Itse ajan nastoilla,ehkä vanhasta tottumuksesta.Mutta mielestäni kitkarenkaat ovat kovaa vauhtia parantaneet ominaisuuksiaan ja jossain määrin tietyissä olosuhteissa jo ohittaneet nastarenkaat.Jos kerrankin täällä puhuttaisiin faktoista eikä lähdettäisi mollaamaan.Ainoa huono puoli kitkoissa minkä tiedän on jääpito verrattuna nastarenkaaseen.Ehkä ensi talvena ajellaan kitkoilla.
Miksi omia renkaita
aina ylistetään
21626
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 21
Vanhimmat
että yleensä ollaan hiirenhiljaa jos oman valinnan mukaiset renkaat ovat huonot ja suu kehdataan avata vasta kun valinta on osunut omasta mielestä oikeaan ja siinä vaiheessa uskalletaan jo kritisoida niitä aikaisempia valintoja.
ollaan pistetty paljon rahaa "teknologian huippuihin" ja huomattu että pa*kaa tuli ostettua, niin kuin monessa kitkarengaskaupoissa on käynytkin.
että siinä tilanteessa pysytään hiirenhiljaa eikä paljasteta omaa mokaa kenellekään. En usko, että kukaan lähtee tosissaan kehumaan surkeaa rengasta, mutta harvempi lähtee niitä mollaamaan jos sellaiset omasta autosta oman päätöksen seurauksena löytyy.
"En usko, että kukaan lähtee tosissaan kehumaan surkeaa rengasta"
Sinä teet sitä parasta aikaa. Me, jotka olemme kokeilleet kitkarenkaita, emme kehu niitä olemattomista ominaisuuksista.
koska minä tiedän paremmin. Ilmeisesti et ole kokeillut kitkarenkaita riittävästi etkä siten ole havainnut tai ymmärtänyt niiden hyviä ominaisuuksia.
Olen käyttänyt niitä kehumiasi kitkarenkaita pari talvea aikoinaan ja tiedän kuinka ne toimivat auton alla.
Sitä huojumista ja suuntavakavuuden puutetta lisättynä pidon puutteella en renkaiden ominaisuuksina arvosta.
Unelmia pitää ihmisellä toki olla. Kyllä minäkin ajaisin kitkarenkailla, jos ne olisivat yhtä hyvä kuin nastarenkaat. Mutta kitkarenkaiden ominaisuudet eivät satuja kertomalla parane. Tosielämä on tuolla ulkona.
Jos olet, kuten väität, käyttänyt samoja kitkoja kuin minä, niin syitä suuntavakavuuden puutteeseen, huojumiseen ja pidon puutteeseen voit kyllä hakea muualta kuin rengastyypistä. Oireet viittaavat liian alhaiseen rengaspaineeseen, tai mahdollisesti väärään rengasprofiiliin.
Jos olet aikoinaan kokeillut kitkarenkaita, voin paljastaa että kehitystä on kymmenessä vuodessa tapahtunut reilusti.
Tuskin sentään samoja renkaita olemme käyttäneet. Käytän aina samaa talvirengaskokoa mitä ensiasennusrenkaatkin ovat, ja niin olivat silloin ne kitkarenkaatkin.
Usko pois, että rengaspaineita tuli alkuaikoina vaihdeltua. Nastarenkailla ei ollut aikaisemmin, eikä ole ollut kitkarengaskokeiluni jälkeenkään kyseistä huojumisongelmaa.
Myönnän, että kitkarenkaiden hankinta oli itselläni hukkainvestointi. Mutta onpahan sekin kurjuus koettu ja ainoa positiivinen asia on se, että olen yhtä kokemusta rikkaampi.
En ole koskaan ostanut käytettyjä kitkoja. Tarkoitin tietysti, että jos renkaasi olivat sama mallia, ei samat yksilöt. Mitä kitkoja kokeilit, ja paljonko siitä on aikaa?
Hakkapeliitta Q:t olivat. Nykyään HKPL2. Seuraavaksi vitoset. Ei, en aio kokeilla muun merkkisiä talvirenkaita kitkarenkaiksi, koska luotan siihen, että Nokian renkaat valmistaa parhaat talvirenkaat etenkin suomalaisiin olosuhteisiin.
jos toteaa ostaneensa kalliilla paskat renkaat, niin sitten niistä pidetään turpa kiinni ja kirjoitetaan mielummin vaikka autoradioista.
Ihmisillä on valtavat ennakkoluulot kitkarenkaita kohtaan ja moni kuvittelee,että talvirengas on sama asia kuin nastarengas.
Kitkarenkaiden jääpitokin on nykyään jo niin hyvä,ettei niiden kanssa joudu mihinkään vaikeuksiin huonollakaan kelillä.
URALLE! Nastarenkailla ajavaa miestä kutsutaan kuljettajaksi, kitkarenkailla ajavaa kutsutaan matkustajaksi.
Ei oppi ojaan. Tuo vanha sanonta tulee sullekin kohta tutuksi...
No,tässä on kymmenen vuotta odoteltu näemmä turhaan,että sanontasi tulisi tutuksi.
"talvirengas on sama asia kuin nastarengas"
Talvella tarvitaan nastarengasta. Kesäisin nastarengas on hyödyton, koska nastarenkaan kesäominaisuudet eivät vedä vertoja kesärenkaille.
Nastarenkaita ylistävät kuskit luottavat ihan liikaa renkaisiinsa. Ei se nasta siinä renkaan päällä ole mikään henkivakuutus. Järkeä se nastoillakin ajo vaatii.
Ajelin itsekin nastoilla melkein kolme vuosikymmentä ja viime kertaisen auton vaihdon yhteydessä tuli kitkat mukana. Oli aika jännää lähteä ekoille liukkaille, mutta jännitys laukesi saman tien, kun huomasi niiden olevan erittäin turvalliset renkaat. Pitoa löytyy riittävästi, kunhan ajelee järki matkassa. Siis samaan tyyliin kuin nastoillakin pitää ajaa.
Eilen oli saatanallinen keli täällä pääkaupunkiseudulla. Tie oli liukas kuin naapurin rouva esileikin jälkeen. Kitkat sutivat lähdössä melko reilusti, mutta niin sutivat nastatkin. Kitkojen muu pito oli kuitenkin positiivista kaikin puolin, joten ei ajaessa hävinnyt nastoille yhtään. Jarrutusteho kitkoilla oli jäästä ja liukkautta lisäävästä puuterilumesta huolimatta todella hyvä.
Tämän talven kokemuksien perusteella aion ajaa myös ensi talvenkin kitkoilla. En oikeastaan näe mitään syytä palata nastoihin. Molemmilla rengastyypeillä pärjää vallan mainiosti, kunhan muistaa oikeat tilannenopeudet. Keli on myös syytä ottaa huomioon. Turvallista matkaa, ajoitpa sitten millä renkailla tahansa.
"Järkeä se nastoillakin ajo vaatii"
"Kitkojen muu pito oli kuitenkin positiivista kaikin puolin, joten ei ajaessa hävinnyt nastoille yhtään."
Ensin ilmoitat, että nastarenkaiden käyttö vaatii järkeä, mutta sitten kuitenkin kerrot itse pitäväsi yleisiä teitä kilparatana, koska et "hävinnyt".
Sinulla ei kuuluisi olla ajokorttia. Maantiet eivät ole mikään kilparata. Kitkakuskeilla näyttää olevan jatkuva näyttämisen halu ja vaarannatte ajollanne niin itsenne, kuin sivullisten hengen. Toisinaan kitkarenkailla tuleekin sitten rumaa jälkeä, mikä on surullista. Turvallisilla nastarenkailla monta onnettomuutta olisi vältetty.
Missäköähn kohtaa kirjoittaja väittää pitävänsä teitä kilparatana,ettei vain ollut oma tulkintasi?
Enempi niitä haavereita sattuu nastarenkailla kun kuljettaja luulee ostettuaan testivoittaja-Hakkapeliitat,että nythän on tullut kesä talven keskelle nastat renkaissa kumoavat fysiikan lait.
Teksti kannattaa lukea ainakin kahteen kertaan, ennen kuin kommentoi. Siinä ei mikään viitannut kilpailuun, vaan ilmoitin vain kitkojen hyvän pidon suhteessa nastoihin. Nastoja ei ollut tarkoitus mollata, joten ahdasmielinen tulkintasi oli täysin väärä.
Järjen käyttö on sallittua niin nastoilla kuin kitkoillakin. Niin se on myös tännekin kirjoitettaessa. Ei kannata kiukuspäissään näppistä naputella.
Tekstisi on kuin nuoren ja kokemattoman autoilijan käsistä lähtenytttä. Ei kannata olla kateellinen tai katkera siitä mitä joku pitkällä kokemuksella osaa, vaan kannattaa ottaa opiksi. Tulevat vuodet tuovat ehkä sinullekin parempaa ajokokemusta, jonka myötä sinäkin ehkä voit valita renkaasi ihan vapaasti. Kun on taitoa ja kärsivällisyyttä, on autoilukin helppoa. Kelistä ja renkaista riippumatta.
Jo vuodesta -78 lähtien ajo on sujunut ilman itseaiheutettuja kolareita, joten otapa siitä mallia.
Vuosiluku -78 taitaa viitata syntymävuoteesi, sillä en jaksa mitenkään uskoa, että lähes viisikymppinen viitsii enää kilpailla liikenteessä.
Kirjoitit:
"Nastoja ei ollut tarkoitus mollata"
"Nastarenkaita ylistävät kuskit luottavat ihan liikaa renkaisiinsa."
Aikamoisia olettamia teet ihmisten suhteesta renkaisiinsa. Minä ylistän nastarenkaita ainoastaan sen vuoksi, koska olen huomannut ne paremmiksi. Luotan toki renkaisiini, mutta ainoastaan sen verran kuin niihin kannattaa. Pärjään myös kesärenkaillakin talvikelissa ja luotan silloinkin renkaisiini - miksi en luottaisi?
Kirjoitit:
"Siinä ei mikään viitannut kilpailuun"
"Kitkojen muu pito oli kuitenkin positiivista kaikin puolin, joten ei ajaessa hävinnyt nastoille yhtään"
Hävinnyt? Onko häviäminen tässä yhteydessä sama kuin katoaminen? Tuskin. Sinulla oli selvästi päällä kilpailutilanne nastarenkailla varustetun ajoneuvon kuljettajan kanssa. Luultavasti tämä kilpailijasi ajoi ihan normaalisti, kuten nastarenkailla talvella ajetaan. Ainoastaan sinä jouduit käyttämään kaiken osaamisesi pitääksesi kitkarengas-autosi tiellä.
Mutta jätä se kilpaileminen niille, jotka sitä tekevät ammatikseen. Ajetaanko Ruotsin rallia muuten kitkarenkailla?
"Teksti kannattaa lukea ainakin kahteen kertaan, ennen kuin kommentoi"
Oma viesti kannattaisi lukea pariin kertaan ennen lähettämistä.
Mitä tekstin väärin ymmärtämiseen tulee, niin siinä olet ihan mestari. Yksikään muu tätä lukeva ei luultavasti ole tulkintoineen yhtä metsässä kuin sinä olet. Vieläkin pitää oikein erikseen (ja ääneen!) ihmetellä, että mistä ihmeestä olet saanut käsityksen kilpailutilanteesta?
Toisaalta monet ihmiset löytävät teksteistä piilomerkityksiä (Freddie is a devil!) ja rivien välistä kaikkea mitä siellä ei ole. Itse pääasia jää hämäräksi, kun omat tulkinnat ottavat vallan.
Koetan sanoa saman uudestaan ja niin, että ulkomaalainenkin sen tajuaa: Ajoin jonossa kitkoilla samaa nopeutta kuin nastakuskitkin. Missään tilanteessa en huomannut nastojen olevan pidollisesti paremmassa asemassa kuin kitkat. Mutkat ja suorat mentiin täysin turvallisesti ja vailla kilpailua. Kyseessä oli siis aivan normaali ajotapahtuma. Jotta teksti menisi varmasti perille, niin tässä lopun toisto: normaali ajotapahtuma.
Jos et vieläkään ymmärrtänyt, niin en voi enää muuta hyväksesi tai ymmärtämyksesi parantamisen eteen tehdä. Toivotan sinulle turvallista matkaa nastoinesi. Älä harrasta samaa rivien välistä tulkintaa liikennesäännöistä, koska se ei ole muille turvallista. Joku lapsia kuljettava auto voi muuten kohdata tiensä pään.