Olen lähdössä kesällä reppureissuun Slovakiaan kesällä.
Pitääkö majoitukset varata etukäteen vai voiko lähteä ´mutu`tuntumalla?
Tarkoitus on liikkua junalla tai linja-autolla enkä reittiä halua sen enempää päättää vielä.
Siksi olisi helpompi varata majoitus vasta perillä kun ei aina tiedä missä viihtyy pidempää jne.
Onko jollain kokemuksia??
Reppureissulle
3
1234
Vastaukset
- Slovensko
Sanoisinpa ettei tarvitse varata etukäteen, jos on joustava majoituksen laadun ja hinnan suhteen. Esimerkiksi jos olet pääsääntöisesti ajatellut majoittua hostelleihin (dormeihin), niin joskus saatat "joutua" nukkumaan yösi hotellissa, jotka tosin ovat usein tosi edullisia nekin.
- onnistuu kyllä
Jos olet yksin liikenteessä ja vieläpä naispuolinen ihminen, niin yritä ajoittaa uuteen kaupunkiin saapuminen aina päiväsaikaan. Näin sinulla on aikaa etsiä itsellesi yöpaikka. Ja bussi- ja junamatkoilla voi aina nukkua yön (tosin, jos matkaat vain Slovakiassa, välimatkat eivät ole pitkiä..) Hotellien aulasohvilla saa myös notkua muutaman tunnin, jos oikein kova hätä iskee = ei halua maksaa huoneesta, jos esim. aamubussi lähtee 05)Kyllä maailmalla pärjää ilman mitään varauksia ja suunnitelmia!
- -P-
Itse olen sukkuloinut slovakiassa jokunen vuosi sitten, ainostaan ensimmäiseksi yöksi olimme varanneet majoituksen Bratislavasta. Muutoin emme olleet tehneet mitään vedenpitävää reissusuunnitelmaa vaan mentiin minne milloinkin mieli teki.
Jos paikka tuntui nähdyksi niin aamulla rautatieasemalle ja tuumimaan uutta suuntaa. Jos juna lähti vaikka ensin pojoiseen niin mentiin siihen, sopiva etappi ja sitten katsottiin majapaikkaa (ei mitään vaatimustasoa kuin suihku).
Korkean Tatran pikkukylät oli minun mieleeni, mukavaa patikoida mahtavissa maisemissa.
Hyvää infoa slovakiasta löytyy täältä
http://www.slovakia.com/
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä
Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien2233298- 582786
Persut päättivät hiilivoiman kieltämisestä Suomessa
Moni on jo unohanut kuka hyväksyi hiilivoimaloiden kieltämisen Suomessa: persut Sukupuolineutraalit liikennemerkitk172429Björn Wahlroos, maataloustuet lakkautettava
Sanoo pankkimies. Mitäs persut ja muut tukinulliem perskärpäset tähän? "Wahlroos listaa kansallisen maataloustuen. – I202409Työvoimatoimisto
Nyt kysyisin miksi pitää käydä työvoimatoimistossa paikanpäällä, kun he eivät muuta tee kuin laittavat koneelle uudet ve691893Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?
Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä841830Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa
Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva401802Nalle Wahlroos ei ulise kuten Teemu Selänne sähkölaskuista
Nalle "hah hah" nauroi saamistaan sähkötuista, kun taas Teemu-poika itkeä tirautti kovasta sähkön hinnasta. Nalle nauro161779Mikä aate kaiken pahan takana?
Se laiskistuttaa kansat, opettaa vaatimaan etuisuuksia, syleilee maailmoja eikä omaa kansaa.841622Mietin sua liikaa
Mietin nytkin sitä, että millaista se olisi tulla kotiin, kun sinä olisit täällä vastassa. Tai niin päin, että sinä tuli65955