Eilinen MTV:n vaalihässäkkä vahvisti pelkoja porvarihallituksen ylösnoususta. Studiossa oli neljä ihmistä, jotka ajoivat porvarihallitusta kuin käärmettä piippuun.
Vain yksi kertoi, mitä se tarkoittaa. Eikä se ole pelottelua kun katsoo, mihin kehitys Ruotsissa on menossa.
Mutta että toimittajatkin näyttävät karvansa noin selkeästi. Taisi olla maksajan käsky.
Vain yksi kertoi, mitä se tarkoittaa. Eikä se ole pelottelua kun katsoo, mihin kehitys Ruotsissa on menossa.
Mutta että toimittajatkin näyttävät karvansa noin selkeästi. Taisi olla maksajan käsky.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Eihän näissäkään vaaleissa äänestetä mistään muusta kuin rkp:n hallituskumppaneista.
Aamun maikkarin ohjelmassa "unohdettiin" mistä on kysymys. Ei Suomessa ole ollut koskaan Maalaisliitto/Keskusta-Sdp-hallitusta eli punamulta-hallitusta.
Mihin lakiin RKP:n erityisasema perustuu? Olen ymmälläni, samoin kansan enemmistö.
Niin...ainahan RKP on hallituksessa ollut ja olkoon edelleenkin. Olen useaan kertaan koittanut sanoa, että vaihtakaa ihmeessä koko porukka. Otan pikkuisen sanojani takasin.. olkoon siellä RKP :) Ei toki siksi, että se olisi saanut jotain aikaan, vaan ihan siksi, että se ei ole saanut mitään aikaan. Se on se pienin paha, joka mukautuu aina hallituskumppaniensa enemmistön tahtoon, mutta takaa eduskunnassa tuen hallitukselle. Tälläisenä hallituksen tukimiehenä se on siis paikkansa ansainnut.
Tuleva hallituspohja: SDP, Kepu, RKP. Ei sanottavia muutoksia, paitsi että Heinäluomasta tulee pääministeri. Sitten olemmekin tosi sosiaalidemokrattisessa utopiassa!
Niin kauan olen tätä SDP:n touhua seurannut että olen kadottanut tyystin kaiken toivon maan tulevaisuuden suhteen. Siperia opettaa, kuten sanonta kuuluu.
ja Suomi oy on selvitystilassa.
Nähtiin Ahon ja Viinasen aikaan mitä kepu ja Kokoomus saivat aikaan, ei missään nimessä Porvarihallitusta!
Työväen asema on ahdas muutenkin, kiire, pieni palkka, henkinen pahoinvointi, herrat ajavat herrojen asiaa, tarkoitus on ajaa ay-liike alas, pistää työläiset orjan asemaan.
äänestäkää demareita, se on ainoa tapa torjua uusi lama ja porvarihallitus.
Voin aivan varmasti luvata Sinulla, että en koskaan tule äänestämään demareita. Aivan varma juttu.
Koska et osaa ajatella omilla aivoillasi vaan sinut on kasvatettu porvariarvoihin, vaikka olet pienipalkkaine alistettu palvelualantyöntekijä.
Ajattele omilla soluillasi!
He puhuvat toista kuin toimivat!
Suomi tyhjenee tollaisista puheista mitä Heinäluoma pitää yllä.
Ei ole kohta kassassa rahaa, kun yritykset lähtevät maasta näiden liittojen kiristyksen takia!!
Pestään sitten toistemme selkiä...
Ei Heinäluoman sen enempää kuin ammattiliittojenkaan ansiosta. 90-luvulla ammattiliitot myivät osan työvoimasta orjatyövoimaksi ja lakkasivat ajamasta heidän etujaan. Tämä kehitys on kiihtynyt koko ajan. pätkätyöt ovat vielä inhimillinen vaihtoehto, mutta tämä uusin tulokas; vuokra- ja osapäivätyö, ne ovat todellinen kurjalistotyöväki-yhteiskunta alku. Sitä luomassa on ollut etunenässä presidentti, työministeri ja ammattiliitot.
Kuka sen pysäyttää: ei ymmärtääkseni kukaan, niinkauan kuin markkinatalous vallitsee.
"Kun katsoo mihin Ruotsi on menossa" on usein kuultu lause joidenkin agitaattorien suusta. En minä tosiaan tiedä mihin se on menossa, niinkuin ei varmaan moni muukaan. Se on ainoastaan nähty, että se oli menossa sellaiseen suuntaan jota Ruotsin kansa ei hyväksynyt. En ole mikään porvarihallituksen kannattaja, mutta en ole nykyisenkään. Parasta Suomelle olisi vaihtaa koko porukka kerralla ja rakentaa kokonaan ennennäkemätön hallituspohja. Siltä nyt näyttää, että myös Suomessa asiat ovat menossa suuntaan jota kansa ei voi hyväksyä. Onko kansalla rohkeutta antaa valtakirja kokonaan uusille ihmisille ja uusille puolueille onkin sitten kokonaan toinen juttu. Toivottavasti.