Hieman gallup tyylinen kysymys.
Kumman tulisi väistää / peruttaa tms kun henkiauto ja paketti- tai kuorma-auto kohtaavat kapealla tiellä, jossa 2 autoa ei mahdu rinnakkain ??
Millainen käytäntö ??
kumpi väistää
7
2127
Vastaukset
- ??
Viisaampi väistää - vanha Suomalainen totuus.
Eiköhän tapoihin kuulu, että pienempi väistää isompaansa, koska väistäminen on sille helpompaa. Tietysti voi olla sellaisia paikkoja, joissa sen isomman on helpompi peruuttaa muutama metri, kun taas se pienempi joutuisi peruttelemaan kilometrikaupalla... - Pirullinen
toi henkiauto, se kun ei oo oikee;)
- Murea
tilanteessa se peruuta, kummalla on helpommin peruutettava ajoneuvo? Tai sitten se, kumman puolella leveämpi kohta on lähempänä?
Minä ainakin hiivattiani peruutan, jos toisella on vähääkään isompi paku tai kuorkki.- Hazard
Lakiteksti meni jotenkin, että se joka varsinaisesti tilanteen aiheuttaa. Tässä tapauksessa se olisi siis rekkakuski, mutta jokaisen autoilijan terve järki kyllä antaa tilaa rekoille. Näin kuvittelisin tilanteen olevan.
Samaa sovelletaan esim. parkkeerattujen autojen kohdalla, eli se jonka puolella este on väistää.
- Ari
Jos kapealla tiellä ajetaan nokatusten, kumpi maksaa?
Oma käsitys olisi tämä: Jos molemmat autot ovat liikkeessä törmäys hetkellä silloin on fifty/fifty.
Mutta jos toinen saa pysäytettyä ja toinen ei silloin maksaa liikkuva auto. Jos asia pystytään toteen näyttämään tai molemmat osapuolet myöntävät asian näin olevan.
Olenko oikeassa vai väärässä?- Pari
Kyllä sinä minun mielestä olet oikeassa. Kapealla tiellä on erityisen tärkeää noudattaa olosuhteiden edellyttämää huolellisuutta ja varovaisuutta ja ajonopeudet on pidettävä sitä silmällä pitäen, että vastaan voi tulla toinen ajoneuvo. On ajateltava niin, että saa pysäytettyä autonsa aina kohtuu lyhyellä matkalla jos vastaan tulee ajoneuvo.
Kolarin tapahduttua toteennäyttäminen on joskus hankalaa jos syyllinen kiistää syyllisyytensä, mutta jarrutusjälkien pituudesta ja törmäyspaikasta ja sen jälkeisistä jäljistä pystyy päättelemään ajonopeuksia. Jos toinen osapuoli ei ole ehtinyt ollenkaan jarruttaa, vaikeutuu asian selvittäminen.
- -S-
Helpommin väistämään pystyvä väistää...
Se väistää kummalla lyhyempi matka peruuttaa...
Työkseen ajavat ensin sitten muut...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 941749
Kolme miestä joukkoraiskasi nuoren naisen metsässä Helsingissä.
https://www.hs.fi/helsinki/art-2000011193871.html?utm_medium=promobox&utm_campaign=hs_tf&utm_source=is.fi&utm_content=pr2411579- 891356
Sunnuntai terveiset kaivatulle
Maa on vielä valkoinen vaikka vappu lähestyy, otetaan pitkästä aikaa pyhä terveiset kaivatullesi tähän ketjuun !!651025Aika usein mietin sitä
Että miksi juuri minä olen se jonka kanssa haluaisit vakavampaa? Mikä minusta voi tehdä sellaisen että koet niin syviä t46931- 47918
Miksei voitaisi vaan puhua asiat selväksi?
Minulla on ollut niin kova ikävä sinua, etten oikein edes löydä sanoja kuvaamaan sitä. Tuntuu kuin jokainen hetki ilman38908Eräästä kalastuksenvalvojasta leviää video !
Ennemmin tai myöhemmin tänne palstalle tulee videonpätkä, jossa kerrotaan paikallisesta "kalastuksen valvojasta". Ei si9904- 46862
IS Viikonloppu 26.-27.4.2025
Koviksen ovat laatineet Eki Vuokila ja piirrospuolista vastaa Lavonius, jolloin 2,5 vaikeusasteen ristikko on saatu aika36842