tilalla pelot / ahdistus

paniikkilääkkeeni myötä( cipralex) kohtaukset on kadonnut melkein täysin, mutta pelot tulleet.
Kotona lasten kaa tai yksin pelkään että mulle sattuu jotain tai että kuolen. Ja sitten ajattelen että miten lapset pärjää jos mulle sattuu jotain ja mies on töissä.
Pelkään että mulla on joku vakava sairaus. Koko ajan olo on sellainen kuin ois jännitys päällä...

Onko aika nostaa lääkitystä vai vaihtaa lääkitystä? onko kohtalotovereista?
4449
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

olet syönyt ko lääkettä? Itse yritin vastikään samaista lääkettä eikä sopinut ollenkaan. Tosin en jaksanut kokeilla kuin kuukauden verran, kun oli niin huono olo. Minulla särki päätä ja ahdisti koko ajan ja oli sellainen omituinen olo. Lopettelin ja yritän ainakin vähän aikaa pärjätä pelkällä xanorilla. Aiemmin ollut cipramil ja seronil eikä noin pahoja vaikutuksia tullut kummallakaan.

Äänestä
  • olen syönyt tätä pian 2vuotta. Nyt aanostus 10mg. tätä annosta oon syöny jotain 6kk

    Äänestä

kohtalotoveri löytyy.joskus kun on kohtaus päällä ni ei tarvi ko kattoa tyttären kuvaa seinällä ni alkaa miettimää et jos nyt just kuolen ni kuinka ne pärjää ilman äitiä ja sit alkaa itkee ko miettii "orpoa" tyttöä.ja siintähän taas ahdistus lisääntyy ja rintaa alkaa puristamaa enemmän ja ois jo valmis lähtee sydärin takia lääkäriin.jos ei tietäis et mikä vaivaa...vaan on on se joinain päivinä pirullinen kierre!onneks on ymmärtävä mies ja ystävät.kaikille olen kertonut että mikä vaivaa ja että kyse ei ole luulotaudista!!!

Äänestä

juu mullakin on samallasia pelkoja koko aika.
lopetin noin 1kk sitten sitalopramit,kohtauksia ei silleen ole tullu mutta pelko tilat on pysynyt sillokin kun söin lääkettä

Äänestä

Kommentoi aloitusta


helpmeee kirjoitti:

paniikkilääkkeeni myötä( cipralex) kohtaukset on kadonnut melkein täysin, mutta pelot tulleet.
Kotona lasten kaa tai yksin pelkään että mulle sattuu jotain tai että kuolen. Ja sitten ajattelen että miten lapset pärjää jos mulle sattuu jotain ja mies on töissä.
Pelkään että mulla on joku vakava sairaus. Koko ajan olo on sellainen kuin ois jännitys päällä...

Onko aika nostaa lääkitystä vai vaihtaa lääkitystä? onko kohtalotovereista?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu