Katselin "lennonjohtajanaisen" kanssa lentokoneen laskeutumista. Hän oli huolissaan, koska näki, ettei laskeutuminen tule sujumaan hyvin. Niinhän siinä kävi, että kone tippui maahan. Menin turmapaikalle, jossa loukkaantuneita autettiin. Koneessa olleet lapset olivat iloisia ja leikkivät, kurkottelivat koneen ikkunoista. Muutama lapsi tuotiin minun hoiviini. Yksi oli poika, joka ei yhtäkkiä saanut henkeä. Huusin apua ja eräs mies tuli antamaan pojalle tekohengitystä. Poika virkosi nopeasti.
Nukkumaijatar !
*Sari*
4239
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
lähipiirissäsi jonkun avioliitto kariutumassa?
Ei ainakaan minun tietääkseni.
Minkälainen "mahalasku" elämässäsi on? Voisiko liittyä ehkä omaan parisuhteeseen? Tekohengitys viittaa ainakin jonkin hengissä pitämiseen, ehkä suhteen. Se tuottaakin ehkä ainakin väliaikaisesti tulosta. Eihän ole niin, että olet vaikeuksien takia unohtanut kyvyn iloita ja olla leikkisä, huumorintajuinenkin. Lapsi, joka tuotiin hoiviisi, kertoo oman sisäisen lapsesi huolenpidon tarpeesta, ethän ole unohtanut itseäsi ja rakkautta iseäsi kohtaan, kun yrität olla mieliksi toisille ja ehkä yrität liikaakin?
Kiitos vastauksestasi, tuo kuulostaa todelta. Tässä on menossa eräänlainen tekohengitys suhteessa ja kaipaan kyllä kovasti huolenpitoa. Iloisuuttani en mielestäni ole menettänyt kuitenkaan.