen yhdeksänhenkiseen lapsiperheeseen? Meillä on jo 1 labradorionnoutaja ja kaksi chihuahuaa, mutta vielä yksi koira olisi mukava meidän perheen pienenpien iloksi :)
1.Bostoninterrieri,
Pieni koira ison koiran olemuksella, energiaa ja luonnetta löytyy, silti sen verran miellyttämishalua että suht helppo kouluttaa, hyvä väsymätön lenkkikaveri, ja muutenkin haluaa osallistua kaikkeen touhuun, tulevat hyvin toimeen kaikkien ihmisten ja eläinten kanssa. Rakastaa läheisyyttä ja krapsutuksia, mutta ei ole sohvaperuna. Eivät pelkää mitään. Ja uskomaton kyky sopeutua tilanteeseen kuin tilanteeseen. Rakastaa temppuja, ja pelleilee, saa sut usein nauramaan, helppohoitoinen turkki, ei hauku juuri koskaan, ääntelee kylläkin. Rakastaa haasteita, eikä luovuta millään.
2. hyvin samantyylinen "säheltäjä", energiapakkaus kuin boston, leikkityylikin samanlainen, ottaisin mutta odotan että lapset kasvaa jotta voin tarjota säännöllisesti kunnon liikuntaa!
3.American bulldoggi, upea koira, upealla luonteella.
4.Staffoshiren bullterrieri, voimakas ja ihana luonne
5.Bourdeouxindoggi(kirjotinkohan oikein?) jotenkin vaan niin hieno vaikkei niin ketterä kuin edelliset, mutta näitä ihailen silti vaikka voimakkaat mutta samalla ketterämmät koirat viehättävät!
siis 2, suosikkiroduistani on:
2.Bokseri, on kuin isompikokoinen versio bostoninterrieristä
Coton de Tuléar
LABRATORIONNOUTAJA!!!ne on ihania!niitä on myös helppo kouluttaa!♡♡♡♥♥♥♡♡♡♥♥♥♡♡♡♥♥♥ annan niille 90000000000000000000 !!!!♡♡♡☆☆☆★★★♥♥♥
labratorionnoutaja♡♡♡
mikä ois hyvä keskikokoinen koirarotu 12 vuotiaalle hoidettavaks?
Ei haukkuis paljon
Bokseri. Oon täysin omistanu sydämmen niille
Olette kaikki unohtaneet leonberginkoiran, lapsirakas ja rauhallinen jättiläinen. Voisi oikeastaan kuvailla karhun näköiseksi. Itse en haluaisi mitään pientä räksyttäjä chihuahuaa. Kyllä, tiedä, että se on kasvattajasta kiinni millainen koirasta tulee, mutta on sanomattakin selvää, että chihuahuan luonteseen kuuluu haukkuminen ja tarkka vartiontihalu. Itse tosiaan pidän suurista koirista ja kun lenkkikaveria toivoo, niin leonberginkoira on ehdoton ykkönen. Jaksaa juosta pitkiäkin matkoja, eikä jää haistelemaan tien viereen jätettyjä "hajumerkkejä".
Pidän eniten bordercollieista kiinanharjakoirisra rotweilereistä ja mopseista
Oma koirani on paras. energiaa riittää, on paras kaveri (tosin vasta 13vkoo..),sulonen, ja aika jännän värinen huomioiden taustat eli 1/4 american bulldog, 1/8 hovawart ja loput eli aika paljon Argentiinan Mastiffi eli Dogo Argentino. Uskon että siitä kunnon koiran saa mutta on siinä hommaa ja vastuuta as you know
väristä siis se että lähes täysin musta, paitsi kuononpää valkoinen ja tassut ja kaulassa vähän. toisinpäin väritykset kuin tietääkseni ainakin puhtaas Dogos ja yleensä ainaki american bulldogis
jos omakotitalossa asut on paras napolinmastiffi
Cavalierkingcharles spaniel...helppo, kiltti sopivan kokoinen,ei räksy ja lapsirakas.
Minun suosikkeihin sisältyy setterit ja lähes kaikki FCI 7 koirat ja niiden lisäksi pitbullit, laumanvartijat ja kaikki yli 50cm koirat sheltti, belggari ja auspai. Ja kaikki aktiiviset isot rodut on myös mieleeni.
EN pidä pienistä koirista, enkä lyttyturvista(eb, ranskanbulldoggi, mopsi) jotka on SAIRAITA(valitettava fakta). Pienistä on huonoja kokemuksi, ja sairaat rodut(lyttynaamat, cavat,jotkut tipsut, chihut, boxerit, sakemannien näyttelylinja)
Kuka nyt haluaisi kannattaa sairaiden koirien jalostusta? Jos niiden jalostusta ei viedä edes parempaan suuntaan?
Kiinanharjakoira puuteri!!!!!!!!!!
Cavalier parhaat koirat ikinä.
Eikä huomattavaa ongelmia terveyden kassa.
Minulla Gull Dong ja Bully Kutta risteytys.Yksi hiippari jo teholla,suosittelen vilpittömästi tutustumaan Intian ja Pakistanin -rotuihin.Saa ainakin nauraa,kun "ei toivottu"-vieras pyrkii kylään.
Olet oikeassa,vahti ja suojelukoiran pitää olla tehokas,ei mikään Dobermanni.Jos sinulla näitä rotuja pentuna myytävänä,niin olisin kiinnostunut.Naapurin juopot oppisivat tavoille,kun päästäisiin repimään raajat irti.
1. Berninpaimenkoira
Terveysongelmat vaivaavat rotua, mutta terveys on kääntymässä parempaan suuntaan, eivätkä A/A 0/0-koirat ole ollenkaan harvinaisia.
2. Whippet
3. Gordoninsetteri
4. Dobermanni
5. Suomenpystykorva
1. IGP-linjainen Malinois
1. Knpv-linjainen Malinois.
3. Belgian ring-linjainen Malinois
4. Ranskan ring-linjainen Malinois
5. Mopsi
On ollu sekarotusia 3kpl ja sakemanni,collie,2 snautseria,brasilianterrieri,kaikki mukavia.Paras koira on josta ei lähde karvaa ja oppii helposti.Keskikoot helppoja ja kun ei katuuskottavuuden takia tarvii isoa koiraa.
Riippuu mihinkä tarkoitukseen on hommaamassa koiraa ja mitkä ovat omat mieltymykset. Vastauksia loputtomiin..
Me olemme puhuneet mopsin hankinnasta joka saattaisi olla joskus tulevaisuudessa ajankohtaista. Koira on söpö ja kiltti, hyväluonteinen sekä helppo niin turkin kuin ulkoilutuksen suhteen. Katsoisimme hyvin hengittävät vanhemmat jotta vähentyisi riski lyttykuonoisten koirien vaivoille. Toinen rotuvaihtoehto olisi (pieni) villakoira.
Söpö ja kiltti rotu sekin vaikkakin vilkkaamman oloinen koira jonka turkki olisi myös työläämpi mutta ei se olisi ongelma. Kouluttaisimme koiran hyvin sen ollessa pentu.
seinää suurempi vuori on vastaan tullut,kun on pienet nelijalkaset valmiita omaan kotiin.
ei voi ilmoittaa missään että tulisi yhteyden ottoja.
ei saa mainita sanaa koira tai rotua.
niin hylätään ilmoitus.
Onko kellään muilla näin hankalaa tai paremmin sanottuna mahdoton tapaus.
pitää kyllä olla parempi selvitys kuka on pentutehtailija .
rehellisisiä kasvattajia olemassa vaikka ei ole kennelissä.
n.2vuotta sitten oli edelliset pennut ja ostaja hyvin tyytyväisiä.
koiran myynti on estetty et voi edes ilmoitusta tehdä.