Tietääkö joku, tuleeko siitä vammoja monillekin? Millaisia oireita siitä voi tulla? Jos niskan manipulaation seurauksena tulee jokin vamma, niin huomaako sen heti, vai voiko se tulla vasta jälkeenpäin?
Mietityttää vaan, kun olen kiropraktikolla ja naprapaatilla käynyt ja niskaa on naksauteltu. Välillä tuntuu hetkellistä viiltävää kipua , niskassa, kaulalla, hampaissa, korvassa jne. Siis ei mitään hirveää kipua, mutta kuitenkin. Lisäksi musta välillä tuntuu, että kieltä ja huulia kihelmöi, ikäänkuin tosi lievää puutumista. Kiropraktikko sanoi, että se on ihan normaalia, että "hermot vähän ärsyttää". Vähän mietityttää, kun olen huomenna taas menossa naprapaatille. Ai niin, ja lisäksi vielä niska naksuu lievästi päivän mittaan aina kun tekee jonkun tietyn liikkeen tai suoristaa niskaa. Mistä tämä kertoo? Olen varmaan vaan hermostunut turhasta, kun satuin lukemaan netistä jotain niskan manipulaatiohoitoja seuranneista vammoista. Kai ne aika harvinaisia on ja koulutetut ihmiset tietää mitä tekee??
Onko niskan manipulaatiohoito
6
1007
Vastaukset
- kyllä
Vakavat komplikaatiot ovat todella harvinaisia, pieninkin leikkaus on dramaattisesti vaarallisempi, buranan ja vastaavien lääkkeiden sivuvaoikutuksiin kuolee paljon enemmän ihmisiä.
Mutta joskus (ei edes joka vuosi koko Suomessa) joku halvaantuu. Syynä yleensä sellaiset niskan vammat, joita ei ole havaittu, vaikkapa nikama siirtynä, iso välilevyn pullistuma, niskan retkahdus vamma tai erittäin varomaton ja kovakourainen käsittely. Vanhuksien nikamavaltimot ovat myös herkempiä vaurioitumaan.
EM. vammatkaan eivät tarkoita mitään varmaa komplikaatiota, ole huoleti, jos et ole saanut ikäviä jälkioireita useiksi päiviksi.- lueppa tää
kaveri meni kerran lekurille hakeen sl kun oli välilevy vaurio ja terv keskus lekuri halusi väkisin tutkia ja paineli selästä ja kaveri halvaantui siihen paikkaan alapäästään ja yritti lyödä lekuria joka juoksi pois... se tosiaan halvaantui mut sitä kesti tollasen 10 minsaa ja sit rupes pelaan jalat mut arvaa vaan vituttiko kun sen piti päästä tutkiin vaikkka kiellettiin
- no olisko
lueppa tää kirjoitti:
kaveri meni kerran lekurille hakeen sl kun oli välilevy vaurio ja terv keskus lekuri halusi väkisin tutkia ja paineli selästä ja kaveri halvaantui siihen paikkaan alapäästään ja yritti lyödä lekuria joka juoksi pois... se tosiaan halvaantui mut sitä kesti tollasen 10 minsaa ja sit rupes pelaan jalat mut arvaa vaan vituttiko kun sen piti päästä tutkiin vaikkka kiellettiin
sen lääkärin muka pitänyt kirjoittaa tosta vaan sairaslomaa tutkimatta edes potilasta. Sellaisesta voi saada syytteenkin, jos vaan kirjoittelee todistuksia eikä tutki - mun mielestä teki ihan oikein.
- vee-e
kun sen tekee koulutettu ammattilainen niin kuin sulla. lihaskuntoharjoitukset ja venyttelyohjeet eli itsehoito-ohjeet koko keholle on syytä pyytää ja niitä noudattaa. ne on tärkeitä vaikka jotkut haluais terveeksi pelkästään makaamalla hierojalla ja sohvalla. eli terveyttä ei saa pelkästään rahalla, siihen tarvitaan myös omaa hikeä ja sinnikkyyttä läpi elämän. sinullahan motivaatiota hoitaa itseään kuitenkin riittää, eikö vaan ?
sitten aina löytyy joku jolla serkun tutulla on meinannu käydä jotain. vaikka kiellettiin! eli nämä kiintiövalittajat.
onhan siinä hyvä tekosyy veltolle olla tekemättä mitää: kun saattaa sattua jotain.- serkku
Älä valehtele, se just toisin päin. Lääkärilehdessä on kirjoituksia näiden "koulutettujen ammattilaisten" tekemistä niskan manipulaatioiden vahingoista, ja paljon. Taitaa fysioterapeutit olla pahimpia siinä, kiropraktiikasta tiedetään sattuneen vahinkoja, oikeastaan ei ole yhtäkään koulukuntaa jolle ei vahinkoja olisi sattunut. Ainoa keino välttyä manipulaation vahingolta on olla menemättä kenellekään niskan rusikoijalle. Miksi mennä, kun hieronnalla saadaan sama tulos ilman riskiä?
- Naprapaatti
serkku kirjoitti:
Älä valehtele, se just toisin päin. Lääkärilehdessä on kirjoituksia näiden "koulutettujen ammattilaisten" tekemistä niskan manipulaatioiden vahingoista, ja paljon. Taitaa fysioterapeutit olla pahimpia siinä, kiropraktiikasta tiedetään sattuneen vahinkoja, oikeastaan ei ole yhtäkään koulukuntaa jolle ei vahinkoja olisi sattunut. Ainoa keino välttyä manipulaation vahingolta on olla menemättä kenellekään niskan rusikoijalle. Miksi mennä, kun hieronnalla saadaan sama tulos ilman riskiä?
Manipulaatiohoitoihin erittäin kielteisesti suhtautuva USA:ssa kotipaikkaa pitävä nettisivusto oli kaivanut kaikki mahdolliset ja mahdottomat niskan käsittelystä aiheutuneet vauriot reilun 150.n vuoden ajalta ja oli löytänyt ympäri maailmaa peräti 250 vakavampaa komplikaatiota, joista osa oli tosin toipunut oireettomiksi. Joten näin tavattoman vaarallisesta asiasta on kyse. Itse tosin pyrin aina ensin saamaan nikamalukot auki pehmeämmillä tekniikoilla, jolloin hoitotulos kestää kauemmin kuin niksauttaen. Tosin oikein tiukat lukot vaativat manipuloinnin auetakseen. Hieronta pehmittää kyllä lihakset, muttei auo lukkoja, joten lihakset jumittuvat hyvin pian uudelleen. Terveydenhuollon oikeusturvakeskuksen rekisteröimille naprapaateille, osteopaateille kiropraktikoille ja omt-fysioterapeuteille voi yleensä mennä turvallisin mielin. Jos hoito tuntuu liian rajulta, niin kannattaa etsiä hieman helläkätisempi hoitaja. Ym ammattiryhmät ovat ainoita joilla on asianmukainen koulutus manipulaatiohoitoihin.
Terveisin naprapaatti/akuterapeutti Timo Puonti Kotka
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Alahan tulla paikkaamaan tekojas
Ja lopeta se piilossa oleminen. Olet vastuussa mun haavoista. Vien asian eteenpäin jos ei ala kuulumaan.315326- 363701
Onko kenellekään muulle käynyt niin
Että menetti tilaisuutensa? Kaivattu oli kuin tarjottimella, osoitti kiinnostusta vahvasti, silmät ja olemus täynnä rakk1833263- 112505
- 292102
- 121987
- 1631866
- 1051352
- 141298
- 1371144