Ollilakin muistuttaa että nyt on kiire. Pitkäaikaistyöttömät on saatava työllistettyä. Emme voi antaa kokonaisen ikäluokan syrjäytyä!
http://www.yle.fi/uutiset/oikea/id53136.html
http://www.yle.fi/uutiset/oikea/id53136.html
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
saatanan pöhö!
kykyjä ratkaista ongelma kuin ongelma.
sinuakin?
on saatava syrjäytettyä
Ollilalla on oma lehmä ojassa tässä verokeskustelussa.Verokertymä ei riitä nytkään riittäviin terveyspalveluihin,vanhustenhoitoon,puolustusvoimille,poliisille yms.valtion hoidettaviin tehtäviin.Kun verokertymä pienenee on menoja karsittava ja kierre on valmis.Suomi mainostaa olevansa vauraampi kuin koskaan,mutta ihmiset ovat väsyneempiä ja sresaantuneita sekä sairastavat enemmän.Suomi on ainoita ns.rikkaita Eu maita jotka anovat Eu:lta ruoka-apua mikä on häpeä Suomenkansalle.Politikkojen olisi kyettävä näkemään mikä on kansakunnan etu ja mikä on yksityisen kansalaisen oman edun tavoittelua.
Luuletko tosiaan että veronkevennykset jollain tapaa auttaisivat pitkäaikaistyöttömiä työllistymään?
Hölmö.
Kun et ymmärrä edes kansantalouden perusteita.
tietää mistä puhuu
Vai niin, Ollila ja kumppanit ovat huolestuneita pitkäaikaistyöttömien puolesta. Hmm... ei kuulosta kovin uskottavalta, mutta uskokoon kukin mitä tahtoo.
Ei Ollilan tarvitse nöyristellä ketään, rahat riittää muutenkin. Hän on aidosti huolissaan Suomen puolesta, oman kotimaansa puolesta.
Hän on nähnyt miten maailmalla pärjätään. Toisin kuin jotkut kotimaan tuppukylän poliittiset broilerit ja puoluepolitrukit jotka puhuu liturgista potaskaa miellyttääkseen äänestäjiä aina vaalien alla.
Äänestäjä! Mieti kuka on aidosti Suomen puolesta ja kuka kerää poliittisia irtopisteitä.
Veronkevennykset lisäävät kansalaisten ostovoimaa ja edistävät talouden toimeliaisuutta = lisäävät työpaikkoja. Veronkevennyksillä myös inflaatio pysyy paremmin kurissa kuin palkannostoilla, jotka puolestaan lisäävät inflaatiota (eikä palkannostosta siten ole hyötyä)
On hyvä että Jorma Ollila, joka ymmärtää talouden suhdanteista hieman enemmän kuin tavallinen rivipoliitikko (ylioppilas Heinäluoma etc.) ottaa kantaa asiaan. Veronalennus kaikille, siten että painopiste on pieni- ja keskituloisilla!
Työnteko ja -teettäminen on saatava kannattavaksi. Jakopolitiikalla (SDP) eli tukiaisilla ja sosiaaliapuja lisäämällä emme saa vaurautta lisättyä. Vaurautta pitää lisätä, jotta olisi myös mitä verottaa muuten hyvinvointiyhteiskunta romahtaa.
harkittua tekstiä.
ei tosiaan Heinäluoman eväät riitä. Tuo viimeinen kappale sävähdytti erityisesti ja hyvä että sisältökin tuli kerrottua
Tarkoittikohan Ollila myös eläkeläisten verotuksen keventämistä,sillä eläkeläisiltähän peritään muita korkeampia sairasvakuutusmaksuja.Kuinkahan on eläkkeiden tasokorotukset?Nämä heput jotka ovat sitämieltä että verot kuuluvat valtion maksettaviksi eivät ole nähneetkään huonoja aikoja.Näin pieni kansa ei voi olla huolehtimatta kaikista kansalaisistaan,toisin kuin eräissä muissa maissa tehdään.Ihmiset jotka loivat perustan nykyisille polville kohdellaan kuin he olisivat jotenkin rikollisia.
Täysin paskapuhetta ja progandaa.
Kunnallisvero on tasavero jo nyt. Samoin tuotteista ja palveluista maksettava arvonlisävero.
Samoin pääomavero. Varallisuusvero on jo poistettu.
Millä tuloeroja sitten nykyään tasataan?
Ainoastaan valtionverolla.
Pienituloiset eivät juurikaan sitä veroa maksa.
On siis totaalista paskapuhetta että sen poistaminen lisäisi työllisyyttä. PISTE.