Jörn Donner suuttui Tanja Saarelalle

Iltalehden mukaan Donner tenttasi Saarelaa:
Kotimaisen elokuvan tukirahojen jaosta kysynyt Jörn Donner oli tyytymätön Tanja Saarelan vastaukseen ja teki selväksi, ettei keskustelua kannattanut edes yrittää jatkaa.

- En voi kysyä ministeriltä mitään, koska minä ymmärrän, että tämä on kuurojen dialogia. Kiitoksia, tyytymätön Donner tokaisi.
Saarela oli ihan pihalla, joten Donner selvensi:

että hän oli kysymyksessään siteerannut opetusministeriön ohjeistoa, joka ei koske pelkästään jälkikäteistukea vaan myös ennakkotukea.
Että tämmöisiä kiintiönaisia ministereinä.   
8904
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Vai Jörkkä moitti Tanjaa kuuroksi ja kertoi itsekin olevansa sellainen. Ehkä vaalikampanjan rehellisen kommentti tähän asti.

Äänestä

Kepun pääministeri Vanhanen on myös hallituksen johtajana osin syyllinen yksittäisten ministeriensä töppäilystä. Matti Vanhasen pitäisi myös katsoa peliin ja tehdä kysymys itselleen siitä, että puuhasteleko hänen ministerinsä oikein ja minne ne veronmaksajien rahoja syytävät.

Nykyaikan jokapaikassa on avainsana LAATU, niin eikös sitä kepun pääministeri Matti Vanhanen voisi odottaa myös ministereiltä. Kansanedustaja Jörn Donner ei ollut syytä huolissaan, että kulttuuriministeri Saarela on ohjannut veronmaksajien rahoja roskaelokuvilla, eikä tietysti ollut tyytyväinen kulttuuriministerin pihalla oleviin puheisiin Eduskunnassa. Veronmaksajat ja äänestäjät eivät ole olleet tyytyväisiä kulttuuriministeri Saarelan toimiin.

Äänestä

kun sukset menevät missin kanssa ristiin.

Tässä aikaa sitten kuuntelin radiosta missi-ministerin antia ryhmässä keskustelijoita.

Olin järkyttynyt.

Äänestä

Mitenhän tätä asiaa nyt käsiteltäessä voitaisiin välttää viittaamista ministerin ykstyisasioihin? On nimittäin niin, että missi-Vienosen bimboilusta nyt kärsi myös hänen nykyinen miehensä elokuvaohjaaja Olli Saarela.

Vaikka Olli Saarela saikin tietysti omalle elokuvalleen kaiken valtion tuen, itse elokuva on surkuhupaisa sekoitus hienoa visuaalista kuvamateriaalia ja kaupallisen salkkaritason replikointia. Tarinan pohjana on Virpi Hämeen-Anttilan kirja, jonka sopivuus elokuvaksi on sinänsä vähän kyseenalainen juttu. Ehkä sekin on valittu vain siksi että viime aikoina aviopari Hämeen-Anttiloille on siunautunut hyvin myyvää mediajulkisuutta.

Jos elokuvilta altion tukirahan ehtona odotetaan, kuten Donner viittasi, jo alunalkaen sitä että niiden pitää kerätä tietty katsojamäärä eli olla periaatteessa kaupallisia tuotteita, silloin päädytään tukemaan markusseliniläistä teini- ja sosiaalipornoa sekä Saarelan elokuvan kaltaista psykologisesti syventymätöntä salkkarireplikointia. Tämä on elokuvataiteen ja yleensä hyvän taiteen tekijöille ja ystäville mitä kauhistuttavin kehitys.

Kauhistuttavaa sellainen kehitys ei ole misseille eikä niille muutamille kiiltokuvapojille, jotka elokuvan kautta nousevat mediajulkisuuden siivittäminä yleisönsuosikeiksi ja päätyvät sitten esim. leimaamaan Suomi-kuvaa suuren maailman silmissä vaikkapa euroviisujen juontajana.

Jörn Donner suuttui Saarelalle täysin aiheesta. Meillä on kulttuuriministeri joka ei ymmärrä kuklttuurista eikä taiteesta mitään, ja joka näköjään määrätietoisesti suuntaa apurahapolitiikalla taidetta sisällöllisesti raakaan kaupalliseen suuntaan.

Äänestä
  • kyselytunnin ja voin vakuuttaa, että Donner sai nokilleen oikein kunnolla. Tanja oli hyvä.

    Äänestä

  • Sonnimies kirjoitti:

    kyselytunnin ja voin vakuuttaa, että Donner sai nokilleen oikein kunnolla. Tanja oli hyvä.

    ... et siis käsittänyt mistä oli kyse.

    Äänestä

  • Sonnimies kirjoitti:

    kyselytunnin ja voin vakuuttaa, että Donner sai nokilleen oikein kunnolla. Tanja oli hyvä.

    Ihme veikko tuo sonnimies, aina kirjoittamassa
    paskaa, jossa ei päätä ei häntää ja nyt vielä
    kehtaa sanoa, ettei saanut Donnerista selvää.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


jörkka eduskunnasta kyselyt... kirjoitti:

Iltalehden mukaan Donner tenttasi Saarelaa:
Kotimaisen elokuvan tukirahojen jaosta kysynyt Jörn Donner oli tyytymätön Tanja Saarelan vastaukseen ja teki selväksi, ettei keskustelua kannattanut edes yrittää jatkaa.

- En voi kysyä ministeriltä mitään, koska minä ymmärrän, että tämä on kuurojen dialogia. Kiitoksia, tyytymätön Donner tokaisi.
Saarela oli ihan pihalla, joten Donner selvensi:

että hän oli kysymyksessään siteerannut opetusministeriön ohjeistoa, joka ei koske pelkästään jälkikäteistukea vaan myös ennakkotukea.
Että tämmöisiä kiintiönaisia ministereinä.   

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu