V PAY ja Tallinnassa kortilla maksaminen?

santeri_boy

Tietääkö joku, mikä on V Pay?

Kävin Tallinnassa ja siellä oli joidenkin liikkeiden oviin ilmestynyt tunnus, joka kertoo heillä käyvän V Pay:n. V oli Visan logon näköinen ja sana pay oli V-kirjaimen alla. Onko tämä joku uusi maksukortti?

Toinen kysymys on, että miksi Tallinnassa varmennetaan joka helkutin luottokorttitapahtuma? Maksaminen kestää monissa paikoissa tolkuttoman kauan ja viime reissulla jäi pari kertaa korttimaksu väliin, kun kone ei saanut varmennusyhteyttä (käyttövaraa kortilla kyllä on). Korttini on suomalainen Mastercard, joka ei käsittääkseni vaadi online-varmennusta.

4

1802

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tarkoittaa

      Katso V***u Googlesta,
      hakusanaksi V Pay ja johan tuli selostusta....

      • ollaan hieman edellä

        Tallinnassa ollaan hieman edellä pankkiasioissa, siellä ovat sirukortit olleet arkea jo jonkin aikaa, Suomessa vasta ollaan siirtymässä sirukortteihin ja sirullisiin maksupäätteisiin.


    • Kiitos tiedoista! Googlella löytämäni aineisto pani epäilemään, että ehkä juuri tuo tulee olemaan se suomalaisenkin pankkikortin EU-laajuinen seuraaja, josta on tälläkin palstalla puhuttu.

      Ominaisuusluettelosta päätellen kortti vaikuttaa Visa Electronin riisutulta versiolta, josta on karsittu pois mahdollisuus kuitata allekirjoituksella ja maksaa netin kautta. Ilmeisesti kortti ei perusversiona myöskään kelpaa Euroopan ulkopuolella.

      • Pariisissa asuva ystäväni kertoi, että "V Pay" -kortteja on siellä jaettu muutaman viikon ajan. Esim. yhdistelmäkorttiin (pankkikortti Visa) saa nyt myös "V Pay"-merkin ja ominaisuuden.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oivallus

      Mitä olet oivaltanut viimeksi?
      Ikävä
      110
      695
    2. Jasmin Vähäkangas valehtelee kolumnissaan. Hän ei ole "taaperon" äiti.

      Lapsi ei taaperra. Vielä seurakunnan lehdessä valehtelee noin?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      64
      526
    3. Mitä kuvittelet kaivattusi tekevän

      Arkena tai viikonloppuna? Mitä itse teet samaan aikaan?
      Ikävä
      39
      516
    4. Miten voi sinun

      tunteet yhtäkkiä kuolla kuin napista painamalla? Et enää vilkaisekaan minuun päin vaan jos vahingossa näet minut käännät
      Ikävä
      40
      455
    5. Pyhäjärvi syvällä kusessa

      Pyhäjärvi ei tule selviämään millään tästä alhosta. Ollaan aivan liian syvällä. https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/pyha
      Pyhäjärvi
      71
      447
    6. Hyvää yötä

      Ikuinen kohtalo, sydänystävä, rakkauteni♥️.. kumpa olisimme saaneet elämältä mahdollisuuden!
      Ikävä
      24
      435
    7. Martina sai ylinopeussakon

      Saiko sakkoa Porsche-merkkisellä autolla?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      152
      424
    8. Missähän pöytäkirja viipyy, taas?

      Hallituksen kokouksessa oli eilen mielenkiintoisia asioita käsiteltävänä. Pöytäkirja on ollut yleensä saman iltana luett
      Kemijärvi
      38
      399
    9. Hyvästi feikit hiustenpidennykset - Kerttu Rissanen hurmaa uudella hiustyylillä

      Kerttu Rissanen ihastuttaa uudella hiustyylillään ja lookillaan. Rissasella on totuttu näkemään pitkät hiukset ja hiust
      Suomalaiset julkkikset
      6
      394
    10. Mikä on kaivattusi ikä?

      100v. On mun....
      Ikävä
      20
      371
    Aihe