Onko firma (tässä tapauksesa sairaala) velvollinen lähettämään maksumuistutuksen ennen kuin asiaa puidaan perintätoimiston kautta?
Taustaa...
alkuperäinen lasku oli hukkunut, mutta lopulta sekin löytyi.. ja siinä sanotaan että mahdollisesta maksumuistutuksesta peritään muistutusmaksu jne...
(tämä on ihan OK... voisi melkein jo tämän tekstin perusteella uskoa että sairaala olisi lähettämässä muistutusta, jos siihen on syytä)
Nyt puolitoista kuukautta myöhemmin tuli perintätoimistolta kirje ja lasku jossa viitataan vain ja ainostaan tähän alkuperäisen laskun eräpäivään... (ei siis mihinkään muistutukseen)
summat ovat pienet... alkuperäinen 22€ ja perintätoimisto "lisän" jälkeen 39€ joten se ei ole ongelman ydin, vaan periaate.
Onko maksumuistutus pakollinen...
7
3661
Vastaukset
- Aino-Kalevi
No tuliko sieltä minkälainen kirje? Useinhan nykyään jo muistutusten lähettäminen on ulkoistettu perintätoimistoille, sitäpaitsi, alkuperäinen eräpäivä näissä aina on se, mikä mainitaan, koska siitä lähtien mahdolliset viivästyskorot kuitenkin juoksevat.
- lexander
mikään laki ei velvoita lähettämään laskunsa maksamisen unohtaneelle muistutuslaskua, vaikka näin on muodostunut vakiintuneeksi käytännöksi. Saatava voidaan periä vaikkapa suoraan oikeudenkäynnillä, ilman, että edes laskua lähetetään. Perintätoimesta on oma lakinsa seuraavasti
http://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/1999/19990513?search[type]=pika&search[pika]=perintä
luepa se! ! ! Tämän lain mukaan perintäkustannukset on oltava kohtuulliset ja sen perusteella voisit harkita omia toimenpiteitä. Jos 22 €:n pääomalle tulee kuluja 39 €, on tämä lain kohtuuttomuushengen vastaista. Mikään laki ei velvoita lähettämään muistutuslaskuaAvaaja kirjoitti "alkuperäinen 22€ ja perintätoimisto "lisän" jälkeen 39€", eli kulut olivat 17 e. Se on hyvin kohtuullinen summa.
- -Vargin-
..tiedosta..
Hyvä että löytyy asioihin perehtynteitä ihmisiä..
Niin perintäkustannus on tosiaan 17€ eikä siis 39€ kuten "Kriittinen" jo mainitsikin.
- Alalla...
Ihan tiedoksi vaan niin kuluttajasaatavissa pitää toimittaa maksuhuomautus/maksukehotus ennen kuin saatava voidaan siirtää perintään tai oikeudelliseen perintään (ok 5:3)
Huvittavaa, ettei kirjoittaja joka lisäsi linkin perintälakiin tiennyt tästä asiasta lainkaan.- Oikeusasiamies
Väärin;
kuluttajasaatavissa ei kole pakko lähettää muistutusta.
Yritys voi lähettää muistutuksen mutta se on lähinnä vain hyväntavan mukainen.
Suurin osa on suoraan ulosottokelpoisia ja suurimmassa osasssa myös lukee laskussa tai tuotetta tilatessa että lasku on perintäkelpoinen ilman erillistä huomautusta jos laskun jättää maksamatta..
tätä ei ole pakko mainita.
Useassa ensimmäisessä laskussa lukee tosin näin että lasku on perintäkelpoinen ilman erillistä muistutusta, vältät perintäkulut ja muut mahdolliset seuraamukset maksamalla laskusi viimeistään eräpäivänä.
- tosikriittinen
Ilmeisesti kyseessä ei ole mikään yksityissairaala vaan julkinen terveydenhuolto. Nämä laskut ovat suoraan ulosottokelpoisia joten voi vain ihmetellä miksi perintätoimistoja käytetään?
10 Euroa ei todellakaan ole kohtuullinen summa maksukuistutusesta, taitaa itse asiassa ole laiton. Nim Alalla Tietänee paljonko maksumuistutukselle määrätty maksimi on. Olisiko 5 Euroa? Mikäli sairaala laittaisi laskun suoraan ulosottoon niinkuin lainlaatijan tarkoitus on ollut olisi ulosottomaksu muistaakseni 7 Euroa.
Itse harkitsisin vakavasti yhteydenottoa kuluttajariitalautakuntaan ja perintätoimistojen toimintaa valvovaan viranomaiseen. Se, miten saada sairaalat toimimaan lain hengen mukaan eli luopumaan perintätoimistojen käytöstä onkin vaikeampi juttu. Vaikeaa on varmasti myös selvittää minkälaisten lehmänkauppojen seurauksena nykytilanteeseen on päädytty
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jos nainen harrastaa seksiä
Useiden kanssa, miten se eroaa miesten mielestä siitä, jos miehellä on ollut useita s kumppaneita? Oletan että kaikki mi2432201Pihlaja-puulle
Illat on mulle pahimpia. En tiiä miks se olis vaan parasta yöstä toiseen nukkua sun kanssa ja herätä sun kasvoihin. Jos151440Päivieni piristys, missä olet?
Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei141406Kova karman laki
Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko3711255Kysymys Kuhmolaisille
Hei. Olen 32 vuotias nainen ja muutin Kuhmoon noin 12 vuotta sitten. Mutta nyt täytyy ihmetellä ihan ääneen että onhan t21978Savimajasta lääketieteen tohtoriksi - ja ei tikkua ristiin
”Jos ihminen muuttaa savimajasta tänne kerrostaloon länsimaisen elintason piiriin ilman että tarvitsee panna tikkua rist176877Ensi viikolla tulen takaisin
Ja käyn varmaan siellä monta kertaa. Monta mahdollisuutta nähdä jos olet siellä päin19816- 75762
Olen valtavan ihastunut
Yritin sen sinulle viime viikolla kertoa, mutta liikaa muuttujia ja isoja tunteita, niin en kyllä ollut kovin selkeä.57746Oon varma siitä
Että oot vain mun rahojen perään, nainen. Siks et kelpaa mulle, että joku helpompi. M-mieheltä101685