Naama täynnä näppylöitä

Olen 13 vuotias tyttö. Mielestäni mulla on kamala iho. Pieniä näppyjä naama täynnä. Olisiko mitään keinoa jolla ne saisi pois? Käytän joka ilta clerasilia (vai miten se kirjoitetaan) ja rasvaan naaman. Kouluun on nolo mennä ku kaikki kattoo.
4723
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

sitä cleralasilia ainakaan naamaan tunge, se vaan pahentaa asiaa monella. Jos on tosiaan vaan pieniä näppyjä, niin niihin varmasti tehoaa joku laadukkaampi sarja, esim. apteekin Louis Widmer sarja, on kalliimpi kuin ne kaupan tuotteet, mut silti kannattaa kokeilla. Tuotteet maksaa 10e molemmin puolin. Aika tehokas ainakin on. Ja voithan käyttää meikkivoidetta ja puuteria aknen peittämiseen, Lorealin True Match ja Maybellinen dream matte mousse ainakin mulla on peittänyt hyvin!

Äänestä

Minulle on auttanut parhaiten 'ruokakauppojen' tuotteista L'Orealin Pure Zone; deep action exfoliating wash. Kokeilin myos clearasilia, niveaa, lumenea jne. mutta parahaiten apua sai Pure Zonesta!

Luulen etta kun kyseessa on nuori iho, siihen ei valttamatta kannata viela apteekin kalliita tuotteita laittaa, kun mahdollisesti voi saada hoidon halvemmistakin tuotteista.

Ja pakko viela mainita, etta kaikki tuotteet ei vaikuta viikon sisalla! Useimmin jatkuva tuotteiden vaihto vahentaa tuotteen tehoa. Eli kun kokeilee uutta kasvojenpesuainetta, kannattaa kayttaa sita 3-5 viikkoa ennenkuin vaihtaa tuotetta!

Äänestä
  • Joo oon nyt käyttäny sitä clerasilia jo muutaman kuukauden. Ei ole pahemmin auttanut mutta oon nyt ajatellut vaan puhdistaa sitä ihoa sillä. Voisin koittaa tuota ainetta mitä suosittelit. Oon ajatellu mennä näyttämään ihoani lääkärille mutta ei vaan oo tullu aikaseksi. Niin muuten oon käyttäny yhtä rasvaa jonka nimi on L´OREAL Pure Zone Balancing Moisturiser ja tämä ei ole tehonnut, voisko sanoa millään lailla vaikka purkissa lukee: Ihosi on välittömästi ja näkyvästi tasaisempi ja pitkäaikaisesti kosteutettu. Se purkki on vaalean sininen. Ajattelin vaan että ei olis ollu sama aine kun tuo minkä sanoit tuossa. Tätäkin rasvaa olen käyttänyt jo muutaman kuukauden.

    Äänestä

  • -wilkku- kirjoitti:

    Joo oon nyt käyttäny sitä clerasilia jo muutaman kuukauden. Ei ole pahemmin auttanut mutta oon nyt ajatellut vaan puhdistaa sitä ihoa sillä. Voisin koittaa tuota ainetta mitä suosittelit. Oon ajatellu mennä näyttämään ihoani lääkärille mutta ei vaan oo tullu aikaseksi. Niin muuten oon käyttäny yhtä rasvaa jonka nimi on L´OREAL Pure Zone Balancing Moisturiser ja tämä ei ole tehonnut, voisko sanoa millään lailla vaikka purkissa lukee: Ihosi on välittömästi ja näkyvästi tasaisempi ja pitkäaikaisesti kosteutettu. Se purkki on vaalean sininen. Ajattelin vaan että ei olis ollu sama aine kun tuo minkä sanoit tuossa. Tätäkin rasvaa olen käyttänyt jo muutaman kuukauden.

    Vinkiksi että ei kannata mennä välttämättä lääkärille aknen takia. Itse kävin nuorempana ja sain kolmen kuukauden antibioottikuurin eikä auttanut yhtään! Akne parantuu usein itsestään iän myötä ja voit myös kokeilla kasvisvoittoista ruokavaliota ja ulkoilua.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


-wilkku- kirjoitti:

Olen 13 vuotias tyttö. Mielestäni mulla on kamala iho. Pieniä näppyjä naama täynnä. Olisiko mitään keinoa jolla ne saisi pois? Käytän joka ilta clerasilia (vai miten se kirjoitetaan) ja rasvaan naaman. Kouluun on nolo mennä ku kaikki kattoo.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu