Olisi tarkoitus teettää uusi venekuomu vanhaan Fjordiin. Asun itse turussa ja kysyin tarjousta MP-venekuomusta.. Ajattelin teettää kuomun siellä, että onko jollain kokemusta, tai tietoa, että syntyykö hyvää jälkeä. Hintaa kuitenkin kuomulle tulee sen verran, että olisi suotavaa, että jälkikin on hyvää :)
Uusi venekuomu
..i..
51155
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
vuoksi tarjousta myös AS-Venekuomusta,kerro kumpi oli edullisempi.
Minun mielestä on ko. paja yksi parhaista,
tosin olen teettänyt vain yhden isohkon kuomun
purje veneeseen ja oli sopiva kun hanska kädessä.
Toimitusajat ja hinnat oli niinkuin sovittiin.
Heillä on kuulemma yleisimpien veneiden kuomu-
kaavat. (en ole töissä siellä, enkä Turusta).
on positiivinen. Siitä on aikaa noin 7-8 vuotta.
Postitin vanhan rätin MP:lle malliksi, mutta tämä taisi olla turhaa firman oman kattavan kaavaston ansiosta.
Uusi kuomu tuli sovittuun aikaan postiennakolla. Vanha palautettiin samassa paketissa (halusin sen vaihtokuomuksi talven ajaksi ”ison pressun alle”). Uusi sopi kuin valettu eikä laadussa ollut mielestäni moitteen sijaa.
Olisin ehkä saanut jostain kuomun halvemmallakin, mutta tilaisin varmaan seuraavankin kuomun MP:ltä, jos tarvitsisin. Vene vain on jo vaihtunut kuomuttomaan.
Tilasin 7 vuotta sitten purkkarin sprayhoodin. Sain ajallaan postiennakolla matkahuollosta noudettuna hyvän kuomun joka on vieläkin hyvässä kunnossa.
Eli voin suositella.
Kuomu on hyvä, mutta vetoketju on väärinpäin, en viitsinnyt valittaa koska??? No, kyllä se toimii. Tosin veneeseen käynti on hieman hankalampi.